Суспільство (відео)

Водохреще 2025 року в Чернігові: освячення води та занурення в ополонку (Відео)

Другий рік поспіль, відколи Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, Водохреще в Україні святкують 6 січня. Саме цього дня більшість українців, зокрема і чернігівців, йде до храмів, аби освятити воду, яка на Водохреще вважається особливо благодатною.

«Тисячі людей вже прийшли до нашого храму й до всіх храмів, які в Чернігові належать до Православної церкви України. Бо приходять люди і кажуть, які великі черги стояли біля храму Михайла і Федора та біля інших храмів»,- Отець Роман (Кіник), настоятель кафедрального храму Святої Катерини (ПЦУ).

Серед тих, хто прийшов освятити воду, – чернігівка Валентина Петренко. Традиція освячення води в їхній родині існує здавна.

«Свята вода означає святість. Ми її п’ємо натще. Сподіваємося, що вона нас очищає, дає сил, здоров’я. Із дитинства пам’ятаю, завжди ходили»,- Валентина Петренко, чернігівка.

Водохреще вважається одним із найшанованіших зимових свят серед українців. Саме цього дня, згідно з Біблією, у річці Йордан Іван Хреститель охрестив Ісуса Христа.

«Сьогоднішня вода, яка освячується під храмами і в храмах, і на водоймищах, якраз символізує той Йордан, річку, яка тече по святій землі, куди саме ступив Христос, і потім отримує цілющу силу. Коли люди набирають її, споживають із великою вірою, то священники говорять: на зцілення душі і тіла, на окроплення домівок, на відігнання всякого зла та духів злоби.

Раніше купались на річках і сьогодні, я вважаю, є ті люди, які не порушують своєї традиції, хоч церква не говорить про купання»,- Отець Роман (Кіник), настоятель кафедрального храму Святої Катерини (ПЦУ).

Традиційно на Водохреще в Україні багато людей збиралося біля річок, священники освячували там воду, а люди перехрещуючись занурювались в ополонки. Але війна внесла свої корективи і в це свято. Замість великого святкування – лише освячення води в храмах, проте і цьогоріч багато чернігівців традиційно прийшли до Десни, аби зануритись у воду та набиратися сили. Серед них і Нікіта Пінчук – він робив це вперше.

«Воно було складно, але взяв і пірнув. Було дуже холодно. Неприємно. Вже потім, коли виходиш, то навіть трохи жарко було. Але загалом мені сподобалося в перший раз. – Будете це ще робити? – Я подумаю. Не точно, але може бути»,- Нікіта Пінчук, чернігівець.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Грип і ковід на Чернігівщині йдуть на спад

Проте більшість тих, хто завітав на Водохреще до річки, робить це традиційно вже багато років.

«Уже, мабуть, років п’ять. З друзями якось поїхала до Борзни. І відтоді я жодного року не пропускаю.

Ми з чоловіком принципово святкуємо вже за новим календарем. Минулого року ми занурювались уже 6-го. Так має бути»,- Катерина Полянська, чернігівка.

«Змінилася дата, не змінилася традиція. Все одно приходимо і купаємося»,- Андрій Мозговий, чернігівець.

«Цю традицію мені задав мій батько, років із 5-6 я щороку занурювався в холодну воду. Готуюся до цього кожен день, у холодній воді купаюся, загартовуюсь, щоб не захворіти в цю пору року»,- Дмитро Міщенко, чернігівець.

«Кажуть, що не треба, але, мабуть, треба. Хочеться. Дуже класно, я підтримую такі традиції»,- Андрій Мозговий, чернігівець.

«Дуже приємне враження, коли зайдеш у водичку. Самопочуття найкращі. Дійсно, як сказав мій товариш, підтримуємо цю традицію кожного року»,- Олександр Антоненко, чернігівець.

«Водичка тепла, прекрасна. Дуже класно»,- Дмитро Міщенко, чернігівець.

«Максимально перезавантажується організм. Це оновлюється вся нервова система. Такий стрес. Збиває дихалку, але виходиш і починаєш почуватися по-новому»,- Катерина Полянська, чернігівка.

Проте перш ніж занурюватись у крижану воду на Водохреще, треба проконсультуватися з лікарем і не забувати про правила безпеки.

«Перш ніж пірнати в ополонку, треба зробити легку розминку. Взуття повинне бути зручне та неслизьке. Занурюватись в ополонку потрібно повільно і не перебувати там довше як 30 секунд. Після того як вийдете з ополонки, треба себе насухо витерти, вдягнути теплий одяг і випити гарячого чаю»,- Ніна Луценко, речниця ГУ ДСНС України в Чернігівській області.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Журналіст Оксана Замятіна

Оператор Сергій Бутько

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button