«Авгієві стайні комунальної реформи»: у Чернігові створюють ОСББ (Відео)
Про комунальну реформу в Чернігові говорять як про щось таємниче, незвідане і неодмінно страшне. Жителі обласного центру з неабияким побоюванням чекають 1 липня, адже саме до цієї дати мають бути створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Причина такої паніки прозаїчна – люди не знають елементарного про комунальну реформу та її підводні камені. Про проблемні моменти на тернистому шляху до створення ОСББ та про те, які сюрпризи можуть чекати чернігівців після 1 липня, говорили учасники громадських слухань, організованих у Чернігові.
— Якщо до 1 липня не визначають управителя власники будинку, тоді влада зобов’язана визначити його через відповідне рішення виконавчого комітету. (01-00) Але обирати управителя власник зможе і 2, і 3 липня, і в серпні, і у вересні. Таким чином, жодного колапсу не буде. Основна ідея – хто обирає обслуговуючу організацію,- Ярослав Куц, начальник управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради.
Здавалося б, справді: не влаштовує організація, що надає комунальні послуги, – «давай, до побачення». Але, як з’ясувалось, не все так просто.
-Змінити управителя на якогось іншого управителя, якщо це не ОСББ, можна буде тільки через рік. А от створити ОСББ можна буде в будь-який час. У договорі визначено так,- Віктор Іванченко, депутат Чернігівської міської ради.
— Ні, управитель обирається на рік виконавчим комітетом, але власник має право будь-коли обрати,- Ярослав Куц, начальник управління житлово-комунального господарства Чернігівської міської ради.
Знаків питання у процесі створення ОСББ більше ніж достатньо. Комунальна реформа для більшості чернігівців – це, м’яко кажучи, величезна темна пляма. Що казати про простих людей, якщо вже фахівці заплуталися.
— Вже за 5 хвилин дискусії стає зрозуміло, що це буде, можливо, не колапс, але глибоке непорозуміння. Чи будуть проблеми з 1 числа? Будуть. Чому? Тому, що чітко прописаний механізм створення, але чітко не прописано, що буде далі. Люди створили ОСББ, а що далі? Як виготовити печатку? Як підготуватися до зими?- Геннадій Луценко, експерт комунальної сфери.
Звісно, безпроблемною комунальна реформа не буде. Але головне, що процес розпочався.
— 25 років ми з вами існували в радянській системі ЖЕКів. А з 1 липня вже буде конкуренція. Фактично, з 1 липня комунальні підприємства перестануть «дотатуватися». Не секрет, що питома вага доходів комунальних підприємств – це прямі дотації з бюджету. Міська влада підтримує створення ОСББ. Прийнята програма підтримки ОСББ,- Максим Черенок, депутат Чернігівської міської ради.
Очевидно, що галузь житлово-комунального господарства має реформуватися так, щоб від цього вигравав простий чернігівець. Тобто, в кінцевому результаті люди повинні отримати не черговий «пшик» і кишенькові підприємства для висмоктування грошей, а надійні відносини з організацією та якісні послуги.