Суспільство (відео)

Лазівки в законі: як чиновники Чернігівщини уникають відкритих торгів (Відео)

За два роки на Чернігівщині провели з порушеннями 158 процедур закупівель. Такі результати моніторингу оприлюднив Центр політичних студій та аналітики. Найбільше порушень фіксували у 2018 році. Замовники намагалися уникнути відкритих торгів.

«Шляхом ділення одного й того самого предмета закупівлі на частини. Коли, наприклад, закуповували бензин, але суми вписувались на такі допорогові 199 тис. Однак законом передбачено: якщо предмет закупівлі один і той самий, то замовник не має права ділити його на частини. Він повинен проводити конкурентну процедуру відбору постачальників», — представник Центру політичних студій та аналітики, м.Чернігів Юлія Пущенко.

Юлія Пущенко розповіла, що до таких хитрощів часто вдавалося АТП-2528.

«Вони закуповували бензин, газове пальне, поділяючи такі закупівлі на 199 тис. й укладаючи прямі договори. Але ми зверталися з відповідними заявами до Держаудитслужби і в 2018 році ми отримали формальну відписку: коли це підприємство проходитиме аудиторську перевірку, тоді вони візьмуть до уваги нашу інформацію», — представник Центру політичних студій та аналітики, м.Чернігів Юлія Пущенко.

Під час проведення євроторгів Управління освіти Чернігівської міської ради порушило процедуру закупівель, вимагаючи від учасників надати зразки меблів ще до початку аукціону.

«За їхніми умовами лише той учасник, який надав би такі зразки меблів, як їх влаштовували, допускався до аукціону, це так само не передбачено законом. За результатом моніторингу ДАСУ ці процедури скасовані всі. Це були дискримінаційні вимоги», — представник Центру політичних студій та аналітики, м.Чернігів Юлія Пущенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уряд розробив законопроект, що спрощує процедуру затвердження перспективних планів формування громад

А в Козелецькому районі під час проведення тендера на харчування для шкіл і дитячих садочків, співробітники центру побачили змову між трьома учасниками цих торгів. У результаті перевірок на них наклали штрафи.

«Коли ми проаналізували документи, які вони подавали на тендери, виявилось, що вони всі між собою повязані. Вони мали однакову адресу реєстрації, мали однаковий телефон реєстрації. Виявилося, що одна з ФОПів, яка була учасником технічним, працювала на підприємстві товарознавцем. Це нам вказало на те, що учасники здійснюють антиконкурентні дії», — представник Центру політичних студій та аналітики, м.Чернігів Юлія Пущенко.

Юлія Пущенко зазначає, що у 2018 році Держаудитслужба не проводила широких перевірок. А вже у 2019-му моніторинг запрацював більш активно. Він діяв під час оголошення закупівлі та її проведення.

«Тому вже в 2019 році ДАСУ відкривало моніторинги, було розірвано близько 10 договорів, укладених із порушеннями. Також частина закупівель була скасована. Деякі замовники співпрацювали з громадськими організаціями та самостійно вносили зміни до тендерної документації», — представник Центру політичних студій та аналітики, м.Чернігів Юлія Пущенко.

За її словами, шпарини в системі державних закупівель залишились і досі. Але відповідний закон вдосконалюється. Так, Верховна Рада проголосувала за зміни, що зобов’яжуть замовників проводити спрощену процедуру торгів на суму від 50 тисяч. Таким чином зменшиться кількість малих закупівель, які проходять неконкурентно, та знизиться корупційна складова.

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button