Чи має бути відкритою та доступною інформація про нагородну зброю?
Міноборони направило до суду відгук на позов «Українських Новин», в якому йдеться, що встановлена статтею 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» презумпція відкритості інформації не є керівництвом для Міністерства оборони України. У своєму відгуку представник Міноборони наводить положення статті 21 Закону, де перелічуються види інформації, які в жодному разі не може бути віднесено до інформації з обмеженим доступом.
«Оскільки інформація про нагородження вогнепальною зброєю не підпадає під жоден з пунктів цієї статті, вона відноситься до категорії з обмеженим доступом», — робить очевидно протизаконний висновок автор документа.
Попереднє засідання Окружного адміністративного суду міста Києва за позовом «Українських новин» до Міністерства оборони відбулося у вівторок 24 травня. На засіданні представники Міноборони заявили, що не зрозуміли значення слів «нагородна зброя», оскільки в їх відомстві існують відомчі заохочувальні відзнаки «Вогнепальна зброя» та «Холодна зброя». При цьому було проігноровано той факт, що в самому положенні про ці відомчі відзнаки весь час вживається слово «нагородити» і «нагородження вогнепальною зброєю».
На думку представників Міноборони, інформація про те, хто отримав відомчі нагороди, є конфіденційною. А її приховування захищає гарантовані статтею 34 Конституції права нагороджених на охорону «інформації про особисте та сімейне життя». Хоча суди різних інстанцій неодноразово вказували, що державна нагорода, в тому числі і вогнепальною зброєю – це завжди публічне вираження заохочення громадянина державою, і тому інформація про нагороджених осіб за своєю природою є публічною і доступ до неї не може бути обмежений.
Крім того, в Міноборони заявили, що взагалі не отримували запит «Українських Новин» з проханням розкрити дані про бюджетні витрати на нагородну зброю. «Цей запит на адресу Міноборони не надходив, про що свідчить довідка Відділу з роботи з громадянами та доступу до публічної інформації», — йдеться у відгуку. Хоча збережені в браузері дані свідчать, що запит було відправлено ще 4 березня 2016 року на чинну адресу електронної пошти Відділу з роботи з громадянами та доступу до публічної інформації, на який неодноразово надсилалися і інші запити. І будь-яких повідомлень про те, що лист не було доставлено адресату, на поштову скриньку відправника не надходило.
У свою чергу, директор «Українських Новин» Денис Іванеско заявив, що Закон про доступ до публічної інформації прямо забороняє обмежувати доступ до інформації про розпорядження державним майном та бюджетними коштами. «Оскільки нагородну зброю було куплено за гроші платників податків, люди мають право знати хто користується цим державним майном.
З огляду на історію з нагородженням Яценюка рідкісним недешевим американським автоматом, ми маємо підстави вважати, що він не єдиний політик або високопоставлений чиновник, хто отримав нагородну зброю від Міноборони. Закон дає нам право отримати цю інформацію і ми маємо намір відстояти наше право в суді», — підкреслив він.
Наступне засідання суду за позовом «Українських Новин» до Міністерства оборони призначено на 5 липня 2016 року. Раніше МВС і Міноборони відмовилися надати «Українським Новинам» інформацію про нагороджених зброєю, пославшись на те, що ця інформація містить персональні дані співробітників органів внутрішніх справ, співробітників поліції і громадян України, а саме їх ім’я та прізвище.
Як ми повідомляли, окружний адміністративний суд Києва визнав протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ надати інформаційному агентству Українські Новини інформацію про перелік осіб, нагороджених іменною зброєю за 2014-2015 роки