У громаді на Чернігівщині відновлюють вуличне освітлення, якого не було від кінця лютого 2022
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/imgonline-com-ua-resize-i678utabxwp5dz-780x470.jpeg)
За кілька днів від початку повномасштабного вторгнення Чернігів і громади, де велися бойові дії, поринули у пітьму. Згодом після вигнання ворогів із Чернігівщини світло поступово повернулося до осель жителів, а згодом запрацювало й вуличне освітлення, але не всюди. Його не вмикали у громадах, які розташовуються поблизу ворожого кордону.
Наприклад, у Сновській громаді вуличного освітлення немає від кінця лютого 2022 року. Володимир Карпенко, керуючий справами виконкому Сновської міськради, розповів, що це пов’язано насамперед із безпековою ситуацією, зокрема з можливими обстрілами громади і міста.
Нині ж вуличне освітлення вирішили відновити, бо в ньому дійсно є потреба.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/119054742_4420204991385735_6869593365326330303_n-963x642.jpg)
«В Україні перевели годинники на зимовий час. То люди повертаються з роботи, а діти з гуртків, коли на вулиці вже темно. Тому 20 жовтня на виконкомі ухвалено рішення про відновлення вуличного освітлення з 1 листопада. Але це стосується тільки міста Сновська і трьох населених пунктів громади – сіл Великий Щимель, Кучинівка та Рогізки, які розташовуються подалі від кордону, то в них ситуація більш безпечна», — зазначає Володимир Карпенко.
У інших населених пунктах громади, які ближче до кордону, з міркувань безпеки вуличне освітлення не відновлюватимуть.
Тож вуличне освітлення вмикатимутьіз 1 листопада по квітень включно. Поки на три години — з 17 до 20 вечора. Уранці вуличного освітлення не буде.
«Надалі вивчатимемо думку людей. Можливо, тривалість вуличного освітлення ще на годину продовжимо. Бо, наче б то, три години – це й малувато. Відгуки людей покажуть, як буде далі», — сказав Карпенко.
Вуличне освітлення є вкрай важливим фактором для населення. І якщо залишати села і міста в пітьмі у період окупації було логічним, то нині – ситуація кардинально інша. Голова депутатської групи «Сновщина» Сновської міськради Павло Солодовник зазначає, що жителі громади просили увімкнути вуличне освітлення набагато раніше.
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2023/10/394311145_2212532585621266_7458807761391773995_n-1024x576.jpg)
«Це дуже правильно. Вмикати освітлення варто було раніше. На численні прохання людей стосовно тотальної пітьми, зокрема, в центрі Сновська ми з колегами із групи «Сновщина» зверталися до міськради з пропозицією увімкнути вуличне освітлення ще кілька місяців тому. Люди скаржилися на те, що отримували травми в темряві, скаржилися на молодь, яка у вечірній час гуляла в центральній частині міста і дуже часто вдавалася до хуліганських дій. Скаржилися на крадіжки і вандальні вчинки у локаціях, які колись були освітленими, а нині – в темряві. Скарг і нарікань дійсно було багато. Темними вулицями постійно ходять люди: і дорослі, і діти. Оскільки освітлення проводиться і працює за гроші платників податків, то вимоги людей забезпечити їм належний рівень безпеки справедливі і зрозумілі. Я ретельно вивчив це питання, консультувався з військовими, з керівниками військових відомств і силових структур на предмет безпечності вуличного освітлення у період військового часу. Всі військові, з ким я спілкувався, були одностайні у своїй відповіді. Вуличне освітлення в даному випадку не впливає на безпекову обстановку і не є демаскувальним фактором. Нині 21 століття, ворог озброєний надсучасними приладами і новітніми навігаційними системами, які працюють по заданих координатах. Простіше кажучи – на політ ракет, які росіяни запускають з акваторій за тисячі кілометрів, жодним чином не вплине ліхтар, який світиться десь у селі. Тому багато громад одразу не маніпулювали «небезпечними ліхтарями» і обрали адекватний та логічний шлях – безпека населення у вечірній час. Від імені всіх громадян, які просили увімкнути освітлення, я дякую членам виконкому і Володимиру Миколайовичу Карпенку за це рішення», — зазначає Павло Солодовник.
Вуличне освітлення у нинішній надскладний період є додатковим фактором безпеки для громадян.
«Ми говоримо зараз виключно про нашу громаду. Варто розуміти, що неосвітлений населений пункт – це лояльне середовище для злочинців, диверсантів, ворожо налаштованого населення, тим більше в умовах війни. А коли на вулиці видно, навіть поліції та іншим службам легше працювати. Та і менше бажаючих утнути якусь дурницю. Все просто. Завжди, а особливо у період війни, треба мислити критично і зберігати здоровий глузд», — зазначає Павло Солодовник.
До прикладу – у Чернігові вуличне освітлення повноцінно увімкнули ще на початку 2023 року, у прифронтових Харкові та Миколаєві – у січні і березні 2023 року відповідно.
У Менській громаді (Мена і Макошине) – увімкнули ще з жовтня минулого року.
«Але на цьому фоні не варто розслаблятися. Давайте не забувати про день завтрашній. Цілком можливо, що нас чекає складна зима. Ворог може як і торік обстрілювати об’єкти енергетичної інфраструктури і вже тоді треба реагувати по ситуації. Станом на зараз – вуличне освітлення потрібне точно. Як буде далі? Час покаже», — резюмує Павло Солодовник.
Підготувала Ірина Осташко