Культура

Першу частину експозиції музею Кирило-Мефодіївського товариства відкрили на Чернігівщині (Фото)

Днями в колишній садибі відомого українського історика Миколи Костомарова, що в селі Дідівці Прилуцького району, громадськості презентовано першу частину експозиції створюваного там музею Кирило-Мефодіївського товариства.

Про це ЧEline повідомили у відділі інформаційного забезпечення та зв’язків із громадськістю виконавчого апарату Чернігівської обласної ради.

Кожна із п’яти тематичних кімнат меморіального будинку особлива та відображає цікаві факти із історії села Дідівці, розповідає про життя і діяльність Миколи Костомарова, його почуття до Аліни Крагельської, а також висвітлює тогочасну соціально-політичну ситуацію і Кирило-Мефодіївське товариство.

Процес відродження меморіального будинку Миколи Костомарова був започаткований у 2008 році. Тривалий час роботи там були «заморожені» і лише нещодавно відновлені.

Завершити створення музею-садиби в Дідівцях планується до 200-річчя видатного історика – в травні наступного року. Окрім меморіального будинку вченого, до складу комплексу увійдуть дерев’яна церква, криниця, флігель, пам’ятник Костомарову та його дружині, інші споруди, довкола яких розкинеться парк. Фінансують роботи з відновлення садиби меценати, доля яких пов’язана з Чернігівщиною.

Музей Кирило-Мефодіївського товариства такого масштабу в Дідівцях буде першим в Україні. На сьогодні музей-кімната, присвячена цьому братству, є лише в Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка.

Довідка

Видатний історик, письменник, етнограф, громадський діяч Микола Костомаров народився у сім’ї дворянина та колишньої кріпачки 4(16) травня 1817 року. Він першим із науковців ввів елемент народу в історію, був одним із засновників Кирило-Мефодіївського товариства, до якого належали також Т. Шевченко і П. Куліш.

Разом із ними його й заарештували. Після відбуття покарання Костомаров викладав у Петербурзькому університеті і писав твори, які не вписувалися в російську імперську історичну науку. Ім’я Костомарова на тривалий час було забуте.

У Дідівцях на Чернігівщині історик вінчався зі своєю обраницею Аліною Крагельською, весілля з якою через арешт і подальше заслання вченого відклалося на довгі 28 років. Там же він прожив і останні 10 років свого життя. Помер 19 квітня 1885 року в Петербурзі.

 

Ще статті по темі

Back to top button