Світлини з Донбасу експонують у Чернігові (Фото)
У Чернігові до 13 травня можна переглянути з півсотні робіт селянина-фотоаматора ХХ століття із Донеччини Марка Залізняка. Хоча, за свідченнями істориків, доробок фотолітописця налічує до п’яти тисяч світлин.
Виставку «Миттєвості нашого життя», присвячену 125-річчю від дня народження митця, презентувала сьогодні у літературно-меморіальному музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського директор Покровського історичного музею Донецької області Ангеліна Рожкова.
Чернігів — перше місто, куди приїхала експозиція. Така ідея виникла у громадської організації «Українська Ініціатива». Чернігівська облдержадміністрація підтримала її. Як зазначила директор Покровського музею, виставка може презентуватися в інших містах, якщо надійдуть відповідні запрошення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світанок над Десною: у мережі показали неймовірні світлини
Про життєвий та творчий шлях видатного українця розповіли Ангеліна Рожкова та представник Українського інституту національної пам’яті в області Сергій Бутко.
Марко Микитович Залізняк (1893-1982) зафіксував на камеру колективізацію, розкуркулення, відбирання хліба, виселення до Сибіру й Голодомор 1932–1933 років. Свої коментарі на звороті світлин написав лише у другій половині 1950-х, після смерті Сталіна. Відзняті матеріали лягли в основу документальних фільмів «Миттєвості нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Старий і новий Дніпро», «Голодомор» тощо. Фотографії села Удачне часів Голодомору друкувались у місцевих газетах, підручниках з історії України, газеті «Голос України», австралійському часописі «Вільна думка».
Історики переконані, що такого докладного фотолітопису нищення українського села, як залишив Марко Залізняк про Удачне на Донеччині, більше немає.