Життєва динаміка й політичні амбіції лідера чернігівської команди «НАШОГО КРАЮ» Сергія Баришовця
Лідером політичної партії «НАШ КРАЙ» на Чернігівщині напередодні місцевих виборів обрано Сергія Баришовця, який упродовж останніх п’яти років був депутатом обласної ради від цієї політичної сили та представляв інтереси жителів Носівщини. Водночас доклав чимало зусиль для розбудови партії в регіоні. Ми запросили нового очільника впливової партії до розмови.
Довідка: Сергій Баришовець народився 10 серпня 1978 року в місті Носівка Чернігівської області. Вищу освіту здобув у Київському національному економічному університеті (2002) і Міжрегіональній академії управління персоналом (2020). Також закінчив Вищу школу менеджменту (м. Варшава, Республіка Польща) за спеціальністю «антикорупційна діяльність».
Із 2005 року займався підприємницькою діяльністю. Наразі – керівник ПрАТ агрофірма «Іржавецька». У 2015 році обраний депутатом Чернігівської обласної ради за партійним списком політичної партії «НАШ КРАЙ». У 2020 році очолив Чернігівську обласну організацію ПП «НАШ КРАЙ». Одружений, виховує доньку та сина.
П’ять років представники партії, і Ви серед них, пропрацювали в обласній раді.Які досягнення «НАШОГО КРАЮ» в області та в Чернігові зокрема?
Ми відпочатку реформи відстоюємо процеси децентралізації в області. На Чернігівщині будуть створені 57 ОТГ, частина з них уже функціонує. Пишаємося, що найуспішніші громади очолюють саме представники «НАШОГО КРАЮ», у їхньому переліку – Носівська. «НАШ КРАЙ» – це єдина політична сила на Чернігівщині, що послідовно стверджувала право громад саме на добровільне об’єднання. Адже від початку реформи чинна на той момент обласна влада нав’язувала схему «один район – одна громада».
Депутати-«нашокраївці» просували необхідність створення у Чернігівській області не менше як 5 районів, зважаючи на територію регіону та щільність населення. У радах різних рівнів, зокрема і в Чернігівській, «НАШ КРАЙ» послідовно виступав проти незаконних махінацій із землею громад і комунальним майном. У Чернігові, мабуть, добре пам’ятають історію з товариством «ГРІМ-ВІРА». Так ось, за скандальне виділення землі депутати принципово не голосували.
Не варто забувати про численні проєкти щодо допомоги учасникам АТО, гуманітарних вантажів жителям прифронтової Авдіївки, масштабної цьогорічної підтримки медичних закладів у боротьбі з пандемією COVID-19.
Ви говорите про область, а що конкретно зроблено в місті?
Якщо говорити детально про Чернігів, то депутати від «НАШОГО КРАЮ» розробили кілька міських цільових програм, вони були затверджені сесією й успішно працюють і сьогодні. Чимало чернігівських родин уже отримали муніципальну підтримку при народженні дитини (5 тис. грн – при народженні першої дитини, 10 тис. грн – другої та 20 тис. грн – третьої). Зміни щодо необхідної допомоги всім родинам, а не лише багатодітним, як це пропонувалося на початку, і збільшення виплачуваних сум запропонував саме «НАШ КРАЙ»! Також депутати розробили програму реконструкції дитячих ігрових і спортивних майданчиків у загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладах міста Чернігова, програму боротьби з онкологічними захворюваннями в Чернігові та програму розвитку матеріально-технічної бази закладів освіти міста.
Крім того, фракція політичної сили в Чернігівській міськраді відстоювала й інші важливі для жителів міста питання. Наприклад, щодо збереження 20% доплат педагогічним працівникам «за престижність праці» (досягли успіху, однак за три місяці влада зробила по-своєму), захищали від закриття школу №10, матеріально і юридично підтримували постраждалих від підтоплення у 2018 році. Також постійно дбали про поліпшення матеріально-технічного забезпечення шкіл, дитячих садків, лікарень тощо.
Звісно, не варто забувати про зустрічі з чернігівцями, вирішення окремих питань у мікрорайонах міста. Один із яскравих прикладів –депутат Чернігівської міськради Богдан Ткаченко від «НАШОГО КРАЮ», президент Асоціації дворового футболу м. Чернігова постійно організовує змагання і підтримує розвиток цього виду спорту. З його депутатської ініціативи за кошти міського бюджету (1,5 млн грн) споруджено футбольне поле на вул. Льотній. Загалом у вищій, 1-й і 2-й лігах дворового футболу в обласному центрі грають понад 50 команд. Тож досягнення «НАШОГО КРАЮ»в Чернігові вагомі.
Як змінилася партійна команда у місті?
Дійсно, останнім часом партійна команда «НАШОГО КРАЮ» зазнала змін унаслідок дії різних чинників. Із її лав пішли люди, які послуговувалися не зовсім щирими причинами перебування у складі політичної сили, ставлячи за пріоритет, швидше за все, свої приватні бізнесові інтереси. А на деяких із наших колишніх партійців, я припускаю, було здійснено неймовірний тиск із боку міської влади – люди зазнали залякування та приниження. Погодьтеся, так не повинно бути, навіть якщо фахівець працює в бюджетній сфері або має бізнес. Між тим, сьогоднішні реалії саме такі. Це з одного боку. З іншого – у команді «НАШОГО КРАЮ» залишилися надійні та принципово чесні люди, партійна дисципліна покращилася, а перспективи стали чіткішими.Загалом очищення чернігівської команди розпочалося ще наприкінці минулого року, коли з фракції виключили депутатів, які виступили засновниками іншої партії. Наразі цей процес оновлення триває.
Чи зроблено висновки щодо партійних кадрів? Назвіть визначальні критерії відбору кандидатів на вибори.
Зрозуміло, ми зробили висновки з попереднього досвіду. Однозначно нам не підійдуть люди, які йдуть до місцевих рад, щоб брати участь у сумнівних схемах чи оборудках. А тому визначальними для нас критеріями є успішна професійна діяльність людини, її доброчесна репутація, а ще – наскільки добре знають того чи іншого кандидата в місті, громаді. Адже в місцевих радах мають бути свої люди! Обирати до громад «парашутистів», представників інших територій, вважаю, абсолютно нелогічним та нераціональним. Звісно, у «НАШОМУ КРАЇ» робимо акцент на компетентності та професійних якостях, бажанні та вмінні вирішувати відповідні місцеві питання, а ще – на відповідальності та самостійності. Для нас дуже важливо працювати з вольовими людьми, які мають внутрішній стержень, характер, зможуть чинити опір, коли будуть спроби їх «зламати» чи залякати. З такою командою ми зможемо зробити більше для Чернігова й області!
Які маєте успіхи в процесі оновлення партійної команди?
«НАШ КРАЙ» напередодні місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня, формує списки кандидатів у депутати як у містах, громадах, районах, так і до облради. У Чернігові ці питання вирішуються на рівні міської партійної організації.
До команди «НАШОГО КРАЮ» в Чернігові вже приєдналися кілька десятків нових людей – авторитетних підприємців, громадських активістів, ініціативної молоді. Наше щире бажання – розширити список людей, які вміють генерувати ідеї, люблять свій рідний край, хочуть розвивати область і місто разом із нами. Тому, якщо розділяєте наші погляди та готові брати на себе відповідальність, приєднуйтеся до нашої команди. Ми – відкриті і будемо вам раді!
Питання, що цікавить наразі багатьох, – чи висуватиме «НАШ КРАЙ» кандидата на посаду чернігівського міського голови? Можете назвати перший номер у партійному списку до Чернігівської міської ради?
Ми йдемо на вибори оновленою зміцненою командою. Безумовно, ми будемо висувати кандидата на посаду чернігівського міського голови. Наразі обираємо з-поміж кількох кандидатів. Усе стане відомо на партійній конференції у вересні. Трохи терпіння – і чернігівці про все дізнаються.Наразі активна кадрова робота триває…
Із якою програмою партія піде на вибори?
Вирішення локальних питань має перебувати у сфері впливу органів місцевої влади. Це і є філософія децентралізації, яку відчули не лише у громадах Чернігівщини, а й обласному центрі завдяки додатковим фінансовим можливостям, і суттєвому, десь утричі, зростанню міського бюджету.А тому сьогодні головне завдання «НАШОГО КРАЮ» – посилити органи місцевого самоврядування компетентними, досвідченими, чесними і відповідальними людьми, які знають, як вирішувати проблеми міських жителів і мають бажання відповідально працювати.У центрі уваги мають бути соціальні питання, розвиток міської інфраструктури та економіки, безпечне довкілля.
Я наголошую: надзвичайно важливо працювати чесно і прозоро, адже через корупцію у місті робиться менше, аніж можливо з такими обсягами бюджету. І коли говоримо про більше, то це означає більше доріг, більше дитсадків, більше соціальної підтримки чернігівцям тощо. Крім того, треба активно розгорнути діяльність щодо втілення туристичних амбіцій Чернігова як величного старовинного міста легенд.
Як Ви оцінюєте зміни у Чернігові впродовж останніх років?
Звісно, зовнішні зміни в Чернігові помітні: відремонтовано окремі центральні вулиці, багато фонтанів – теж у центрі, осучаснені сквери. Між іншим, нічого неймовірного тут немає – фінансова децентралізація дала можливість отримати містам кошти для свого розвитку, реалізувати проєкти, на які раніше бракувало коштів. Якщо до 2015 року місто мало один бюджет, то зараз ця сума десь утричі більша. Якщо порівняти: ви щомісяця отримуєте певну суму заробітної плати, а потім вам її удвічі або навіть утричі збільшили – ви матимете більше можливостей? Зможете більше дозволити придбати товарів і послуг для себе і родини, втілити якусь мрію? Так відбувається і на рівні обласного центру. Тому я порадив би місцевій владі змінити гасла, які розклеєні скрізь, на інші – «Ми всього лишень робимо свою роботу!». Відверто здивувався, якби із майже 3-мільярдним бюджетом обласний центр був би ще брудним або без гарячої води, приміром.
Суттєві зміни сталися і на рівні області завдяки децентралізації. У громадах Чернігівщини теж є свої успіхи. Приміром, Носівка. У нас завершується будівництво сучасної школи (яка мала статус довгобуду понад 30 років, а цього Першовересня до неї підуть понад 400 учнів), зводиться амбулаторія в найбільшому селі Володькова Дівиця, ремонтуються дороги, відновлюється вуличне освітлення, працює соціальне таксі, запроваджено громадський бюджет тощо.Такі ж позитивні зміни простежуються в Батурині чи Кіптях, наприклад, чиї бюджети теж зросли. Тож Чернігів навіть у межах області не є винятковим чи в чомусь унікальним. Це результати децентралізації, що дійсно стала найуспішнішою реформою останніх років в Україні.
Чого бракує обласному центру Чернігівщини?
На мою думку, варто розділяти, чого бракує місту та місцевій владі. Хоча через недоліки влади автоматично страждають чернігівці.
Насамперед, на рівні місцевої влади не вистачає прозорості у схваленні рішень і повноцінного залучення чернігівців до управління містом. Бачимо спроби управління в ручному режимі. Приміром, серед останніх подій – Чернігівська міська рада проголосувала за виділення землі для встановлення в центрі міста колеса огляду. Чернігівці – проти цього, проводять акції протесту, висловлюють свою позицію. Потім на рівні мерії намагаються урегулювати це питання, збирають експертів – і вони ніби «вирішують», що питання не на часі. А може, треба розпочинати від зворотного – спитати в місцевих жителів, чи потрібне колесо огляду в історичному місці? Що люди думають із цього приводу? Тому й бракує реального залучення громадян до управління містом.
Механізми участі чернігівців у схваленні рішень ніби є – це петиції, громадський бюджет, однак повноцінно і масштабно вони не працюють, навіть більше – існують просто для звітності в різних рейтингах. Дивіться: у нас все є! А як працюють ці важелі впливу? То вже інше питання. Навіть про бюджет участі на найвищому міському рівні звучать зауваження, що сума «завелика» для Чернігова. Та це ж обласний центр! Тим часом, є міста, у яких із бюджетом 800 млн грн бюджет участі перевищує 50 млн грн!
У Чернігові чомусь не працюють програми соціальної підтримки городян. Навіть за значно меншого бюджету існували доплати педагогам, безкоштовне харчування учнів молодшої ланки тощо. На жаль, відсутня підтримка жителів обласного центру під час надзвичайних ситуацій, якщо згадати зруйнований гуртожиток на вулиці Попудренка чи масові підтоплення будинків приватного сектора під час зливи 2018 року. Наразі пріоритети – інші. Звісно, ремонтувати дороги треба, але чому в центрі Чернігова поблизу «України» це робили тричі впродовж останніх років? Чи раціональне це витрачання коштів? Чи це професійні рішення? Наскільки дотримується баланс наявності коштів та ефективного їх витрачання?
А ще надзвичайно гостримв обласному центрі є питання прозорих справедливих тендерів, а відтак, повноцінного конкурентного середовища, бо така ситуація сприяє тому, що роботи і товари закуповуються за завищеними цінами.Тільки вдумайтеся: міський голова Чернігова посідає перше місце в рейтингу корумпованості, оприлюдненому виданням «Обозреватель» у липні цього року! Дуже часто в місті роботи починаються без відповідних тендерів, а потім їх «виграють» ті підрядники, які вже почали працювати.
За ті гроші, що наразі має місто, можна зробити більше, і наша команда може та готова це робити.Треба працювати так, аби потім не було соромно перед своїми дітьми! Зробити більше – це значно краще.
У 2015 році «НАШ КРАЙ» мав дуже успішний результат на виборах до Чернігівської міської та рад інших рівнів. Чи повторить ті досягнення оновлена партійна команда?
На старті виборчої кампанії складно прорахувати її кінцевий результат і склад нової міської ради. Це залежить від багатьох чинників, зокрема, наприклад, і від подальшого поширення пандемії коронавірусу в Україні, на Чернігівщині. Однак я впевнений, що жовтневі місцеві вибори в Чернігові принесуть чинній владі політичне розчарування. Натомість «НАШ КРАЙ» відкриває перед чернігівцями можливості обрати ту владу, що забезпечить розвиток та добробут міста і його жителів.
Чи варто очікувати на зміни після виборів-2020?
Зміни однозначно будуть, якщо до депутатських корпусів рад усіх рівнів оберуть чесних і відповідальних людей, із досвідом роботи в управлінській сфері, з баченням того, як ефективно та прозоро використовувати ресурси міст і громад, звідки залучати кошти, як результативно співпрацювати із міжнародними партнерами, як втілювати соціальні програми для людей тощо.
А тому на майбутніх місцевих виборах варто голосувати не за гасла, кольори, обіцянки, а за місцевих лідерів, які мають досвід і досягнення, які готові працювати задля розвитку і процвітання. Саме такі – в команді «НАШОГО КРАЮ» на Чернігівщині. Ми принципово та відповідально працювали в місцевих радах уже п’ять років, а тому маємо репутацію партії, що відстоює інтереси людей, розвиває наш край, і її представники готові брати відповідальність за успішні перспективи Чернігова. Варто рухатися від очищення партії – до очищення влади!Ми хочемо чернігівцям дати більше, а життя в місті зробити кращим!
*Актуально
Спілкувався Володимир Ковальчук
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv