Історія Менського зоопарку — у розповіді доньок його засновника (Фото)
«Менщина» розпитала доньок засновника Менського зоопарку Олену та Ірину про життя їхнього батька та про історію створення зоопарку.
Народився Геннадій Іванович 17 січня 1948 року в селі Низківка Сновського району в звичайній сільській родині. Батько був механізатором і тримав велику пасіку, мати працювала агрономом.
Змалку хлопець хотів, як батько, стати пасічником. У батька Геннадія Івановича був голубник, це, мабуть, і прищепило хлопчику любов до тварин.
Після школи Геннадій навчався у Конотопському сільськогосподарському технікумі на техніка-бджоляра. Попрацювавши в колгоспі бджолярем, був направлений до Прилуцького ПТУ навчатися на електрика.
Коли проходив практику на Харківщині, познайомився з майбутньою дружиною Таїсією, яку в 1968 році забрав на Чернігівщину. Після народження першої дитини батьки Геннадія купили молодим будиночок у Мені, де й оселилася сім’я Полосьмаків.
Геннадій Іванович працював у колгоспі «1-го Травня» бджолярем, та згодом вирішив здобути третю професію. Для цього закінчив Київську школу міліції. На початку 70-х років, маючи вже двох дітей, працював інспектором ДАІ.
Одного разу, перебуваючи на посту, він зупинив єгерів, які порушили правила дорожнього руху. Щоб не складати протокол порушення, Геннадій Іванович попросив віддати йому двох вовченят, яких перевозили єгері. Вовків він назвав «Пальма» та «Джек» — з них усе й почалося.
Невдовзі в господарстві з’явилися лисиці, косулі, лосі та інші звірі й птахи. Швидко розростався тваринний світ в обійсті Полосьмаків. Люди, коли дізнались про захоплення Геннадія, самі почали приносити всіляку живність і приходити на екскурсію.
Але для того, щоб прогодувати таке господарство, доводилось багато працювати. Вирощував папуг, розводив риб і їздив до Чернігова продавати. Вдома у Геннадія Івановича утворився міні-зоопарк. До нього приходили багато місцевих жителів, а містом ішла добра слава.
Чутки про звіриний куточок дійшли і до районного та місцевого начальства, яке й вирішило допомогти ентузіасту. В 1975 році міська рада виділила кілька гектарів на території теперішнього зоопарку, де тоді розташовувався дитячий садок. Сім’я оселилася в цьому домі й взялася будувати Менський зоопарк.
Спершу це була станція юних натуралістів, а вже в 1976 році (не в 1977, як вважається офіційно) спільними зусиллями сім’ї Полосьмаків, звичайних містян-ентузіастів і влади було відкрито Менський зоопарк. Геннадія Полосьмака назначили директором зоопарку. Після відкриття зоопарку в 1977 році поповнилась і сім’я Полосьмаків – у них народилася третя дитина.
У житті Геннадій Іванович був людиною суворою, вимогливою як до себе, так і до близьких та підлеглих. На першому плані – робота, звірі, а потім сім’я й особисті проблеми. Часто, залишаючи трьох дітей удома, працював із дружиною з раннього ранку до пізнього вечора, а вночі розробляв проекти подальшої розбудови зоопарку. Також багато часу займали подорожі та експедиції в пошуках рідкісних тварин, рослин і матеріалів для будівництва. Об’їздив, мабуть, весь Радянський Союз. За всі роки нелегкої праці над становленням Менського зоопарку Геннадій Полосьмак не був ні у відпустках, ні на тривалих лікарняних.
У вантажному відсіку літака літав у Хабаровський край, звідки привозив соболів, морських котиків, уссурійського тигра та інших звірів. Тварини в Менському зоопарку добре розмножувалися, очевидно, завдяки створеним для них умовам.
До Менського зоопарку приїжджали по тварин представники інших зоопарків і працівники цирку. Руками родини та працівників зоопарку було спроектовано та збудовано великий басейн, який, на жаль, наразі засипано землею. Під час довгої подорожі до Таджикистану, яку Геннадій Іванович здійснив, аби привести білого ведмедя, в Геннадія дуже підірвалося здоров’я.
Велику допомогу в становленні зоопарку надавали будівельні організації, колгоспи. Збирали суботники, в яких брали участь школи, бібліотеки та інші організації. Щоб пережити важкі дев’яності роки, доводилось жертвувати деякими тваринами, щоб нагодувати інших.
Загалом наша сім’я радіє, що зоопарк працює, що його відвідує велика кількість людей. Ми щасливі від розуміння того, що люди дотепер отримують задоволення завдяки ентузіазму нашого батька, адже велика частина його душі – це Менський зоопарк.
Помер Геннадій Іванович 10 липня 2011 року.
Родина Геннадія Полосьмака підтримує ідею надання зоопарку імені засновника, адже Менський зоопарк – це дійсно плід праці всього його життя. Члени родини пишаються Геннадієм Івановичем та будуть вдячні за можливість зберегти світлу пам’ять про нього. Раніше рідні звертались до керівництва обласного відділу культури, щоб встановити в зоопарку меморіальну дошку, але, на жаль, прохання так і не було виконано.
Джерело: Менщина
Читайте новини ЧЕline у соціальних мережах Instagram та Facebook.
Каждый год с детворой посещаем. Если сравнивать с Киевским, то в Мене почему то уютный кажется.
Нормальный зоопарк,с душой.Туда бы посетителей побольше,ну и спонсоров.Не в каждом районном центре есть зоопарк,я лично не одного не знаю,потому нужно беречь и поддерживать,т.е.приезжать на экскурсии)