Нове життя для старої БМП

Наприкінці 1990-х років київський Науково-технічний центр артилерійсько-стрілецького озброєння розробив варіант серійної модернізації БМП-1 з оснащенням одномісним бойовим модулем КБА-105 «Шквал». Новий варіант отримав назву БМП-1У.

БМП-1У

Модуль «Шквал» використовує установку 30-мм автоматичної гармати ЗТМ-1 або ЗТМ-2, 7,62-мм кулемети КТ-7,62, 30-мм автоматичного гранатомета АГ-17 та комплексу протитанкового керованого озброєння Р-2 «Бар’єр» або «Конкурс» у поєднанні з різними варіантами оптико-телевізійного прицільного комплексу українського виробництва.

Модернізація велась силами «Житомирського бронетанкового заводу». У 2001-2002 роках Збройним силам України було поставлено кілька одиниць модернізованих БМП-1У, що використовувалися здебільшого для парадів.

Влітку 2008 року 15 модернізованих БМП-1У були поставлені Грузії, і майже всі ці машини були захоплені російськими військами в ході п’ятиденної війни. До 2014 року парії модернізованих БМП-1У були також поставлені Чаду (не менше 42 машин) та Туркменії.

Із початком війни на Донбасі фахівці почали роботу над новою модифікацією БМП-1УМ, що була представлена на виставках «Зброя та безпека-2015» та «Defense and security 2015».

За словами начальника інженерного центру житомирського підприємства Сергія Громова, ще на етапі проектування модифікації БМП-1УМ були враховані всі недоліки «бехи», виявлені в ході проведення АТО на сході України. В новій модифікації БМП-1 зробили акцент на покращенні динамічних якостей, посиленні бронезахисту, підвищенні безпеки особового складу, збільшенні вогневої міці, підвищенні маскувальних властивостей та інших важливих технічних характеристик машини в бою.

Так, двигун УТД-20 замінили на сучасніший український дизельний ЗТД-2 із турбонаддувом. Порівняно з УТД-20, вітчизняний двигун ЗТД-2 потужніший на 100 кінських сил.

BMP-1UM-2

Для покращення ергономіки десантне відділення зазнало перепланування, а його стелю було підвищено на 15 сантиметрів.

Крім того, задні двері цього відсіку обладнали механічним приводом. Це дає можливість десанту швидше залишати бойову машину в разі необхідності.

Не менш важливою для десанту позитивною зміною в конструкції БМП-1УМ став вихлопний тракт. У звичайній модифікації він направлявся вгору. Це створювало демаскувальний ефект, адже давало змогу противнику виявляти машину на відстані. А ще завдавало неабиякого дискомфорту бійцям, які їхали на броні поряд із вихлопною трубою.

Солдати були змушені дихати газами, їм в обличчя летіли бризки мастила. В новій бойовій машині за допомогою двоконтурного дефлектора вихлопний тракт вдалося направити вниз і назад. Важливо, що така компоновка не позначається на ходових якостях машини.

У модернізованій бойовій машині змінено систему люків. Це дає можливість прикритим бронею бійцям обслуговувати озброєння і замінювати протитанкові ракети на направляючих контейнерах. Також у машині реалізований проект аварійного повороту гармати назад. Для евакуації пораненого навідника-оператора тепер не треба вилазити на броню – це можна здійснити зсередини і перемістити потерпілого в десантний відділ.

Велику увагу при модернізації машини приділено посиленню бронезахисту та її захищеності від ворожих тепловізорів. Так, на броньові листи переднього трансмісійного відділу нанесено спеціальну фарбу, яка на 30-40% знижує теплорозсіювання від корпусу машини, чим зменшує температурну різницю й ускладнює завдання ворожим тепловізорам.

Окрім основного броньового захисту, на БМП-1УМ встановлено динамічну броню. А для підвищення безпеки особового складу додатково додано ще й арамідну підкладку, що має товщину до 1,5 см у різних місцях. До речі, вона одна витримує пряме влучання 7,62 мм бронебійно-запалювальної кулі Б-32. Також у машині на 20 см збільшено поплавок. Завдяки цьому БМП-1УМ краще тримається на плаву. Крім того, він відіграє роль протикумулятивного розсіюючого екрана при влученні в борт пострілу з РПГ-7.

На модернізованій версії БМП встановлене значно потужніше озброєння. Тепер на ній є бойовий модуль «Шквал»: 30 мм гармата, ПКТ 7,62, гранатомет АГС-17 або КБА-117, дві протитанкові ракети «Бар’єр». До речі, боєкомплект ракет збільшено – 2 готові до бою, ще 4 знаходяться в боєукладці. В попередній модифікації модуля їх було тільки чотири. Ще один важливий нюанс модернізації БМП — якщо в машині розрядився акумулятор або виведена з ладу проводка, передбачений механічний спуск гармати.

BMP-1UM

Також на БМП-1УМ встановлено модернізований приціл командира ТКН-3Б із високочутливими камерами, що не боїться засвічення від спалахів вночі.

Він має можливість зміни фокусної відстані, кілька режимів роботи залежно від освітлення. Житомирським заводчанам вдалося досягти трансформації зображення на відеомонітори сусідніх машин.

Це дуже важливо під час передачі оперативної інформації, адже не потрібно передавати координати і пояснювати, яка ціль перебуває в полі зору. Крім того, за потреби зображення може ретранслюватися далі по командних ланках.

Також модернізований приціл дає змогу зберігати інформацію для подальшого відтворення та фактично перетворюється на таку собі чорну скриньку бойової машини, як у літаках. А встановлена на машині навігаційна апаратура дозволяє здійснювати орієнтування на місцевості та бачити своїх сусідів із прив’язкою до карти.

Після припинення виробничої кооперації з підприємствами Російської Федерації на базі житомирського заводу налагоджене виробництво запчастин для БМП-1.

Про поставки БМП-1УМ до війська інформація вкрай обмежена. Так, у 2015 році планувалось закупити 50 бронемашин, були закупки також у 2016 році.

Читайте новини ЧЕline у соціальних мережах Вконтакте та Facebook.

Loading...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register