Як вберегтись від ботулізму під час Великодніх свят
Протягом березня та квітня в різних областях України – Чернігівській, Волинській, Черкаській, Запорізькій, Тернопільскій – зафіксовано випадки ботулізму. Про це повідомляють в управлінні охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації.
Станом на 7 квітня в області було зареєстровано, лабораторно та клінічно підтверджено два випадки захворюваності на ботулізм, всі вони пов’язані із вживанням річкової риби. 10-11 квітня у Чернігівські медичні заклади поступили 37-річний житель м. Чернігова та 73-річна жителька Чернігівського району з підозрою на ботулізм. Спеціалістами ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нині проводиться санітарно-епідеміологічне розслідування та лабораторні дослідження для підтвердження діагнозу. Можливою причиною захворювання також є вживання риби в’яленої непатраної домашнього виготовлення.
Нагадуємо, ботулізм – це харчове отруєння, що може призвести до тяжких наслідків. Тому слід уважно ставитись до придбання продуктів до Великодніх свят, а також контролювати якість тих із них, що виготовляються вдома.
Щоб вберегтися від ботулізму, слід уникати споживання наступних -продуктів, якщо сумніваєтесь у їхній якості та умовах зберігання/транспортування:
— в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
— м’ясних та грибних консервів;
— консервів домашнього виробництва.
Симптоми ботулізму:
— порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
— сильно виражена сухість у роті;
— важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
— підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
— запаморочення;
— короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
— ураження м’язів шиї та кінцівок.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, без різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. Надалі з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму. Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.
Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря!
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv