Політика

«НАШ КРАЙ» доб’ється справедливих та економічно обґрунтованих тарифів!

За тиждень стартує опалювальний сезон 2020-2021 років, але його початок викликає побоювання чернігівців. І це має своє пояснення, адже вартість централізованого опалювання і гарячої  води становить до 70% витрат містян на оплату житлово-комунальних послуг.

Тема тарифної політики у Чернігові давно пробила «дно» — як у буквальному, так і у переносному сенсі. Тарифи на опалення у Чернігові — одні з найвищих з-поміж обласних центрів із тотожною кількістю населення та співмірним рівнем доходів. Окрім того, чернігівцям жодним чином
не роз’яснюють, що саме входить у структуру тарифів, за що ми сплачуємо шалені кошти.

Водночас у Чернігові минулого опалювального сезону майже вдвічі зменшилася кількість отримувачів комунальних субсидій, а їхній розмір суттєво зменшився. Через зменшення соціальної норми на опалення 1м2 житлової площі, яку без великого розголосу прийняв на останок уряд Гройсмана. Він же збільшив відсоток обов’язкової плати громадянами за послуги від 15% до 20% своїх доходів, що значно зменшить кількість субсидіантів і розмірів субсидії.

Чернігівці сплачують чи не найвищі тарифи в Україні за тепло і гарячу воду.

У Чернігові чомусь тарифи на опалення та гарячу воду серед найбільших в Україні. Особливо на послуги, які надає ПАТ «Облкомуненерго». Так, вартість 1 ГКал від ОТКЕ в минулому опалювальному сезоні складала 1737,61 грн. Це непочесне четверте місце в Україні після Кропивницького, Луцька і Рівного. В середньому в обласних центрах та великих містах тариф складав близько 1400 грн. Крім того, завдяки здешевлення газу, вартість якого складає до 80% у собівартості тепла та вимогам президента України й уряду зменшити втрати населення на опалення та гарячу воду за даними державної служби статистики вони зменшились: у січні 2020 р. на 2,5 %, у лютому – на 3,9%, у березні – на 8,9%, у квітні – на 13,7%. А у Чернігові цього не відбулося. За даними Головного управління статистики у Чернігівській області, тарифи на опалення та гарячу воду не зменшились на жодну копійку! Лише у грудні 2019 р. місцева влада ще побоювалась уряду, «Облтеплокомуненерго» зменшило платіжку за опалення на 10%. В інших містах  зменшення вартості було помітним. Зокрема у Дніпрі воно складало до 30%.

Але могло бути і гірше. Адже постановою НКРЕКП від 14 січня 2020 р. збільшила тариф на опалення для ОТКЕ на 10,5% — до 1920,5 грн за ГКал. І лише втручання народних депутатів та звернення до НКРЕКП дозволило зберегти згаданий вище тариф – 1737,6 грн/ГКал. Який, до речі, розраховувався при вартості газу 8,5 тис. грн за 1000 м3. А всім відомо, що під час опалювального сезону газ дешевшав щомісяця, але чомусь не для чернігівських споживачів тепла.

Щодо гарячої води картина аналогічна. Вартість 1м3 гарячої води від «Облтеплокомуненерго» — 103,48 грн, більше лише у Луцьку – 107,07 грн та у Рівному – 105, 78 грн. І на жодну копійчину вода у нас не подешевшала. Не виключено, що може і подорожчати, бо  досі на сайті ОТКЕ вартість 1 ГКал тепла – 1920,5 грн.

І це при наявності низьких доходів населення. До слова, за розмірами середньої зарплати Чернігівська область у першій трійці ззаду серед регіонів України, а станом на 1 липня 2020 р. у м. Чернігові вона складала 8860 грн. У порівнянні з 11804 грн середньої зарплати в Україні. Це за даними Головного управління статистики в Чернігівській області.

Обіцяли одне, а в платіжках зовсім інше

 8 жовтня 2015 року кандидат на посаду міського голови Чернігова, народний депутат України Владислав Атрошенко в своїй передвиборчій програмі пообіцяв знизити вартість опалення житлових будинків Чернігова в 2 рази.

Обіцяв зробити це за рахунок втілення комплексної програму утеплення будинків і встановлення лічильників тепла. З термомодернізацією будинків справи пішли не дуже ефективно, а от із лічильниками дещо краще.
Але ж тарифи зростали значно стрімкіше, ніж могли зекономити споживачі. Якщо 1 ГКал із жовтня 2015 р. коштувала 738,02 грн, то у 2016 р. – 1350,01 грн, у 2017 році – 1504, 61 грн, а від 1 січня 2019 р. – 1737,61 грн.

Та й із лічильниками не все було, як задумано. Лічильники, які містяни встановили за допомогою благодійників, або за власні кошти, вони регулювали самі і перші два роки мали суттєву економію. До лічильників, що встановили працівники ОТКЕ мешканців не допускали. А представники теплопостачальників регулювали подачу тепла  таким чином, що економія була мінімальною, або її взагалі не було. В сусідніх будинках в однакових квартирах різниця в нарахуваннях становила 300-500 грн.

Чого тільки не пообіцяєш, щоб виграти вибори за будь-яку ціну? Це черговий приклад безвідповідальності чинної влади міста. Чи можна вірити брехуну, який для втілення своїх політичних амбіцій готовий пообіцяти будь-що? Вибір за чернігівцями… 25 жовтня.

Бізнесменам – прибутки, а чернігівцям?..

На відміну від багатьох міст України і Чернігівська ТЕЦ, і «Облтеплокомуненерго» не є комунальними підприємствами міської ради, а здані в оренду бізнесовим структурам. А на їхні дії важко впливати, бо бізнес працює на прибуток. У ОТКЕ історія з орендою взагалі вийшла невдалою. Спочатку акціонерами були колишні депутати міської ради Микола Якимець та Максим Городній, але в листопаді 2016 року вони зникли, вивівши значні кошти. Як кажуть працівники ОТКЕ, Городній взагалі мешкає в США.

Зараз на підприємстві інші акціонери. Їх аж десять. В основному це особи, пов’язані із колишніми нардепами по 206 округу, скандально відомими київським забудовником Максимом Микитасем. Хоча сам Максим Вікторович до подій 2019-2020 відношення не мав, бо під домашнім арештом чекає суду. Але серед акціонерів є його найближчі помічники. Зокрема Олег Майборода, колишній гендиректор компанії «Укрбуд девелопмент» та В’ячеслав Мармиш – до 2014 р. прокурор Шевченківського району м. Києва, а потім заступник президента «Укрбуду». Та й інші акціонери у бізнесі не перший день. Тож мають бажання «відбити» свої гроші вкладені хоча б в купівлю акцій. Тому й склалося становище, коли з одного боку фінансові проблеми, а з іншого немає очікуваних інвестицій. А ефективного власника немає. Хоча нардеп Олег Семінський стверджує, що певне відношення до ОТКЕ нібито має Владислав Атрошенко. Сам же Атрошенко пропонує повернути підприємство у комунальну власність.

Пропонує він забрати у комунальну власність і ТЕЦ. Тут є предмет для дискусії. Адже наступного року ТЕЦ виповниться 60 років. Обладнання відповідно зношене, хоч і орендар, фірма «ТехНова» витратила на підтримання дієздатності понад півмільярда гривень. І чим далі, ці витрати зростають. Власник «ТехНови» Анатолій Шкрибляк  у 2012-2013 роках пропонував збудувати за власні коши новий енергоблок, безвідходний, з отриманням вимог екології, суперефективний. З певних причин не вдалося, але це тема іншої розмови.

Повернути обидва підприємства в комунальну власність. Ніби гарні наміри, які прикриваються бажанням знизити тарифи. ЗНОВУ! ЯК І ПЕРЕД ВИБОРАМИ 2015 РОКУ!

Але у власність міста повернуть фактично металобрухт. Бізнесмени  викачали надприбутки з підприємств, бо не вкладали жодних коштів в заміну котелень та тепломереж. А чернігівці в той же самий платили за один з найвищих в країні тарифів на опалення і гарячу воду.

Тож велике питання – чи варто забирати у власність майно, яке є занадто застарілим і потребує значних капіталовкладень у його модернізацію? І чиї інтереси захищає чинна міська влада? Точно не пересічних чернігівців.

Сьогодні місто займається «яскравими» проєктами з благоустрою, які створюють уявлення «щось робиться», але питання якраз і полягає в тому, що робиться щось і зовсім не те, що потрібно.

Проблема теплопостачання набагато гостріша та вже є для чернігівців бомбою уповільненої дії, адже не виключено, що якоїсь зими жителі матимуть серйозні проблеми із теплопостачанням (варто пригадати колапс із теплом в Алчевську). Некомпетентна і безвідповідальна влада, яка керується інтересами «заробітку», не спроможна вирішити проблеми тарифів та теплопостачання загалом.

Який вихід із критичної ситуації?

«НАШ КРАЙ» вимагатиме від теплогенеруючих встановлення справедливих та виключно економічно обґрунтованих тарифів для чернігівців.

Неприпустимою є ситуація, коли люди відмовляють собі у необхідних речах, щоб сплатили за комуналку за грабіжницькими тарифами. Ми чітко усвідомлюємо, що знизивши тарифи – повернемо добробут чернігівцям.

Команда партії «НАШ КРАЙ» розуміє, що зниження тарифів –
це складний процес, який вимагає діалогу з керівництвом теплогенеруючих підприємств. «НАШ КРАЙ» буде контролювати цільове використання закладених у тариф коштів на енергозаощадження та покращення екології, примусить знижувати ціни завдяки енергоефективності.

Чернігівці як сумлінні платники податків, люди, з чіткою життєвою позицією, які пишаються своїм містом – заслуговують на те, щоб отримувати якісні послуги при зрозумілих і прозорих тарифах. «НАШ КРАЙ» як партія професіоналів і господарників буде відстоювати інтереси громади та доб’ється справедливих тарифів!

*Політична реклама

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Віктор Ковальчук

Ще статті по темі

Back to top button