Суспільство

Легендарний Семен Палій з Чернігівщини: цікаві факти

Легендарний Семен Палій з Чернігівщини — очільник козацького повстання на Правобережжі на поч. ХVІІІ ст. чи розбійник.

Цікаві факти з біографії видатного земляка.

1. Палій – не справжнє прізвище, а тогочасний «нікнейм», який він отримав, нібито, за окрему «любов» до підпалів ворожих укріплень під час його перебування у Війську Запорозькому та всього, що він вважав ворожим для себе та своїх людей. Справжнє його прізвище – Гурко. Місце народження — Борзна – полкове сотенне містечко з багатовіковою історією на Чернігівщині.

2. Ще Палій – ярий поборник православ’я: за можливості палив католицькі костели. Тільки за 2 роки повстання (1702-1704 рр.) він спалив більше десятка костелів.

3. Більшість свого життя провів у різних битвах, походах, повстаннях, які доволі часто відбувались у Європі у 2-й пол. ХVІІ ст. – поч. ХVІІІ ст. Левова частка з них – проти Османської імперії, яка на той час дошкуляла багатьом європейським державам, у т.ч. й Україні, своїми спустошливими та кривавими набігами.

4. Мав дипломатичний хист ладнати з різними тогочасними політиками та державними діячами, будучи одночасно під протекторатом монархів ряду країн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Житель Бобровицької громади святкує 102-й День народження

5. Створив чималу т.зв. козацьку республіку із відповідною козацькою адміністрацією, яка існувала майже 20 років на частині території сучасної Київщини, Брацлавщини (тепер Вінницька та частини Черкаської, Кіровоградської, Одеської областей), східної Волині, центрального Поділля, згодом сюди доєднали частину білорусії та Молдови. Це утворення на його честь назвали «Паліївщина». На цій території Семена Палія шанували більше, ніж козацького полковника, тут він мав пошани гетьмана.

6. При загрозі незалежності для своєї республіки відмовився і від польського, і від московського протекторату і у 1702 р. очолив повстання за незалежність своєї республіки. Мав дуже складні відносини з гетьманом І.Мазепою. А головною мрією та бажанням Семена Палія було об’єднання Лівобережжя та Правобережжя в одну незалежну Україну.

7. Після придушення повстання потрапив на заслання у Сибір. Після повернення звідти підтримував і матеріально також ряд православних храмів у Києві та на Київщині. За його кошт збудовано Покровську церкву у Фастові, яку вважають одним із шедеврів збереженої дерев’яної архітектури України.

8. За життя став легендою: оспіваний у десятках народних пісень, думах, баладах, про нього складали легенди та перекази. Т.Г. Шевченко у своїх фольклорних альбомах зафіксував записи деяких народних пісень про Семена Палія, які переспівували й за сто років по смерті козацького ватажка.

9. Наприкінці ХІХ ст. Василь Тарновський – чернігівський меценат та колекціонер старожитностей, придбав у нащадків Семена Палія особисті речі уславленого полковника – пернач (атрибут влади полковника) і дві однакові чарки, які потрапили до зібрання Музею українських старожитностей В.В. Тарновського (нині Чернігівський обласний історичний музей ім. В. В. Тарновського).

На Чернігівщині більше про цю легендарну особистість можна почути на екскурсіях у Чернігівському обласному історичному музеї ім. В. В. Тарновського та Борзнянському художньо-меморіальному музеї «Садиба народного художника України Олександра Саєнка».

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Джерело: Чернігівщина туристична, за матеріалами armyinform.com.ua, choim.org, prosvit.in.ua

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button