У Чернігові відзначають Міжнародний день української мови (Відео)
21 лютого в усьому світі відзначають День рідної мови. Напередодні цього міжнародного свята в межах проєкту «Науковці Чернігівщини – дітям» у Чернігівській обласній бібліотеці для дітей говорили про мову як про ДНК нації. Для нас, українців, рідною є українська, хоча багато років нам нав’язували радянські наративи, проте й тоді знаходилися люди, які несли українське в суспільство. Багато з них поплатилися за це власним життям та волею.
«Завжди знищували український дух, українську ментальність, бо мова – це не територія. Мова – це самоідентифікація. Мова – це ментальність.
Я хочу згадати видатного діяча світової культури, визнаного 16 з’їздом ЮНЕСКО — Агатангела Кримського, у якого батько був татарином, мати – литовсько-польської крові, а Агатангел Кримський приїхав до Києва для того, щоб розбудовувати українську мову. І його потім Сталін запроторив до таборів, бо він був українофілом»,- Наталія Нікітіна, кандидатка філологічних наук.
Українська мова є мовою наших пращурів, про це згадується в багатьох документах, вивчених дослідниками.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фахівці розказали подробиці про «крижаний млинець», який з’явився на річці в Сосницькій громаді (Відео)
«Хотілося б акцентувати увагу саме на давності української мови, яку століттями придушували. Я вважаю, що всі знають про таке явище, як лінгвоцид.
Сьогодні завдяки науковцям відомо сім із половиною тисяч написів про давнішність української мови. Є й говірки Чернігівського регіону, які зафіксовані на фресках Софії Київської»,- Наталія Нікітіна, кандидатка філологічних наук.
Від початку повномасштабного вторгнення українська мова стала зброєю в боротьбі з ворогом. Завдяки словам «паляниця», «укрзалізниця» ідентифікували своїх від чужих. Питання національної ідентичності від початку великої війни стало актуальним як ніколи. Ті, хто розмовляв у побуті російською, повністю перейшли на українську, багато людей почали вивчати рідну мову.
«Зазвичай ми знаємо, що мова передається з покоління в покоління: від бабусі до мами. А сьогодні цікаве твориться в нашому просторі: молодь, оці діти, передають своїм батькам мову. У нас є така прірва – це батьки, а діти вчать батьків удома говорити українською, залучають і надихають їх. І про це дуже багато батьків говорить на сьогодні.
Це є підтвердженням того, що наша нація все одно незнищенна. Хоч би що відбувалося, а ми відроджуємося, як фенікс із попелу»,- Наталія Нікітіна, кандидатка філологічних наук.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Оксана Замятіна
Оператор Сергій Бутько