У сновських школах хочуть запровадити оплату харчування дітей через банк

hp

Із 1 листопада вчителі Снова не збиратимуть гроші за гаряче харчування дітей у школах і вимагають, щоб оплату батьки здійснювали виключно через банк.

Таке прохання було озвучене у вівторок, 29 жовтня, після засідання сесії міської ради начальниці Управління освіти, сім`ї, молоді і спорту Сновської міської ради Олені Коваленко.

«Вимога, звісно, доречна. Батьківська плата за відвідування дитиною дошкільного навчального закладу здійснюється через банки. Але за два дні перейти школам на такий вид розрахунку в період навчального процесу неможливо. Щоб обговорити питання і знайти шлях його вирішення, Олена Коваленко призначила на 1 листопада зустріч в управлінні, запросивши парламентарів від  ЗОШ №1 та №2, директорів, завгоспів і кухарів цих закладів», – зазначається в повідомленні.

Як нині здійснюється розрахунок за гаряче харчування

Управління освіти, згідно з  чинним законодавством, обов’язково  має організовувати гаряче харчування для дітей пільгових категорій, тобто для тих дітей, які харчуються безкоштовно за рахунок місцевого бюджету (діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, діти учасників бойових дій).

Окремо, за бажанням дітей та їхніх батьків, у навчальних закладах організовується харчування для всіх інших категорій дітей, але за рахунок батьківської плати. На 2019 рік розраховано, що у середньому батьківська плата за один обід на день становить 9 грн. Залежно від меню, вона може коливатися, наприклад, від 8,00  грн  до 11,50 грн. На класного керівника покладається обов’язок вести журнал відвідування учнів, зокрема й відвідування шкільної їдальні. У вересні всі учні, що виявили бажання харчуватися за кошти батьків, внесли авансову плату 180 грн. (9 грн х 20 робочих днів).

Наприклад: за вересень дитина була в їдальні 18 днів, коштували обіди по різному: і 9,10 грн, і 8,70 грн, і 10, 50 грн. Усі дні підсумовуються і виходить, що дитина наїла на 170,80 грн. Ця сума і нараховується, а 9,20 грн (180,00 – 170,80 грн.) переходить на наступний місяць залишком, як переплата. І так ведеться розрахунок до травня. Наприкінці навчального року підраховується різниця між авансовими 180 грн і фактично використаними коштами. Різниця повертається дитині або зараховується на наступний навчальний рік.

Усю цю бухгалтерію в кожному класі веде класний керівник. Він же і повідомляє батькам про суму, яку вони мають принести за харчування.

Кухар веде свій облік, загальний по учнях школи, а не щодо конкретного класу. У підсумку – сума обчислена всіма класними керівниками має дорівнювати сумі, яку вивів кухар.

Кухар також замовляє продукти постачальникам і розраховується за них готівкою на підставі накладних (за рішенням шкільної комісії). Наприкінці місяця кухар звітує до бухгалтерії Управління освіти про використання продуктів у натурі на підставі накладних, які виписані як продукти, куплені за кошти батьків; на підставі актів приймання цих продуктів (за участі представників батьківського комітету, представників школи та кухаря); на підставі меню вимог за кожен день. Також кухар подає звіт про харчування дітей за бюджетні кошти (діти-сироти, діти, які опинилися в складних життєвих обставинах, діти учасників бойових дій, які харчуються безкоштовно).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігівській міськраді розповіли про вартість харчування в школах

Коли батьки платитимуть через банки

Класні керівники двох міських шкіл пропонують, згідно з чинним законодавством, перейти батькам на оплату за гаряче харчування через банки. Проте, порушивши проблему, для її обговорення та вирішення на збори в п’ятницю (за  участю бухгалтерії та керівництва управління освіти) із ЗОШ №1 прийшла тільки кухар, а з ЗОШ №2  – тільки директор, завгосп і кухар. Тобто ініціативна група вчителів цих шкіл просто проігнорувала збори, у зв’язку з чим конструктивної розмови не відбулося.

Управління освіти не відмовляється переходити на безготівкові відносини з батьками, але для цього необхідно розпочати все з «нуля», використавши продукти в їдальні та розрахувавшись повністю з постачальникам коштами, що діти здали перед канікулами. Або треба зробити передавальні акти в грошовій і натуральній формі. Для цього потрібен певний час. Такий перехід, на думку самих кухарів, варто було б здійснити на початку навчального року, а наразі це можливо зробити лише з 1 січня 2020 року. До речі, рахунки для зарахування коштів за гарячі обіди в управлінні відкриті. І знову ж таки  «але»:  з січня 2020 року вони зміняться у зв’язку з запровадженням в Україні міжнародного стандарту банківського рахунку IBAN.

Виникає ще багато питань, які варто було спільно обговорити.

По-перше, керівникам закладів внести зміни в наказ про організацію  гарячого  харчування в закладі з уточненням відповідальних осіб на кожній ділянці роботи, пов’язаній з організацією платного харчування (ведення табелів відвідування їдальні, складання меню вимог, виписка повідомлення батьків про оплату та інші процедури, які пов’язані з платним харчуванням, дотримуючись строків подання звітів для своєчасного перерахування коштів за поставлені продукти).

По друге, чи питали класні керівники думку батьків про перехід на безготівкову оплату? Банки додатково братимуть комісію за послуги. Необхідно враховувати, що плату батьки мають здійснювати строго до 10 числа місяця, інакше через брак коштів неможливо буде провести безготівковий платіж у казначействі постачальникам за продукти.

По третє, чи згодні сільські школи перейти на такий вид розрахунку? Адже тоді треба батькам їздити до Сновська, в банк, щомісяця, витрачаючись на дорогу. В селі немає ні терміналів, ні філій банків.

Перехід на безготівковий розрахунок поставить у більш жорсткі рамки процес організації гарячого харчування. Все це треба роз’яснити батькам на класних зборах. Відповідальність ляже на батьків, адже дитині можуть відмовити в харчуванні в їдальні за незначні борги.

Тож 15 листопада в Управлінні освіти, сім`ї, молоді і спорту Сновської міської ради відбудеться нарада директорів освітніх закладів громади, де питання про батьківську плату за гаряче харчування в школах буде знову обговорюватися.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register