У Чернігові заводитимуть унікальний перший радянський трактор «Запорожець» (Відео)
Обласний історичний музей імені Тарновського дивує і радує унікальністю наповнення. Один із найстаріших в Україні – заснований у ХІХ столітті. Вже тоді його пов’язували з постаттю відомого мецената Василя Тарновського, який передав музею свою колекцію старожитностей.
«Це була унікальна людина. Благодійник, колекціонер», — Світлана Половнікова, старший науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
«У 1902 році в Чернігові відкрився єдиний у Російській імперії Музей українських старожитностей», — Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
Подальша доля музею пов’язана з багатьма переїздами, але він практично не припиняв своєї діяльності, навіть у воєнні роки. Колекції музею постійно поповнювались. Часто за рахунок розкопаних скарбів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Музею “Древній Любеч” повернули експонати, яким понад дві тисячі років
«1923 року було знайдено скарб, що складався зі срібних прикрас – і кільця, і браслети, і колти», — Вікторія Мудрицька, завідувач науково-експозиційного відділу Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
«Нашим науковцям вдалося відшукати його у фондах нашого музею. І сьогодні можемо сказати, що цей скарб нікуди не подівся. І ми навіть його частково показали в наших експозиціях», — Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
Окрему сторінку історичних надбань становить раритетна техніка – перші радянські трактори «Запорожець», виробництва початку 20-х років. Місцеві «доглядачі» такого автопарку вже жартома навіть збираються її заводити.
«Техніка начебто в непоганому стані, ось збираємось, може, вдасться завести. Якщо вдасться», — Олег Жанковський, двірник музею.
У музеї, але наразі на зберіганні, знаходиться й повалена так звана Алея героїв, «герої» якої свого часу «вогнем і мечем» приборкували Україну.
«На жаль, подальша доля цих погрудь не відома. Можливо, на перспективу стануть частиною експозиції», — Максим Блакитний, вчений секретар Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
Сьогодні музей складається з багатьох відділів і філій – зокрема музей українських старожитностей, архівної комісії, церковний, музеї панського та селянського побуту. Військово-історична філія. Поза межами міста ще дві – в Сновському і Чернігівському районах.
«На сьогодні фонди музею налічують понад 200 тисяч предметів основного та допоміжного фонду», — Сергій Лаєвський, директор Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського.
Серед цього доробку багато унікальних речей. Так, це універсали всіх лівобережних гетьманів України в оригіналі, особисті речі гетьманів Івана Мазепи, Павла Полуботка. Також речі, з яких відомий художник Ілля Рєпін малював картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану», зокрема порохівниця, чарочка та пояс.
Журналіст Олег Дешура
Оператор Дмитро Дриганов