«Децентралізація — це трамплін для злету України», — Торбєєв (Відео)
Відомий чернігівський юрист Микола Торбєєв в ексклюзивному інтерв’ю ЧEline розповів про недоліки та переваги реформи децентралізації.
— На вашу думку , чим може стати для України децентралізація ?
— Децентралізація може стати для України трампліном, як це було у Китаї у 70-х роках. Розподіл адміністративних прав на південному сході Китаю стимулював стрімке економічнне зростання регіону.
— Чи існують перепони на шляху об’єднання громад ?
— Зовнішні чинники найбільш небезпечні. Україні нав’язують федералізацію під приводом децентралізації. Зокрема, це робиться Росією. У результаті ми маємо кримінально-сепаратистські анклави на Донбасі. Всередині країни місцеві феодали не хочуть втрачати доступ до ресурсів.
— Як потрібно проводити децентралізацію, аби від неї була користь для людей ?
— Не потрібно людям заважати. Головна проблема у чиновниках. Вони звикли керувати районами. Децентралізація передбачає широкі права людей. Їм потрібно розповідати про переваги, зацікавлювати їх.
— В чому ж таки полягають переваги децентралізації ?
— Економічний чинник найголовніший. За перше півріччя року бюджети об’єднаних громад перевиконані у 5 разів. Ці гроші вони можуть вкладати у розвиток своїх громад : медицину, освіту. Це позитивний чинник подальшого розвитку. Люди стають власниками своїх земель.
— А Чернігівщина відчула переваги об’єднання громад ?
— У нас діє 5 громад. Це пілотні проекти. Парафіївська громада перевиконала бюджет у 6 разів. Є тут три школи, 5 дитсадків, відкрилася додаткова група, будуються заводи. У Кіптях є перспективний план розвитку території. На підході Батуринська громада, де планують розвивати туризм.
— Чому ж тоді процес об’єднання громад проходить так повільно ?
— Відсутня інформаційна політика держави переваг. Люди бояться нових змін. За ці роки чиновники їх дурили. Люди зневірені, але є вдалі приклади. Треба долати чиновницькі перепони, спротив місцевих феодалів.
Чи все гаразд із законодавством щодо децентралізації ?
— Той закон є недосконалий. Є прогалини і колізії. Це перший крок. З часом це можна виправити. Потрібна політична воля.
Чому цей процесс відбувається на 25 році Незалежності ? Краще пізно, ніж ніколи ?
— Втілювати реформу потрібно було раніше, але краще пізно, ніж ніколи. Думаю, це буде знаковою подією на 25 році Незалежності.