Суспільство (відео)

«Обмеження» повноважень МВА, новий бюджет міста та провалені земельні питання: головне з сесії ЧМР (Відео)

«Обмеження» повноважень Брижинського, зміни до бюджету та шкільний конфлікт – такі основні акценти позачергової сесії Чернігівської міськради.

Починаємо традиційно з конфліктів, які в сесійній залі зароджуються ще до початку сесії – депутат Чернігівської міськради Віталій Голець просить Олександра Ломако внести до порядку денного проєкт рішення «Про звіт діяльності секретаря міськради», який депутатка Марина Семененко подала на розгляд за кілька днів до проведення сесії.

«До вас звернулася депутат Чернігівської міськради Семененко Марина ще 3 червня. У своєму зверненні вона пропонує заслухати звіт секретаря Чернігівської міськради», — Віталій Голець – депутат ЧМР.

«Також я неодноразово звертався. Відповідно до нашого регламенту, один раз на квартал секретар має звітувати, але, на жаль, за чотири роки ви не знайшли такої можливості», — Віталій Голець – депутат ЧМР.

Утім, Олександр Ломако відмовляє, обґрунтовуючи це тим, що про такий проєкт рішення він нічого не знає, більше того, секретар перед громадою уже звітував.

«Я і не бачив цього проєкту рішення, якщо він у вас є зі штампом, що він отриманий, покажіть його. Я його особисто не бачив. У мене був публічний звіт у лютому, на відкритій зустрічі з громадянами. Там були і депутати, і активісти, вони ставили запитання», — Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.

Після обговорення додаткових питань депутати переходять до голосування за порядок денний і розгляд актуальних питань для життєдіяльності міста.

Одним із перших депутати розглядають проєкт рішення про «затвердження змін до регламенту Чернігівської міської ради», що передбачає «скорочення» повноважень Чернігівської міської військової адміністрації. Без пояснень суті проєкту рішення виконувач обов’язків чернігівського міського голови Олександр Ломако ставить питання на голосування. Процес зупиняє один із депутатів міськради: він просить заслухати доповідача та його пояснення стосовно цього питання, адже зі слів депутата проєкт рішення народні обранці отримали за кілька хвилин до початку засідання і не мали змоги ознайомитися з ним належним чином.

«Можна слово? Я хотів би послухати голову Регламентної комісії стосовно цих змін, які вони запропонують, тому що нам це рішення надали за хвилину до початку сесії», — Максим Черненок – депутат ЧМР.

«Я вам коротко відповім: ці зміни врегульовують ті зміни, які були ухвалені в серпні минулого року. Вони їх скасовують і врегульовують роботу міськради в законне русло. Це суть цих змін», — Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.

Утім, така відповідь депутата Максима Черненка не задовольняє – він просить Олександра Ломако пояснити, на чому ґрунтується необхідність внесення змін до регламенту Чернігівської міськради.

«На підставі чого ви робите висновок, що це законний спосіб скасування цих змін до регламенту? Ви тут додаєте якогось листа. Тобто є судова справа, рішення за якою має бути скоро винесено. Давайте дочекаємося судового рішення», — Максим Черненок – депутат ЧМР.

«Я особисто розумію, що робить місто, і розумію, що місто не має іншого вибору. Ставлю в цілому на голосування питання про затвердження змін у регламенті роботи ЧМР. Прошу підтримати», — Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови. 

Депутати це рішення підтримують більшістю голосів – 23 «за».

Пізніше в коментарі для «ЧЕЛАЙН» Дмитро Брижинський зазначить, що повноваження військової адміністрації викладені в Законі «Про правовий режим воєнного стану», тож Чернігівська МВА продовжуватиме діяти у визначених законодавством межах. Фактично «жодних змін не відбудеться».

«Військова адміністрація і в подальшому видаватиме розпорядження та накази в межах своїх повноважень, доводитиме їх до виконавців і контролюватиме їх виконання, контролюватиме виконання бюджету, вноситиме зміни до бюджету, затверджуватиме бюджет, як це передбачено законодавством», — Дмитро Брижинський – начальник Чернігівської міської військової адміністрації.

Та схоже, що представники Чернігівської міськради вважають дещо інакше. Адже одразу після голосування за внесення змін до регламенту депутат Руслан Волок «із руки» просить внести до порядку денного проєкт рішення «Про бюджет громади на 2024 рік».

«Ви забули ще врахувати пропозицію бюджетної комісії про внесення додаткового питання», — Руслан Волок – депутат ЧМР.

«Внесений Бюджетною комісією за поданням фінансового відділу та за моїм дорученням проєкт рішення про бюджет громади на 2024 рік у тій редакції, яка на даний момент затверджена начальником МВА з останніми змінами, поданими фінансовим управлінням і станом на зараз не затвердженими. Ці зміни стосуються встановлення екогенерації, будівництва оборонних споруд навколо міста та каплички на «Яцево». Все інше – відповідає тій редакції, що була затверджена», — Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.

Одразу після голосування за внесення цього питання до порядку денного депутати голосують «за» проєкт рішення «про бюджет громади на 2024 рік», а Олександр Ломако підписує відповідний документ просто у сесійній залі, акцентуючи увагу на цій процедурі.

«Я підписую це рішення, щоб воно набуло чинності просто зараз. Прошу вивісити його на сайті міської ради. Є підпис», — Олександр Ломако – в. о. чернігівського міського голови.

Опісля депутати переходять до розгляду питань стосовно перепрофілювання низки навчальних закладів Чернігова в межах реформи шкільної освіти. Перші спроби голосувати виявляються невдалими – депутати провалюють голосування, після чого виконувач обов’язків Чернігівського міського голови оголошує півторагодинну перерву.

Повернувшись до сесійної зали, депутати напрочуд швиденько голосують «за» перепрофілювання. Конфлікт виникає під час розгляду питання щодо 19-ї школи – міськрада планує переформатувати цю школу в гімназію, тобто навчальний заклад, де діти навчаються до дев’ятого класу. Утім, батьки вимагають залишити тут можливість навчання до 11-го класу.

«Програма трансформації дозволяє вам зробити цю правку та дати можливість 19-й школі бути закладом із трьома ланками освіти, це справді можливо, і це у ваших руках, депутати міськради. Ми за рік обійшли вже всі інстанції і знову спустилися до вас, бо нема інших», — Юлія Вахненко – мати учениці ЗЗСО №19.

«Ми з вами зустрічалися в різних кабінетах, де фактично були вислухані всі аргументи щодо реалізації державної політики і, навпаки, не створення вибіркових умов для окремо взятого навчального закладу, а абсолютно рівноправний підхід до всіх навчальних закладів», — Василь Білогура – начальник управління освіти ЧМР; депутат ЧМР.

Не знайшовши консенсусу, депутати пропонують перенести розгляд проєкту рішення про перепрофілювання Чернігівської школи №19 на наступну сесію, а часовий проміжок до наступного засідання використати для проведення громадських обговорень і пошуку рішення.

Загалом результати голосування депутатів міськради за перепрофілювання низки навчальних закладів такі: в місті тепер лише чотири навчальні заклади, в яких можна буде навчатися до 11 класу: це ліцеї №15 і №22, а також колишні школи №1 і №12. Решта закладів середньої освіти міста перекваліфікована в гімназії, тобто діти навчатимуться в них із першого по дев’ятий клас.

Наступними депутати мають розглянути земельні питання, утім, голосування за них народні обранці провалюють – це явище, до речі, можна назвати традиційним для Чернігівської міськради. Деякі з депутатів йдуть з сесійної зали і сесію закривають через відсутність кворуму.

Разом із питаннями земельними без розгляду залишаються депутатські запити, блок «Різне» та проєкт рішення «Про звіт начальника Чернігівської міської військової адміністрації».

Журналіст: Таліна Тарасенко

Ще статті по темі

Back to top button