Латвійці ділилися досвідом із мешканцями Лосинівки (Відео)
Першопрохідці реформи децентралізації – латвійці, вкотре завітали на Чернігівщину, аби поділитися власним успішним досвідом створення об’єднаних громад.
З нашою областю закордонні наставники працюють уже більше двох років. Цього разу за участі латвійських гостей у Лосинівці відбулось виїзне засідання комісії обласної ради.
— Насамперед вони допомагають нам складати план стратегічного розвитку об’єднаної громади. Це об’ємний документ, що складається не на один рік, а на 5-10 років, — Ірина Грозенко, виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад.
— Краще один раз побачити, ніж 100 разів почути. Ми зараз працюємо над тим, щоб обмінюватись делегаціями. Уже кілька делегацій побували в Латвії , вони бачили, як вирішуються проблеми, як надають послуги місцевому населенню, — Айварс Драудиньш, заступник державного секретаря Міністерства регіонального розвитку Латвії.
А у латвійців є чого повчитись, каже Ірина Грозенко.
— Це благоустрій територій, відповідальне ставлення до самої реформи. Там реформу проводить не міський чи селищний голова, там уся громада проходила шлях об’єднання, відновлення інфраструктури, культурних, освітніх закладів, — Ірина Грозенко, виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад.
У Латвії реформа децентралізації влади закінчилась у 2009 році. Латвійці майже вчетверо скоротили кількість самоврядувань і розповідають, що, як і на Чернігівщині, процес впровадження реформи був нелегким.
— Зараз, коли ми їдемо з колегами з Міністерства, зустрічаємось із керівниками самоврядувань, навіть ті, хто колись був проти реформи і навіть подавали до суду, зараз вони вже кажуть про те, що вони помилялися, і ті можливості, що відкриваються перед місцевими мешканцями зараз — вони ширші та якісніші, — Айварс Драудиньш, заступник державного секретаря Міністерства регіонального розвитку Латвії.
Покращення якості доріг – перше, за що повинні взятися на Чернігівщині.
— Держава і самоврядування повинні зробити все, щоб розвивалося народне господарство, і головне, хто ці питання вирішуватиме. Важливо, в якому стані дороги, як працює громадський транспорт, — Арніс Шултс, заступник директора Департаменту самоврядування Міністерства захисту навколишнього середовища і регіонального розвитку.
— У нас чорноземи, не в образу сказано Латвії, кращі. Але дороги гірші. Такі багаті поля, але їхати між ними неможливо. У них таке неможливо, бо всі, хто експлуатує, орендує ці землі, відсоток платять за ці землі, але ним розпоряджається об’єднана громада. Частина грошей іде саме на цю дорогу, — Микола Звєрєв, екс-голова обласної ради.
Микола Звєрєв також закликав присутніх прискіпливо підійти до вибору майбутнього голови Лосинівської об’єднаної громади. Тут його обиратимуть 11 грудня. Самі ж мешканці Лосинівки вже склали для себе образ ідеального лідера.
— Треба, щоб був професіонал, щоб людина готувалася до самовідданої праці. На початку цього шляху буде багато негараздів, підводних каменів, — Микола Шматок, вчитель лосинівської ЗОШ.
— Треба людину досвідчену, з правильними ідеями, щоб вкладалось усе в село, — Олена Боровик, директор лосинівського КП «Промінь».
На голову Лосинівської об’єднаної громади балотуватиметься Ірина Грозенко, яку ще називають «мамою» децентралізації на Чернігівщині.
Саме вона доклала дуже багато зусиль, щоб зрушити з місця «децентралізаційний затор», аби в області почали нарешті створюватися об’єднані територіальні громади. Наприкінці зустрічі закордонні гості побажали новоствореній Лосинівській громаді процвітання та плідної роботи.
Наприкінці зустрічі закордонні гості побажали новоствореній громаді процвітання та плідної роботи.