Суспільство

Смакував кашу з крохмальних млинців: Євген Клопотенко побував у Плиськівській громаді (Фото)

Відомий кухар Євген Клопотенко, перебуваючи на Чернігівщині, відвідав і Плисківську громаду, село Сиволож. Сюди він завітав, аби скуштувати місцеву страву-гастроспадщину – кашу «Бабка». До речі, ця страва внесена до обласного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Візит справив неперевершені враження. Принаймні, жителі громади, які провели разом із Євгеном час, характеризують його як просту й приємну людину, зацікавлену в українських традиціях, які передаються з покоління в покоління.

До речі, в Сиволожі зустріч відбувалася в оселі місцевої жительки, якій навесні цього року буде 95 років. Але попри поважний вік, вона погодилася поділитися досвідом із молодим поколінням. До речі, бабуся сама спекла хліб, із яким зустрічала гостя на своєму порозі.

«В оселі цієї бабусі є особлива піч, зроблена не з цегли, а за давньою традицією – із самої глини. І Євгену Клопотенку це дуже сподобалося. Він як зайшов у хату, то й сказав: «Мені вже все подобається». Обняв цю піч, притулився. І в хаті було дуже тепло, бо витопили грубку», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначила Валентина Вернигор, начальник відділу культури Плисківської громади.

Господарка оселі більше ділилася досвідом і розповідала, як кашу «Бабку» готували колись, а куховарили молодші господині.

«Для приготування цієї каші насамперед потрібен крохмаль, виготовлений власноруч. І от у нашій громаді роблять такий крохмаль у літню пору чи як повибирають картоплю на городах. А потім із цього крохмалю печуть крохмальні млинці. І виходять вони тверденькі.

До речі, рецепт нескладний – на пів літра молока потрібно 5 яєць, грамів 300 крохмалю, ложечка цукру, ложка або дві олії і все. Це все збивається та печуться крохмальні млинці. Потім їх ріжемо на смужечки. Після цього знову збиваємо 5 яєць, додаємо олію, молоко і трішки більше цукру. Бо цими яйцями треба страву залити.

Багато хто рисову кашу так варить, але ж у нас саме з крохмальних млинців вона вариться. І як відкриєш кришечку, вона аж піднімається, як вона тільки спеклася. Але як у печі перестоїть, то може трішки осісти. Але смак – неперевершений», – розповіла Валентина Вернигор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Із десяток огірків з’їв і сказав, що більше не може»: про візит Євгена Клопотенка до Ніжина (Фото)

За її словами, для гостя готували не лише кашу «Бабку», а ще й спекли кров’янку в глиняних горщиках, в окремому горщику також спекли сало та м’ясо. Зварили розсольник. Пан Євген куштував і казав, що смак просто неперевершений.

Каша «Бабка» особливо припала до смаку.

«Сказав, що дуже смачно, що її куштує вперше. Але ми дуже схожі до Європи. Бо він бував у різних країнах. І там, зокрема, готують пасту, яка подібна до наших млинців. Але іноземці готують із борошна, а ми – з крохмалю, бо в нас родить картопля. І що нам можна посушити млинці, нарізані смужечками, і буде та сама паста. Тобто крохмальна сушена локшина», – повідомила Валентина Вернигор.

До речі, окрім розмов про місцеві смаколики, жителі громади розпитували Євгена Клопотенка про шкільне меню, яке, до речі, впровадили в закладах освіти Плисківської громади. І що відгуки про це меню різні.

«Є зауваження, що мало посолено чи мало цукру в їжі. Але він каже, що меню – це меню, але важливий сам фактор того приготування: хто готує цю справу, може внести свої якісь трошки відхилення від меню. І це буде смачно дітям», – пояснила Валентина Вернигор.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ірина Осташко

Фото – Марина Вірко

Ще статті по темі

Добавить комментарий

Back to top button