Чернігівці розповіли, що думають про події в Казахстані
Мітинги проти стрімкого підвищення цін на скраплений газ розпочалися в Казахстані 2 січня. Вони переросли в масові заворушення, попри те, що уряд склав повноваження, а також було оголошено зниження цін на газ, щоправда, лише в Мангистауській області.
Влада Казахстану звернулася до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу в придушенні протестів. Через це до Казахстану увійшли російські, білоруські, вірменські, таджицькі та киргизькі війська, які допомагають придушувати антиурядові протести.
7 січня президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв наказав силовикам і військовим відкривати вогонь на ураження без попередження.
Міністерство внутрішніх справ Казахстану 9 січня заявило про затримання 7939 людей під час протестів.
10 січня в Казахстані оголошено Днем жалоби. Цього ж дня президент Казахстану оголосив про те, що протести в країні придушено.
А що думають про ситуацію в Казахстані чернігівці?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У громадах Чернігівщини непроста ситуація з водою
Віктор Бистров, депутат Чернігівської міської ради («Наш край»)
Можливо, війна кланів/жусів за владу в країні, але є й підґрунтя – соціально-економічна ситуація та несправедливий розподіл доходів, як у регіонах, так і в населення.
У будь-якому випадку, на жаль, це призвело як до посилення позицій Росії в цьому регіоні та світі, так і водночас до змін в Казахстані – можливо, життя людей покращиться.
Сергій Павленко, журналіст, публіцист, історик-мазепознавець, краєзнавець, шеф-редактор наукового журналу «Сіверянський літопис»
Я стежу за подіями в Казахстані, але мені складно сказати щось конкретне про цей конфлікт. Безперечно, народ невдоволений системою вождизму, яка була, та відсутністю демократії. Проте, як видно, в Казахстані влади, що дотримується тоталітарних принципів правління, ще має достатньо сил і засобів для придушення протестів, опозиційних настроїв. Напевне, сьогодні ми спостерігаємо переформатування владної тусовки, частина якої з певних причин для посилення своєї сили взяла орієнтир на Росію. Ще на якийсь час продовжиться авторитарне правління… Чи надовго? Це залежатиме від казахського народу.
Олександр Ясенчук, громадський активіст
Причин невдалої революції в Казахстані є кілька: несправедливий розподіл ресурсів всередині країни в рамках сировинної економіки, тотальна корупція й особистий культ Нурсултана Назарбаєва. За тиждень повстання практично було придушене. Результат: ротація еліт і більша залежність країни від Росії. Причина: звичайний бунт. Хто скористався ситуацією та спричинив наростання революційної хвилі? Клан Токаєва, який здійснив переворот, і російські спецслужби.
Максим Блакитний, заступник директора з наукової роботи Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського
Боротьба за владу, гроші та вплив. А хто за цим стоїть? Той, хто має реальну владу там або отримав якісь бонуси. Я ж не учасник подій і там не живу. Відео або фото з телебачення, з інтернету – то таке. Зараз можна зробити і показати будь-що, таким чином подати «потрібну» інформацію, сформувати «потрібну» думку.
Анатолій Ярошенко, популяризатор історичного минулого
Відбувся бунт людей. За цим ніхто не стоїть, окрім громадян Казахстану.
Михайло Жирохов, військовий історик
Події в Казахстані, на мою думку, є виключно внутрішньою справою цієї країни – міжкланові розбірки, якими скористався північний сусід як приводом для введення своїх військ. Для України це яскравий приклад того, що нам вдалося уникнути в лютому 2014 року. Саме такий сценарій зі зверненням президента Януковича та введенням військ РФ готувався і для України.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv