Суспільство

Чим і на що можна ловити, щоб не отримати штраф – поради рибалкам від Чернігівського рибоохоронного патруля

Риболовля – цікаве захоплення багатьох людей різної статі та віку. Хто хоч раз побував із вудкою на водоймі та насолодився ні з чим не зрівняною радістю спілкування з природою, хто зловив першу у своєму житті рибу, ніколи цього не забуде! І згодом маленьке хобі переростає у велике захоплення, навіть у всеохопну пристрасть.

Але, збираючись на водойму, слід пам’ятати, що у любительській і спортивній риболовлі є обмеження, яких треба дотримуватися, щоб із любителя не перетворитися на браконьєра.

Чернігівський рибоохоронний патруль нагадує рибалкам-любителям «зі стажем», а особливо тим, хто тільки вирішив спробувати себе в ролі риболова, про дозволені знаряддя та способи лову водних біоресурсів.

Знаряддя лову, які дозволені для любительського та спортивного рибальства поділяються на пасивні та активні.

До пасивних належать стаціонарні знаряддя (пастки) – закриті зверху дрібні пастки для внутрішніх водойм (раколовки).

До активних знарядь лову належать: гачкові принадні, гарпунні, відціджувальні та інші.

Гачково-принадні знаряддя – жерлиці, кружки, донні, поплавцеві, нахлистові прямовисного, вертикального блесніння вудки, спінінги, перемети.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рибалці за 87 рибин загрожує строк до 3-х років

Гарпунні знаряддя – гарпунні рушниці для підводного полювання.

Відціджувальні знаряддя – сачок або підсака.

Інші – щипці для збирання молюсків.

Раколовки – дрібні, закриті зверху пастки для ловлі раків (з крилами та відкрилками або без).

Гачкові принадні знаряддя ловлі – знаряддя, основним функціональним елементом яких є рибальський гачок із принадою. Захоплення й утримання об’єкта лову відбувається в результаті заковтування принади з гачком. На водоймах загального користування – з берега або з човна, – дозволено рибалити гачкові-принадними знаряддями із загальною кількістю гачків не більше як п’ять на рибалку.

Рибальський гачок – основна функціональна складова вудки, слугує для насаджування принади та зачепу риби під час підсікання. Риболовний гачок складається з голівки, за допомогою якої гачок закріплюється до волосіні, цівки та закруту.

Жерлиці – використовують для лову хижих риб на живця влітку та взимку.

Кружки – плаваючі жерлиці, діаметром 120-150 мм, товщиною – 30 мм, із жолобом по ребру, в який намотується шнур довжиною до 15 м з грузилом із наскрізним отвором. Маса грузила залежить від товщини шнура, виду та розміру живця. На воді кружки встановлюються в шаховому порядку. Хижа риба, схопивши живця розмотує шнур і цим перевертає кружок нижнім боком, пофарбованим у яскравий, примітний колір. Використовуються влітку.

Вудка – гачкове знаряддя ловлі риби, що складається з вудлища та волосіні, до якої кріпиться гачок. Вудлище – характерний функціональний елемент вудки, що становить собою гнучкий прут і призначений для закидання волосіні, підсікання та витягування риби.

Розрізняють літні та зимові вудки. Любительський лов риби в зимовий період дозволяється зимовими вудками з блешнею вертикального блесніння з гачком не більше № 10 та мормишкою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Ріпкинщині викрито грубе порушення Правил рибальства

Літні своєю чергою поділяються на поплавцеві, донні, на хлистові та спінінги.

Поплавцева вудка – знаряддя любительського лову риби, характерним елементом якого є поплавець, який виконує функцію сигналізатора клювання, а також утримує гачок із принадою на необхідній глибині, що надає можливість обловлювати всю товщу води від поверхні до дна. Призначена для лову мирних і хижих видів риб на різній глибині. Використовують як літні, так і зимні поплавцеві вудлища. Оснащення може бути рухоме або фіксоване. У разі рухомого оснащення може використовуватися невелика (4-6 см у діаметрі) інерційна котушка.

Донна вудка – знаряддя ловлі, призначене для лову риби з дна. Використовуються як літні поплавцеві, так спеціальні донні вудлища з довжиною 1,5-2 м, з більшим діаметром (до 20 мм) воснові (комлі). Оснащення може бути «глухе» та рухоме.

Спінінг – вудка, призначена для ловлі хижих риб на динамічну принаду. Спінінгове вудлище забезпечує закидання волосіні з важкою принадою на значну відстань. Конструктивною особливістю спінінгового вудлища є руків’я, виготовлене з пробки, пористої гуми, шкіри або дерева з гумовим буфером на кінці, та обладнане котушкотримачем. Довжина вудлища залежить від відстані, з якої ведеться лов риби та виду принади. Опорядження спінінгу рухоме (котушкове).

Зимові вудки – характеризуються скороченим (зимовим) вудлищем. Для зимового лову риби використовують в основному блешні прямовисного, горизонтального занурення, мормишки різних форм, розміру та кольору.

Рушниці для підводного полювання розрізняють залежно від устрою силового механізму: рушниці з пружинним і гумовим боєм, пневматичні, гідропневматичні.

Гарпунна рушниця має сталевий стрижень зі знімним (на різьбі) наконечником. Гарпунна частина поєднується з рушницею за допомогою линя. На рушниці з гумовим боєм сила пострілу регулюється натягом гумового джгута, а на пневматичній рушниці – кількістю рухів спеціальною помпою, що нагнітає повітря. Для намотування запасу линя в конструкції рушниці передбачені спеціальні зачепи, або котушка.

Любительський лов риби (за виключенням підводного полювання) базується на використанні її харчових рефлексів, тому принада в опорядженні любительських знарядь лову – це корм або його імітація, що принаджує рибу рухом, кольором, запахом до місця лову та змушує взяти гачок. Принаду настромлюють на гачок або гачки закріплюють на принаді (наприклад, на блешні), та (у разі лову мирних риб) як прикорм додають у воду.

Принади поділяються за складом на: природні або їстівні (рослинні, тваринні, комбіновані) та штучні або неїстівні.

Тваринні принади заведено називати нажив, рослинні або штучні принади, що надягаються на гачок – насад.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про рибальство на Чернігівщині мовою цифр

До нажив та насад можуть додаватися також природні та штучні атрактанти (лат.attrahere – притягувати) – стимулятори запаху та смаку (м’ясо-кісткова, рибна мука, соняшникова, анісова конопляна, арахісова, укріпна, часникова олії, часник, ванілін, цукор, шоколад, карамель тощо).

Штучні принади виготовляються з неїстівних для риби матеріалів та імітують природний корм.

Найпоширенішими є штучні принади для лову хижих риб спінінгом, які імітують рибу в русі: блешні, воблери, девони, м’які пластикові принади, тощо.

Прикорм-принада, що складається з кормових компонентів для принадження риби до зони облову, вноситься як у годівницях, що є елементами опорядження, так і окремо. До складу прикорму можуть входити кормові компоненти рослинного та тваринного походження, атрактанти, а також основа, що уповільнює вимивання прикорму, наприклад, глина. Прикорм може вноситись за певний час до початку лову або безпосередньо під час нього.

Прикормлювання не заборонене чинними Правилами рибальства, хоча може значно підвищити інтенсивність лову (особливо у разі систематичного попереднього прикормлювання на певному місці) та сприяє засміченню водойм на ділянках із великим риболовним навантаженням.

Захопившись риболовлею, потрібно пам’ятати про добову норму вилову і розмірний ряд водних біоресурсів.

За добу одній особі дозволено виловити та вивезти з водойм загального користування: риби – 3 кг, раків – 30 шт., мотиля – 0,1 кг. На водоймах спеціального водокористування та закріплених за громадськими організаціями:риби – 5 кг, раків – 50 шт. Дозволено забрати одну трофейну рибу, якщо її вага перевищує допустиму норму.

Забороняється вилов водних біоресурсів, менших за такі розміри: сом – 70 см, судак – 42 см, білий амур і товстолоб – 40 см, щука – 35 см, лящ – 32 см, короп і підуст – 25 см, чехоня – 24 см, синець – 22см, лин – 20 см, плітка – 18 см та рак – 10 см.

Докладніше з Правилами рибальства можна ознайомитися на сайті рибпатруля за посиланням або на сайті Верховної ради України за посиланням.

Джерело: сайт Чернігівського рибоохоронного патруля

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

Ще статті по темі

Back to top button