Чи потрібно Україні знову ставати ядерною державою: думки чернігівців
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/c468bfca425c66171-e1705332132587.jpg)
Україна успадкувала третій за величиною ядерний військовий потенціал після розпаду СРСР, але відмовилася від нього в обмін на гарантії безпеки, відповідно до Будапештського меморандуму.
Життя показало, що гарантій безпеки не дотримано. А від початку повномасштабного вторгнення росіяни застосовують методи ядерного тероризму, залякуючи погрозами використання ядерної зброї, шантажують міжнародну спільноту.
А чи реально Україні знову набути ядерну зброю на тлі російської агресії?
Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417418282_1353595648608407_1376701773603675346_n-963x642.jpg)
Це спокуслива ідея забезпечення захисту від московської людожерської імперії та інших подальших зовнішніх загроз. Проте вона ілюзорна з багатьох зовнішніх і внутрішніх причин. Забезпечення безпеки нашої держави від агресора без ядерної зброї, якої в нас не буде, цілком реалістичне: 1) за допомогою держав Заходу досягти перемоги в сучасній війні з росією; 2) вступ України до НАТО та інших безпекових міжнародних організацій і вибудовування оборони разом із союзниками; 3) забезпечення успішного соціально-економічного розвитку, створення потужного військово-промислового комплексу та підтримка дуже високого рівня боєздатності ЗСУ. Пункти 1 і 3, а частково і 2 доведеться реалізувати одночасно…
Олександр Гашпар, громадський активіст
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/417772023_783048503645020_5525713914343926828_n-1-648x642.jpg)
Вважаю, що зараз це буде важко зробити, перебуваючи під постійними ракетними обстрілами з боку росії, але саму ідею відновлення ядерного статусу України підтримую, бо, як показала історія, Будапештський меморандум – це була величезна помилка, за яку Україна заплатила та продовжує сплачувати надто велику ціну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через обстріли більше ніж 100 абонентів без світла: про ситуацію в Новгород-Сіверському районі
Андрій Подвербний, політичний аналітик
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/418604486_371790768787966_6727243065604838840_n-428x642.jpg)
Давайте дивитися на ситуацію реально, без рожевих окулярів. Ядерна зброя – це не те, що, образно кажучи, можна зробити за місяць у якомусь підвалі. Це складний технологічний процес, що передбачає ретельні підготовку та контроль за всіма його сторонами. Чи здатна Україна зараз їх забезпечити? Інше питання – можлива реакція наших західних партнерів, на яку Україна в будь-якому випадку повинна зважати. А вона, скоріш за все, буде різко негативною. І взагалі всі розмови про повернення ядерного потенціалу нині нагадують приказку «Що маємо – не бережемо, втративши – плачемо». Прикро, але треба було думати раніше, коли цієї зброї позбувалися на початку 90-х років минулого століття.
Альона Макаренко, журналістка
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/393218168_1092115082150991_6295205012682136518_n.jpg)
Питання в тому, чи має Україна ресурси для виготовлення ядерної зброї, а також у тому, як це сприймуть наші західні партнери. Проте було б чудово, якби одного разу на істеричні випади запасного президента рф медведєва ми могли відповісти відомою фразою ізраїльської політичної та державної діячки Голди Меїр: «У нас немає ядерної зброї, але якщо буде потрібно, ми її застосуємо».
Владислав Пархоменко, викладач
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/379987524_893064739082612_5916340877335108570_n-652x642.jpg)
На жаль, зараз немає такої можливості та потужностей, щоб відновити той ядерний потенціал, який Україна мала на початку своєї Незалежності. Крім того, західні держави не зацікавлені в тому, щоб на території України розміщувалася ядерна зброя.
Бо ядерна зброя – хороший чинник стримування агресії ворога, та її в нас, на жаль, немає…
Михайло Жирохов, військовий експерт
![](https://cheline.com.ua/wp-content/uploads/2024/01/403456984_891831225389254_751912750537764652_n-642x642.jpg)
Звісно, як показали останні події в світі, ядерна зброя є найбільш потужним запобіжником для безпеки будь-якої держави. І технічно Україна має всі можливості для її створення. Але тут є політичний момент: із 1945 року західний світ намагається всіляко обмежувати кількість країн, які мають цю зброю. Тому після розпаду срср США наполягли на передачі ядерних арсеналів із білорусі й України рф, тому й тепер західні лідери будуть не в захваті від ідеї появи українського ядерного озброєння в будь-якому вигляді.
Ірина Осташко
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv