Законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів готовий до розгляду у другому читанні
В очікуванні законопроєкту №2051-1 про обмеження обігу пластикових пакетів екоспільнота знаходиться вже тривалий час. Нагадаємо, що в листопаді 2019 року Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт, який передбачив заборону продажу в торгівельних та ресторанних закладах тонких пластикових пакетів.
А вже найближчим часом, після опрацьованих усіх правок, наданих нардепами, комітет ВРУ з питань екологічної політики та природокористування планує внести на повторне друге читання цей законопроєкт.
Мета – зменшити попит на використання пластикових пакетів в Україні, і що не менш важливо, запобігти забрудненню довкілля, мінімізувати утворення відходів. Адже, загальновідомий факт – пластик шкодить довкіллю. Пластикові вироби забруднюють навколишнє природне середовище, засмічують річки та водойми. Токсичний поліетилен і для здоров’я самої людини. Тільки вдумайтесь, звичайні пластикові пакети, дуже повільно розкладаються у природі, і можуть знаходитися в природному середовищі понад кілька століть.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Еко-сафарі: у Сновську зібрали 417 кг пластику
Тож, нагадаємо, які саме заборони пропонують запровадити парламентарі. Законопроєктом передбачено заборонити розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг:
- надлегких пластикових пакетів;
- легких пластикових пакетів товщиною до 50 мкм.
- оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів.
Обмеження не поширюватимуться лише на надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225х345х450 мм, що використовуються як первинна упаковка для м’яса, риби та продуктів з них, а також сипучих продуктів. Вони будуть заборонені з 2023 року, після появи на ринку альтернатив.
Планується, що заборона на пластикові пакети почне діяти через 9 місяців з дня прийняття законопроєкту. Таким чином буде забезпечено поступовий перехід на більш екологічні альтернативи (пакети та торбинки багаторазового використання, паперові пакети, біорозкладні пакети).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пластикова небезпека: чому не варто нести штучні квіти на кладовище
Що ж до відповідальності, то для суб’єктів господарювання, що розповсюджуватимуть надлегкі та легкі пластикові пакети, парламентарі передбачили штрафні санкції. Також законопроєктом 2051-1 пропонується заборонити схиляти споживачів до купівлі пластикових пакетів, а ще встановлюються вимоги до біорозкладних пластикових пакетів та їх маркування.
Тож, сподіваємось, що така важлива правова і організаційна платформа обігу в країні пластикових пакетів вже незабаром буде прийнята і на законодавчому рівні визначить засади для їх обмеження! Ну а поки, маємо докласти всіх зусиль аби достукатися до свідомості людей і закликати їх бути відповідальними та не забруднювати природні екосистеми. Хоча б спробуйте відмовитися від поліетилену, візьміть екоторбину і рушайте у магазин! Інформуйте рідних, друзів, колег про переваги екологічного способу життя і будьте здоровими!
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv