Суспільство (відео)

Автентичні колядки та Різдвяні обереги: яким раніше було Різдво на Чернігівщині (Відео)

«Другую службу за жону його. Радуйся!»

Поринути в атмосферу традиційного різдвування на Чернігівщині, створити Різдвяного павука та вивчити колядки і щедрівки, притаманні для нашого регіону. У Чернігові напередодні Різдва відбулися два майстеркласи для жителів міста й області.

«Я сюди прийшла, щоб навчитися співати саме Чернігівської області колядок, щедрівок, саме народного співу такого цікавого. Також дуже хотіла зробити такого павучка – прикрасу різдвяну, але це такий довгий процес, із літа треба було готуватися, солому цю заготовлювати і все ніяк не виділяла на це час»,- Марія Кобець, жителька с. Брусилів.

«Це цікаво, це гарний спосіб провести час і дізнатися більше про українську культуру, відчути цей дух, коли незнайомі люди роблять щось спільно»,- Ксенія Корзаченко, чернігівка.

«Збереження родинних традицій – це дуже важливо на сьогодні, збереження будь-чого, до чого можна доторкнутися: сімейних рецептів, традицій, святкувань, фотоархівів – усього, що можна записати, зафіксувати, щоб воно зберігалося. Кращого часу, аніж сьогодні, не буде»,- Наталія Піщуліна, координаторка проєкту дослідження родоводу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виклики, віра та надія – 2024 рік у спогадах чернігівців (Відео)

Учасниці майстеркласу вивчили колядку та щедрівку, що побутували на території області й були записані чернігівськими фольклористами. Цікаво те, що колядки Чернігівщини відрізняються змістом і звучанням у регіонах.

«Загалом сьогодні ми співали одну колядку з більш північного регіону – це був Менський район. Особливість тут діалектна, тому що там є дифтонги, коли люди говорять як куонь, вуол. Там багато «а»: хадив, рабив, гаманів. Тверда «ч», м’яка «т». І це, безумовно, впливає на те, як люди співали, і ми сьогодні пробували зібрати цей пазл, як воно звучить. Іншу щедрівку ми співали з південніших регіонів – там звучання буде об’ємніше, щільніше, насиченіше»,- Віра Ібрямова-Сиворакша, викладачка традиційного співу, засновниця співочої майстерні.

«Як поїдеш та на воювання. Щедрий вечір, добрий вечір».

Щедрівка «То не ластівка щебетала», яку вивчали на майстеркласі, поширена в різних районах Чернігівщини. Її співали на хлопця, який у війську.

«У цій щедрівці, чим вона мені особливо подобається, є кінець, який дуже потрібен нам зараз: «То не ластівка щебетала, мати з перемогою сина вітала». Це насправді досить чудно, що ця щедрівка була створена невідомо коли і невідомо ким, але точно давно. Але вона про нас зараз»,- Віра Ібрямова-Сиворакша, викладачка традиційного співу, засновниця співочої майстерні.

Насамкінець учасниці майстеркласів створили Різдвяних павучків. Згідно з віруваннями наших пращурів, саме вони охороняли дім від поганих людей і нещасть.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Журналіст Оксана Замятіна

Оператор Сергій Бутько

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button