Залишки кам’яниці гетьмана Полуботка у Чернігові законсервують

2020-08-01_134434

 У Чернігові законсервують залишки будівлі чернігівського магістрату – колишньої кам’яниці гетьмана Павла Полуботка ХVII століття, які 13 років були розкритими, бо очікували музеєфікації.

Про це повідомляє “Чернігів стародавній”.

“Потрібне якесь нове рішення. А доки його немає, пам’ятку планується законсервувати, простіше кажучи, закидати землею. Є пропозиція засипати керамзитом, щоб рештки найдавнішої будівлі, пов’язаної з місцевим самоврядуванням у Чернігові, під землею не руйнувалися. І вже пізніше, коли буде час, натхнення і можливість, розкрити їх і спорудити там музейний павільйон, – сказала відомий чернігівський археолог, доцент національного університету “Чернігівський колегіум ім. Т.Г. Шевченка, кандидат історичних наук Олена Черненко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прикраси, зброю й амфори віднайшли недавно археологи в Новгороді-Сіверському (Фото)

Вона розповіла, що чернігівська кам’яниця гетьмана Полуботка згадується в описі його майна, що було конфісковане Російською імперією. Пізніше її повернули його нащадкам, а ті в середині XVIII ст. продали будівлю чернігівському магістрату. Коли через кілька десятиліть установа збудувала собі нове приміщення, старе (на території Дитинця) майже повністю розібрали.

У наші часи, 1980 року, залишки магістрату були виявлені відомим чернігівським краєзнавцем Андрієм Карнабєдом. Повністю руїни в 2005-2006 роках розкрила Олена Черненко. Згодом з’явилося рішення музеєфікувати їх у підвальному приміщенні готельно-ресторанного комплексу “Дворянське зібрання”, зводити яке на місці колишньої будівлі “зібрань” починало ТОВ “Айва”.

З метою збереження пам’ятки фірма-забудовник замовила проєкт її реставрації і профінансувала відповідні роботи. Фундаменти й рештки стін колишнього магістрату були укріплені. Але проєкт музеєфікації “Айва” реалізувати не змогла, оскільки припинила своє існування і зупинила роботи на об’єкті в Чернігові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Дворянське зібрання» на Валу почали зносити (Фото)

Кілька років місцева влада через суди намагалася отримати дозвіл на знесення недобудови. Коли процес демонтажу довгобуду розпочався, до решток магістрату запросили археологів.

“Коли ми тільки-но вийшли на об’єкт, я думала, що пам’ятка зараз розвалиться – стільки там насіялося дерев і бур’янів. Коли ж розчистили руїни – здивувалася, що всі залишки цілі і там є на що подивитися”, – зазначила пані Черненко.

Як повідомлялося, земля під будівництво в Чернігові сучасної копії “Дворянського зібрання” середини XIX сторіччя з облаштуванням у ній готельно-ресторанного комплексу була виділена ТОВ “Айва” у 2004 році. З 2011-го роботи на об’єкті не велися, тож він занепав і фактично перетворився на смітник. Позови щодо знесення недобудови розглядалися в судах з 2017 року. Демонтаж будівлі Чернігівська міська рада проводить нині коштом місцевого бюджету.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

загрузка...

Немає коментарів

Leave a Comment

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register