Збіднілі святині: хто обкрадає церковне майно (Відео)

Останнім часом з’являється дедалі більше повідомлень про обкрадені церкви, особливо в селах. Часто зловмисниками стають алкоголіки або наркомани, які беруть гроші, дорогоцінності та все, що можна швидко продати. Та за останні 8 місяців відомі три випадки, коли злодії викрадали старовинні ікони та предмети культу. Подібні речі часто зберігаються у великих церквах. Наприклад, у Чернігівському храмі святої великомучениці Катерини найдревнішій іконі вже понад п’ятсот років. Є зображення святих, датовані XVI століттям.

«Відповідно, в нас є ікони, які мають підтвердження своєї автентичності, мають відповідний документ. Ці ікони нам подарували. Вони підтверджують свою цінність духовну та матеріальну», – Отець Роман, настоятель Катерининського храму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У селі на Чернігівщині невідомі обікрали церкву

А от реєструвати усе своє багатство храми повинні самотужки. Адже держава не має повноважень обліковувати церковне майно.

«Взаємовідносини між державою і церквою регламентує Закон України «Про свободу совісті та релігійної організації». Відповідно до статті 5 цього закону, держава не втручається в діяльність, яку здійснюють релігійні організації. Тобто релігійні організації можуть розпоряджатися своїм майном, коштами, будівлями та предметами культу», – Олексій Степаненко, начальник відділу у справах національностей та релігій департаменту культури та туризму Чернігівської ОДА.

Державний облік стосується лише тих предметів, що мають культурну або історичну цінність. Такі речі передають у користування релігійним організаціям на основі договорів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Мені обікрали церкву

«Відповідно, музеї, заповідники можуть це майно передавати, і громади можуть користуватися. Зокрема, я знаю, що Спасо-Преображенський собор користується дзвоном, який передається на договірних умовах історичним музеєм Тарновського. У Свято-Троїцькому соборі також зберігаються кілька ікон, які передані на договірній основі національним заповідником «Чернігів Стародавній»», – Олексій Степаненко, начальник відділу у справах національностей та релігій департаменту культури та туризму Чернігівської ОДА.

У свою чергу церковники розповідають, що облікові книжки в церквах майже не ведуться. Хіба що в храмах, які не припиняли діяти. Здебільшого священики напам’ять знають, яке майно знаходиться в їхніх парафіях. А від злодіїв захищаються сучасними технологіями.

Отець Роман, настоятель Катерининського храму

«В нашому храмі є сигналізація. Бо кажуть, що береженого Бог береже. Тому в нас є не тільки сигналізація, а ще справні засоби протипожежні. Відповідно, є й засоби, які оберігають храм від тих людей, що мали б зазіхання на храм, бо чуємо, що то там, то там певні речі відбуваються. У нас багато святинь, багато часточок мощів. А духовні цінності для християн є надзвичайно великі», – Отець Роман, настоятель Катерининського храму.

У департаменті культури кажуть, якщо настоятель певного храму виявив пропажу речей, коштів або предметів культу, він має обов’язково викликати наряд поліції. Пошук цих предметів далі відбуватиметься на основі складеного протоколу. Та у відомстві зазначають, що піймати церковних крадіїв майже неможливо.

Журналіст Ольга Лазун

Оператор Дмитро Дриганов

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register