Американські безпілотники RQ-11B Raven у ЗСУ

aerovironment

Військова допомога Заходу нашим збройним силам за роки війни постійно опиняється в центрі найрізноманітніших скандалів. То на поставлені «Хамери» немає запасних частин і покришок, то наші армійці «втратять» у Дебальцевому новітні антимінометні радари. Тепер дійшла справа і до ще однієї американської «фішки» – міні-безпілотника Raven RQ-11B, 72 одиниці яких були безкоштовно передані ЗСУ цього літа.

Днями радник начальника Генерального штабу Збройних сил України Натан Хазін заявив буквально так: «Із самого початку це було неправильне рішення використовувати ці безпілотники». З одного боку, один із засновників батальйону «Азов» Хазін серед тих, хто стояв біля витоків і зараз всіляко проштовхує волонтерський проект «Аеророзвідка» і тут за бажання можна побачити якісь нотки лобізму в проштовхуванні своїх апаратів на озброєння ЗСУ.

З іншого боку, про проблеми цих безпілотників військові експерти говорили ще влітку, коли вперше з’явилася інформація про їх поставки. Справа в тому, що хоча апарати і знаходяться на озброєнні армії США та використовуються безліччю інших країн, проте з 2009 року вони мають цифровий канал управління, тоді як нам поставлена рання версія з аналоговим.

Якби йшлося про війну на кшталт сирійської або іракської, де повстанці не мають засобів РЕБ (радіоелектронної боротьби), то цей варіант був би ідеальним, однак у донбаських «шахтарів» і «трактористів» є цілком собі сучасні російські системи, що ефективні проти такої застарілої техніки.

Тобто в таких поставках було намішано все – від нерозуміння американськими військовими фахівцями характеру протистояння на Донбасі до банального бажання позбутися невдалої модифікації.

Не можна відкидати і нерозуміння нашим командуванням місця таких апаратів в армійській структурі. За американськими статутами такий апарат використовують локально – для наведення міномета невеликого калібру або автоматичного гранатомета на найближчий пагорб. Природно, що завдання для наведення артилерії калібру понад 100 мм навіть не стоїть. У наших же умовах командування намагається декількома апаратами вирішити всі проблеми – аж до виявлення артилерійських позицій супротивника. Для чого, певна річ, дальності не вистачає.

Тобто, з одного боку, американські апарати дійсно не відповідають реаліям війни і не можуть використовуватися за своїм прямим призначенням – коригування артилерійського вогню, з іншого боку, вони в будь-якому випадку кращі й ефективніші, ніж ті комерційні машини, які є на фронті. До того ж не треба забувати, що американські апарати Україна отримує від США безкоштовно.

А втрати в бойових умовах завжди були, є і будуть. Досить згадати, що навіть у США в середньому напрацювання на відмову таких апаратів становить близько 200 вильотів, а з 20 тисяч побудованих велика частина була втрачена під час навчання або в бою, причому найчастішою причиною втрат, за американськими даними, була або втрата лінії зв’язку, або апаратний збій на самому апараті.

Loading...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register