«Домашні» добрива для саду та городу, або Як сіверянам виростити хороші врожаї
Для росту та розвитку рослинам потрібні органічні та мінеральні добрива. Хорошого врожаю не буде, якщо залишити культури наодинці з природою та виснаженим ґрунтом.
Дуже простий та економічний спосіб відновлення поживних властивостей ґрунту – добрива, створені в домашніх умовах. Фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області переконані, що їх можна приготувати з продуктів, які є в кожного на кухні. Головне – для кожної рослини підібрати своє.
Дріжджі. 100 г дріжджів необхідно розвести в 10 літрах теплої води. Настій має вистоятися протягом однієї доби, після чого його можна використовувати для підгодівлі всіх рослин на грядках. Головний ефект від використання такого добрива – це прискорення росту коренів рослин, за рахунок чого прискорюється і зростання стебел.
Бананова шкірка. Висушена шкірка банана – відмінне добриво для квітів і томатів. Постарайтесь її максимально подрібнити та підсипати рослинам. Шкірку можна також покласти в ямку під час посадки томатів.
Кущі троянд будуть значно сильнішими, а квіти – пишнішими, якщо під кущ закопати шкірку банана, яка підживить рослину калієм.
Для поливу квітів корисним є настій із бананових шкірок: на 3 л води використовують 3-4 шкірки від бананів, настоюючи впродовж двох діб.
Кавова гуща. Вміст азоту в кавовій гущі становить приблизно 2%, у ній багато магнію і калію, є також кальцій і залізо. Таке добриво найкраще підходить для квіткових. Внесення кавового добрива в ґрунт допоможе прискорити і продовжити терміни цвітіння цибулинних і кореневищних рослин. Ще один ефект такого виду підживлення рослин – насиченість і яскравість кольору бутонів і листя. Кавову гущу застосовують для захисту бульб і цибулин від під’їдання слимаками.
Найбільше кавову гущу люблять гортензії, а також магнолії й азалії. Каву можна просто розкласти на землі навколо кущів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Плисках до Дня вишиванки вбираються у старовинні сорочки (Фото)
Желатин. Желатин – джерело азоту, він може замінити азотні добрива. 20 г желатину розчиняють в 300 г гарячої води, дають охолонути і, розбавивши концентрат у літрі води, поливають рослину одразу після пікіровки або у фазі утворення перших двох справжніх листочків. Особливо таке добриво підходить для кімнатних рослин.
Хліб. Зберіть залишки чорного хліба і сухариків, подрібніть його та замочіть у відрі. Залишіть на тиждень, щоб почався процес бродіння. Найчастіше таке підживлення використовують для перців, помідорів, огірків, баклажанів і квітів. Хлібною настоянкою можна підгодувати півонії один раз навесні і один раз улітку. Така підгодівля не годиться для цибулі, часнику та картоплі.
Яєчна шкаралупа. Кальцій із яєчних оболонок значно легше засвоюється рослинами, ніж той самий елемент, але в хімічних добривах. Інші компоненти шкаралупи: амінокислоти (цистин, лізин тощо), магній, фосфор, кремній. Особливо добре на яєчну шкаралупу реагують морква, капуста, огірки, ріпа, бруква. Менше – редиска, редька і томати.
Шкаралупу використовують у сільському господарстві як у подрібненому вигляді, так і у вигляді розчину. Серед плодових дерев особливо потребують вапна, яким багата яєчна шкаралупа, обліпиха, вишня, черешня, слива.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В області відбудеться комплексна перевірка системи оповіщення з практичним централізованим запуском сирен
Лушпиння цибулі. Чудове добриво, яке не лише підживлює ґрунт корисними і досить рідкісними речовинами, а й поліпшує його структурний склад. Фітонциди, що концентруються переважно в поверхневих лусочках, убивають усе шкідливе середовище ґрунту – бактерії, грибки і навіть найпростіші мікроорганізми. Тому поливи настоєм цибулиння рекомендуються для профілактики «чорної ніжки» в розсади будь-яких культур, а також для обприскування дорослих насаджень. Цибулевим лушпинням підживлюють помідори, огірки, кабачки, цукіні, гарбузи та інші городні рослини. Як фунгіцид його застосовують і для оброблення плодових дерев. Настій готують так: 2 склянки утрамбованого лушпиння заливають двома літрами окропу та залишають у прохолодному місці на дві доби. Потім його проціджують і розводять водою у співвідношенні 1:3.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv