Суспільство

Дворянську печатку ХІХ століття знайшли чернігівці на околиці міста і передали до історичного музею

Жителі Чернігова передали до Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського матрицю дворянської печатки ХІХ століття, знайдену на околиці міста.

Максим Блакитний, в.о. директора закладу, розповів, що печатка була знайдена випадково – на території приватного домогосподарства під час роботи на присадибній ділянці. Щоправда, в людей, які її знайшли, спершу виникла думка залишити її собі, але потім усе-таки вирішили, що правильніше буде передати знахідку до музею, що й зробили.

«Ця матриця печатки в гарному стані. Ми ще вивчатимемо цю знахідку, але попередньо відомо, що вона датується, скоріш за все, першою половиною ХІХ століття. Це приватна печатка якогось дворянина. Із зображенням його герба. Саме такими печатками користувалося дворянство або шляхта. Вони могли використовувати ці печатки в приватному листуванні, ставити на якісь документи, запрошення», – в коментарі для «ЧЕДЛАЙН» зазначив Максим Блакитний.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщині чоловік наловив риби на понад 300 тис. гривень

Матриця печатки – бронзова, до того ж на ній викарбувані ініціали власника. Зазвичай прізвищ на печатках не вказували.

«Будемо намагатися дослідити, кому належала ця печатка. Адже на ній, окрім ініціалів, також є зображення елементів родового герба, що вказує на кар’єру власника – цивільну або військову.

У будь-якому випадку ця знахідка дуже рідкісна, тим паче, такі знахідки нечасто потрапляють у музей. І основне – це те, що річ пов’язана з Черніговом і Чернігівщиною», – пояснив Максим Блакитний.

За його словами, печатки, якими користувалися офіційними установи, зазвичай ліквідовували разом із закриттям закладів чи їх реорганізацією. А приватними печатками можна було користуватися тривалий час.

«Взагалі в заможних родах, дворянських чи князівських, їх могли передавати у спадок, вони були як сімейні реліквії. Тому такі печатки намагалися не губити. Їх зазвичай зберігали в маєтках у робочих кабінетах чи домашніх бібліотеках.  Але за потреби дворянин міг брати печатку із собою у справах», – зауважив Максим Блакитний.

Як вже зазначалося, спершу музейні працівники дослідять цей артефакт і зроблять висновки щодо нього. Також важливо, що знахідка в хорошому стані, то особливої реставрації не потребує. Хіба що трішки треба очистити її від бруду та землі.

Ірина Осташко

Фото надані Максимом Блакитним

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button