Меланома: симптоми, причини, чинники ризику, лікування

1467198673_zdorov[1]

Меланома – злоякісне новоутворення шкіри, що посідає одне з перших місць як в Україні, так і у світі за своєю агресивністю. Так, за спостереженнями онкологів, понад 95 % меланом часто-густо призводять до передчасної смерті, особливо у випадках, коли людина звертається по медичну допомогу на пізніх стадіях захворювання.

Хвороба розвивається при раковій трансформації пігментних клітин – меланоцитів, часто утворюється на місці вродженої пігментної плями (невуса) або на незмінній шкірі.

Меланома відрізняється швидким інфільтруючим ростом, поширенням елементів пухлини лімфатичними шляхами, метастазуванням у найближчі лімфатичні вузли та віддалені органи.

– На перший погляд, меланома може здаватися звичайнісінькою плямою, маскуватися під родимку, яких у кожної людини може бути велика кількість. Під час дії сонячного ультрафіолету шкіра людини виробляє меланін, із якого, власне, й складається будь-яка родимка. Часто це безпечно, втім, через підвищення кількості меланіну родимка перероджується на меланому, – стверджує завідувач відділення пухлин голови та шиї Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Олександр Колотило.

– Якщо своєчасно цю пухлину не діагностувати – у людини можуть з’явитися серйозні проблеми: клітини пухлини вражають внутрішні органи, що свідчить не тільки про наявність самої злоякісної пухлини, а й про метастазування.

Олександр Колотило наголошує: основний чинник розвитку меланоми – підвищена сонячна інсоляція. Зазвичай більшість ультрафіолету затримується озоновим шаром, хоча через незадовільну екологічну ситуацію іноді озоновий шар руйнується і на шкіру людини потрапляє велика кількість ультрафіолетових променів, що й спричиняють переродження її в окремих місцях. Агресивність сонячних променів, зокрема влітку, завдає шкірі неабиякого стресу, а вона не завжди підготовлена до спротиву такому сонячному навантаженню. Також появі меланоми сприяють травми, тобто якщо невус знаходиться на місці, що часто піддається подразненню через одяг або прикраси, родимка має більше шансів переродитися на злоякісне новоутворення.

– Доволі часто в онкології лікарі констатують появу меланоми через гормональні порушення під час вагітності, менопаузи та інших вікових станів. Тому громадяни повинні ставитися виважено до появи родимок, особливо в разі, коли помітна зміна їх розміру або кольору. За будь-якої зміни необхідно обов’язково звернутися до дерматоонколога. Наголошую – саме до онколога, адже лише вони здатні відстежити розвиток меланоми у динаміці, – закликає Олександр Колотило.

Для профілактики меланоми необхідно якомога менше перебувати на відкритому сонці. А якщо таке бажання є, слід обмежити відпочинок на природі.

Найкраще планувати перебування на сонці з 8.00 до 11.00 ранку та після 16-ї години.

Крім того, варто обов’язково застосовувати захисні косметичні засоби. Також необхідно уникати травмування родимок і стежити за появою нових пігментних плям на шкірі. Якщо у когось виникають сумніви щодо стану родимок і невусів – не зволікати з візитом до спеціалістів онкодиспансеру.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register