Політика

Чернігів потребує збалансованого розвитку і системних змін

*Актуально

На з’їзді політичної партії «НАШ КРАЙ» Олександра Соколова висунули на посаду чернігівського міського голови. Він керував Черніговом у 2002–2015 роках, є визнаним експертом у питаннях міського розвитку й управління в умовах дефіцитного бюджету.

Олександре Володимировичу, як оцінюєте зміни в Чернігові? Наскільки ефективно використовуються досягнення децентралізації?

Децентралізація в Україні стала найуспішнішою реформою останніх років і відкрила значні можливості для розвитку міст. Податки вже залишаються на місці, а не так, як раніше, коли все йшло до центру. Варто згадати часи, коли на ремонт доріг обласного центру на рік всього було 10 млн грн, а зараз… до 1 млрд грн(!). Різницю відчуваєте? І якщо хтось говорить, що і п`ять років тому можна було все зробити, моя відповідь проста – а ви спробуйте попрацювати в умовах дефіциту бюджету!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Олександр Соколов балотуватиметься на посаду міського голови Чернігова

Водночас навіть за обмеженого бюджету, коли мало не щороку в листопаді-грудні не вистачало коштів на заробітні плати працівникам бюджетної сфери, ми виплачували надбавки педагогам за «престижність праці», ми фінансували безкоштовне харчування учнів молодших класів, виділяли кошти на закупівлю інсулінів для хворих на цукровий діабет. Соціальні питання – надзвичайно важливі, адже в громаді живуть люди, різні за рівнем свого достатку, за станом здоров`я, але вони всі – жителі нашого міста і мають право на підтримку від міської влади.

Я завжди розглядав і розглядаю місто як живий організм, а тому розвиватися повинні не лише дороги, інфраструктура, а й соціальна, гуманітарна сфери, освіта, медицина. В усьому має спостерігатися баланс. Так, Чернігів має ошатніший вигляд. Але чи покращилося життя чернігівців? Це питання.

Часто доводиться чути «за Соколова такого не було».

У 2015 році у спадок нинішній владі залишилося чимало підготовлених проєктів, які зараз реалізували. Це і реконструкція скверу імені Богдана Хмельницького, і паркової зони по проспекту Миру, будівництво дитячого садка на Масанах, тролейбусна лінія до цього мікрорайону, що з’єднала вулиці Незалежності та Рокоссовського тощо. Однак є маленьке «але». Вартість кожного з проєктів якимось загадковим чином зросла у 5-7 разів. Це зважаючи на те, що вартість долара (до якого в нас часто «прив‘язують» ціну робіт, матеріалів) змінилася за цей час утричі. А ще варто зазначити, що часто роботи починаються без тендерних процедур або вартість робіт поділяється на кілька сум, аби тендер не проводити взагалі (як за будівництва фонтана у сквері біля пам`ятника загиблим в Афганістані воїнам). Та й переможцями тендерів є обмежена кількість підприємств з оточення чинної влади. Про розмір міського бюджету вже згадувалося. Тому дійсно, за Соколова такого не було.

Ви не були активними в публічному просторі останні п`ять років. Чому?

Що насправді вважати активністю? Присутність у ЗМІ? Так, мене там не було. Я живу в Чернігові, займаюся громадською роботою, очолюю обласне відділення Української спілки ветеранів Афганістану (УСВА). Останні п`ять років я працював у міській раді як депутат, керівник фракції. Ми підготували і потім затвердили низку міських програм – щодо підтримки навчальних закладів, щодо допомоги хворим на онкологічні захворювання, ініціювали підвищення сум коштів, що виплачуються родинам із новонародженими дітьми. Ми підтримували всі програми, рішення, які передбачали розвиток міста, покращення якості життя чернігівців, і принципово не голосували за ті, що відображали чиїсь приватні інтереси або мали корупційні ризики. Саме «НАШ КРАЙ» порушував ті проблемні питання, про які мовчали інші.

Однак перед виборами фракція «посипалася».

Зважаючи на свій професійний і життєвий досвід, я по-філософськи ставлюся до цих питань. Хтось іде, хтось приходить… Життя – це динаміка, а не статична ситуація. Колишні наші представники зробили свій вибір. Можна припустити, що хтось не зміг опиратися тиску, хтось захотів більших професійних чи бізнесових можливостей тощо. А на когось вплинули чутки про розпад «НАШОГО КРАЮ» на Чернігівщині після трагічної загибелі співголови партії Валерія Давиденка в травні цього року. Ми оновили команду і повноцінно йдемо на місцеві вибори 25 жовтня.

Чого насправді не вистачає нашому місту?

Як корінного жителя міста, як управлінця з досвідом мене влаштовує не все, що зараз відбувається в Чернігові, які існують пріоритети витрачання міського бюджету.

Ніби щось робиться, але під «яскравою» обгорткою приховуються насправді неприємні речі, про які пишуть всеукраїнські видання. Це завищена вартість робіт і послуг. Для чого і хто це робить – висновки робіть самостійно.  До речі, всеукраїнські видання в рейтингах за корупційними ризиками нашому місту дають лідерство. Це не зовсім приємна ситуація. Так само Чернігів – у топ-міст за вартістю комуналки, але в аутсайдерах – за умовами розвитку бізнесу та рівнем заробітних плат. Зараз у Чернігові, на жаль, спостерігається антисоціальна політика, що виражається у високих тарифах, відсутності робочих місць, закритті шкіл, скороченні соціальних програм…

Дійсно, соціальні питання чомусь не є серед пріоритетів чинної міської влади.

Також не втілені кроки щодо впровадження в Чернігові муніципальної картки, що дає місцевим жителям значні переваги, може бути і проїзним квитком, і засобом ідентифікації для отримання соціальної допомоги. У багатьох містах картка працює, але чомусь не в Чернігові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Команда «Нашого краю» оновилася та готова боротися за добробут громад Чернігівщини

Наразі влада, попри обіцянки п’ятирічної давності, не залучає жителів міста до управління. Навіть у таких питаннях – які пам’ятники чи атракціони варто встановлювати і де – людям доводиться виходити на мітинги, масові акції, аби влада почула їхній голос. Чернігівці не заслуговують на таке ставлення, адже наше місто – особливе, унікальне, з великою історією і значним потенціалом розвитку. Бюджет Чернігова та влада мають і будуть працювати в інтересах чернігівців, а не вузького кола так званих друзів мера.

Я іду на вибори чернігівського міського голови з командою партії «НАШ КРАЙ», іду з накопиченим досвідом, чітко сформованим баченням нашого майбутнього міста, йду, щоб зробити для міста більше, а життя кожного чернігівця – кращим!

«НАШ КРАЙ» іде на вибори з меседжем «Зробимо більше – буде краще». Який сенс вкладено в нього?

Я переконаний, що за наявний у місті бюджет можна зробити більше – більше соціального захисту, більше комфорту, більше зручностей для чернігівців. Наша команда об`єднує професійних людей, здатних якісно працювати та втілити ці зміни. Місто має розвиватися збалансовано і місцеві жителі повинні відчувати покращення свого життя.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Володимир Ковальчук

Ще статті по темі

Back to top button