Суспільство

Історія та походження назви села Сваричівка

Час заснування села: XVI ст. (умовно прийнята дата – 1600 р.).

​На початку своєї історії Сваричівка звалася «висілком» Крупичполя, оскільки заселялася вихідцями із сусіднього села.

В цій місцевості була знайдена кам’яна сокира, яка свідчить про поселення первісних людей у цій місцевості.

​Загадкою для людей є два насипні кургани, так звана Свиридова могила, яка знаходиться на землях с.Крупичполя. За легендою, вона з’явилася 1-2 тис. років до н.е. За архівними документами, с. Сваричівка було дотатарським поселенням.

​Колись давно один воїн попросив у жінки: «Звари чівку» (де слово «чівка» означало «юшка»). Від цих слів і пішла назва села Сваричівка. Більше чотирьох з половиною століть тому, а точніше, з 1519 р., село було захоплене польськими й литовськими загарбниками, які вели жорстоку політику колонізації та насильства. Тоді майже всі села було закріплено за служивими царського двору, польськими ставлениками, полковниками, сотниками.

​ 1708 року с. Сваричівку було затверджено за полковником Лук’яном Жураховським.

​В архівних документах значилось: «Універсалом 1718 р. гетьман Скоропадський підтвердив удові Ніжинського полковника Лук’яна Жураховського Анні Апостолівні право на володіння селами Крупичполем та Сваричівкою».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Корюківці не працює сирена

​Село Сваричівка висілків і хуторів не мало. Першим поміщиком був Жимайлов, землі якого потім перейшли до поміщика Горбова. Землі поміщиків були розкидані по всьому селу. Центральна частина села і зараз називається «Горбовщиною» за ім’ям поміщика Горбова, який володів цією частиною землі. У селі в 1861 році був пивоварний завод, який належав Макарову, річна продуктивність якого становила 7407,3 відра. Крім того, в селі було 14 млинів-вітряків. Два з них були поміщицькі, а решта належала багатим козакам.

​У селі була розвинена приватна торгівля. Багаті козаки відкривали невеликі приватні крамнички.

У селі були такі торговці: Олешко Андрій Йовхимович, Олешко Іван Якимович, Сарич Тиміш Михайлович, Саєнко Карпо.

​З’явився єврейський торговий дім Гревнових, який пізніше витіснив місцевих торговців і став єдиним у селі.

​За 1786 р. є згадка про кількість водяних млинів на Удаї. Їх було 4.

В селі Сваричівка є церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка внесена до Державного реєстру нерухомих памʼяток України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 929.

Церква розташована в центрі села серед приватних будинків, була побудована в 1709 році. Первісно була тридільною. Ії перебудували в хрещату форму додавши бокові приділи в 1820 році, а в 1870-х роках до бабинця добудували галерею та дзвіницю (четверик на четерику), верхній ярус якої був розібраний в 1932 році. Первісний іконостас також не зберігся оскільки після перебудови його замінили на новий чотириярусний, залишивши лише фрагменти живопису в медальйонах. Будівничим храму був Олексій Якович Висунський. Про це свідчить напис на вході: «Створився храм Успіння Пресвятої Богородиці трудом товариша Січі Запорізької куреня канівського Олександра Яковича Висунського та парафіянами сваричівськими». Найбільш поширені у Сваричівці прізвища: Олешко, Литвиненко, Залізний, Чамуха, Дядюн, Сільченко.

Село оточують ліси, які мають назви: Березняки, Штепине, Гопалова Йолка, Лози, Церковна.

​ Назви полів: Поляні – тут завжди вирощували овочі, Глинище — колись брали глину.

​Пишається село своїм уродженцем — майстром чарівного різця, народним умільцем, членом Спілки художників України, Лауреатом премії ім. Катерини Білокур Антоном Гнатовичем Штепою.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Джерело: Ічнянський Краєзнавчий Музей

Ще статті по темі

Back to top button