ЧЕРНІГІВЩИНА : Чіпляючись за владу, чиновники гальмують процес децентралізації (Відео) ЧL
Схід села — чи не єдиний спосіб громади впливати на життя рідного краю. Мешканці села Курінь Бахмацького району тепер на шляху кардинальних змін. Без сумніву люди зацікавлені в створені об’єднаної територіальної громади. Тож не дивно, що керівники села та району спільно з народним депутатом Валерієм Давиденком обговорили всі тонкощі непростого процесу.
Віталій Кочерга, голова Бахмацької районної ради
«Люди з насторогою відносяться до реформ, вони не можуть ніяк зрозуміти, що прийшов час, коли є можливість з самого низу задавати тон державі як їй розвиватись»
В області вже створено 5 добровільнооб»єднаних територіальних громад. Всі вони відчули значні переваги, отримавши повноваження та ресурси від державних органів.
Ірина Грозенко, керівник виконавчої дирекції Чернігівського регіонального відділення ВАССР
«Найменша у нас громада — Макіївська, в Носівському районі, вона налічує 1800 жителів, це об»єднались дві сільські ради. Сумарний бюджет цієї громади складав 900 000 грн, то сьогодні після об»єднання 6 200 000 грн.»
Найбільша об»єднана територіальна громада області Деснянська, у її складі чотири населених пункти — Десна, Короп’є, Косачiвка та Морiвськ, загалом це 8 тисяч жителів. До об»єднання бюджет складав близько шести мільйонів гривень, зараз же 43. Завдяки тому, що громада виходить на прямі відносини з державним бюджетом, корупційна складовав обласних і районних гілках влади нівелюється. Це не подобається в першу чергу чиновникам, які не бажають втрачати контроль над фінансовими потоками
ВікторМіщук — Голова Бахмацької райдержадміністрації,
«Це дуже складне питання і воно потребує обговорень, на мою думку тут майбутнього у громади нема»
Керівник райдержадміністрації взагалі ставить під сумнів доцільність провдення децентралізації в Україні. Каже, що державні мужі не врахували багатьох чинників. А від так, громадам такі об»єднання користі не принесуть. Через таку позицію чиновників Чернігівщина поки пасе задніх в створенні об’єднанних територіальних громад.
Віктор Міщук — Голова Бахмацької райдержадміністрації,
«По децентралізації..вона на своєму початку неправильно була продумана, зверху повинні йти сухі цифри.»
Лякати селян децентралізацією , звична справа для чиновників, голова Козелецької РДА Володимир Швед на сході села Жуківщина емоційно і наполегливо наводить свої аргументи.
«- Ви думаєте як об»єднаєтесь, то стане краще? Зараз утримує це все район, це не просто так узяли і об»єдналися
— Ви не підтримуєте людей, а одбиваєте. Ви наоборот проти цього»
В той же час прості люди та підприємці іншої думки — зокрема і найбільший роботодавець в суміжних селах директор підприємства Авангард Василь Булах.
«Я розумію, що як пройде децентралізація, то податки залишатимуться на місцях, у громади, то мені хотілося б , щоб об»єдналися. Якщо ж об’єднаємось до міста Бахмач, то знову буде дуже важко відстежити наші податки, і гарантій ,що вони підуть на розвиток села — немає»
Шалений опір адмінресурсу рано чи пізно громади зламають, переконаний народний депутат Валерій Давиденко. Адже лише таким чином селяни стануть повноцінними господарями на своїй землі
«Люди втомилися, люди хочуть змін,відчувають внутрішньо, що потрібно щось робити, я переконаний, що наші люди — вони мудрі. Розберуться і оберуть депутатів сіьських рад, які будуть відстоювати їхні інтереси і не дадуть можливості голові об»єднаної громади робити якісь неправильні речі»
Об»єднані територіальні громади отримують весь спектр повноважень , які сьогодні мають міста обласного значення. Такожоб’єднані громади залучатимуть додаткове державне та іноземне фінансування шляхом написання проектів у конкурсних інвестиційних програмах