Суспільство

Рік при владі: аналіз діяльності влади Чернігова

У незалежному громадському прес-центрі «Чернігівський вибір» відбулося експертне обговорення «Чернігів – рік при новій владі». Участь у заході взяли експерти, представники міської ради, депутати, громадські активісти та журналісти. До розгляду були запропоновані п’ять питань, що стосувалися обіцянок політиків під час виборів, проекту «Файне місто», ремонту доріг і фінансів, а також пропонувалося підтвердити або розвінчати міфи щодо нових ідей, людей і креативних рішень.

Політичний оглядач Юрій Паперний, відкриваючи захід, наголосив: «Нова влада Чернігова вже відкрила нову сторінку в розвитку міста. Це не тільки дороги, фонтани та міський пляж, але й нова команда, результати діяльності якої трохи нижчі, ніж очікували й обіцяли».

Також, на думку експерта, багато планів і думок, озвучених різними політичними гравцями під час виборчої кампанії, зокрема і переможцями, забуті або чекають свого часу.

Політтехнолог Віктор Вініченко зазначив, що формально рік новій владі вже виповнився, але по факту треба проводити обговорення ще й на річницю набуття повноважень міським головою Владиславом Атрошенком. Крім того, на його думку, відповідальність за процеси в Чернігові несуть не лише мер та його заступники, а й депутатський корпус міськради разом із громадою. Віктор Вініченко наголосив: «Владі не відмовиш у бажанні зробити щось гарне. Будівництво, ремонт доріг та інші позитивні зміни помітні кожному мешканцю Чернігова». А от що забувають про обіцянки та багато обіцяють, то це, на думку експерта, ознака політика. «Справа політика – обіцяти. Якщо він не обіцяє, то це не політик», – переконаний Віктор Вініченко. І додав, що, напевно, всі чекали за рік чогось більшого, адже «Чернігову обіцяли повернути амбіції».

Експерт акцентував увагу на тому, що під час виборів і чинного міського голови, і його попередника, було розроблено кілька програм розвитку: це і «Файне місто», і «Перспектива Чернігова». «Програма «Файне місто» – це стратегічна програма розвитку Чернігова, але її не було прийнято на сесії, більше того, сайт, на якому цю програму виклали, вже неактивний. Все роблять люди. Гірше роблять люди, краще також вони», — зазначив Віктор Вініченко.

Цікаво, ефективні та розумні програми пишуться лише для виборчих листівок і буклетів? До речі, благодійні фонди різних кандидатів і партій, мета яких – сприяти розвитку Чернігова та громади, також фактично припинили свою діяльність після виборів.

Секретар Чернігівської міської ради Віктор Бистров зазначив, що у кожного експерта, політика та журналіста буде своя думка щодо здобутків і невдач. «Сьогодні зібралися експерти і це ж обговорення не тільки діяльності міського голови. Це обговорення того, як Чернігів прожив рік у новій політичній системі координат, при новому складі міської ради та виконавчого комітету», — зазначив політик.

Також Віктор Бистров нагадав присутнім, як відбувалися вибори мера: «Під час виборів міського голови у 2015 році було дуже протистояння дуже сильних противників, наприклад, у 2010 році  Олександр Соколов переміг із дуже великим відривом. А у 2015 році суперник був підготовлений, він поступово готував медіаресурси, працював над створенням команди. Можливо, це була найцікавіша виборча кампанія за всі роки».

За словами секретаря міської ради Віктора Бистрова, протягом цього року політична партія «Наш край» у Чернігівській міськраді намагалася створити конструктивну коаліцію, але з того нічого не вийшло. Через те не вдається реалізовувати заплановане та обіцяне. «Чому не працює програма «Чернігівська перспектива»? Це програма політичної партії «Наш край» та Олександра Соколова. Але вона і не може працювати на повну силу, тому що наша фракція зробила протягом року дуже багато спроб у напрямі створення конструктивної коаліції з усіма політичними партіями в міській раді. Якщо немає коаліційної угоди серед політичних сил, то за ті процеси, що відбуваються в місті, відповідальність ніхто не бере», — пояснив В.Бистров.

За словами експерта Сергія Соломахи, головне завдання кожної влади – за рік сформувати прозорий механізм прийняття рішень. «На сьогодні фактично змінилися умови, за яких працює нова місцева влада. Порівняно з минулим роком бюджет Чернігова збільшився майже на третину – це суттєво змінили умови роботи міської ради. Водночас ми фактично ще жодного разу не чули керівника фінансового управління», — зазначив він. На його думку, відсутність мерської більшості, є скоріше позитивним фактором, бо немає голосувань «по команді», і щодо кожного рішення та питання доводиться домовлятися та шукати компроміси. При цьому експерт вважає, що опозиція в міській раді не допрацьовує: «Ми повинні вимагати не тільки від влади, а й від опозиції, щоб вони працювали. Ми зацікавлені в тому, щоб в міській раді була фахова та конструктивна опозиція, що контролювала б чинного міського голову, виконком і депутатський корпус».

Присутні на обговоренні депутати міської ради переконані, що робота депутатського корпусу за рік позитивно вплинула на розвиток міста. «Змінилася зелена зона від «Дружби» до «України» — це так звана стометрівка. Також позитивних покращень зазнав міський пляж», — наголосив депутат міської ради від «Батьківщини» Іван Бакшун.

На думку екс-депутата міської ради В’ячеслава Лебедя, міській владі необхідно зараз приділити значну увагу освітній і медичній галузям, адже зменшення субвенцій і передача фінансування цих сфер місцевим бюджетам може значно скоротити фінансові можливості міської ради.

Перший рік Чернігова при новій владі – це час тренувань, формування команд та оцінка сильних і слабких сторін, можливостей і загроз. На думку експертів, наше місто має значний потенціал, що підсилюється реформою децентралізації та реформами, що відбуваються у країні. А от чи буде використано всі ці ресурси та важелі для зміни життя городян на краще і чи поверне це амбіції Чернігову?

Прес-центр «Чернігівський вибір»

Ще статті по темі

Back to top button