Федір Якович Піпа – націоналіст, який діяв на Чернігівщині

Серед націоналістів, які діяли в Чернігові під час Другої світової війни, одне зі знакових місць займав Федір Якович Піпа. Спершу він був одним із чільних діячів ОУН Андрія Мельника, а пізніше – членом ОУН Степана Бандери. За вироком військового трибуналу військ НКВД у Чернігівській області від 10.05.1945 р. засуджений до розстрілу.
«Федір Піпа народився 1914 р. у селі Капустино Шполянського району Київської обл. Працював у редакції кількох газет. Зокрема був коректором у газеті «Поліський залізничник» м. Коростель; секретарем відділу влассількорів, а пізніше коректором у газеті «Більшовицький шлях» м. Миколаїв; коректором у газеті «Ленінська молодь» у Львові; технічним секретарем відділу листування в газеті «Більшовик» у Чернігові та літературним працівником у газеті «За Отчизну» в Києві.
Після поразки Красної армії лишився в окупованому Києві, де сконтактувався з Іваном Рогачем, редактором газети «Українське слово», членом проводу ОУН (М), надалі розстріляного нацистами в Бабиному Яру в Києві.
Після нетривалої роботи з 20 по 30 жовтня 1941 року позаштатним коректором і реєстратором у відділі листування газети «Українське слово» в Києві Федора Піпу направили до Чернігова, де він мав бути редактором щойно створеної газети», – в коментарі для «ЧЕЛАЙН» зазначив історик Олександр Ясенчук.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За тиждень на Чернігівщині ліквідовували 50 пожеж сухої трави
За його словами, з листопада 1941 року по квітень 1942-го Федір Піпа працював головним редактором «Українського Полісся» в Чернігові. А його заступником був Іван Курач, батько відомої чернігівської громадської активістки та патріотки Інесси Вачнадзе.
«У кінці червня 1942 року через репресії німців проти українських націоналістів Федір Піпа залишив Чернігів та прибув до Львова, де почав працювати в сфері журналістики. Але був затриманий НКВД у Львові та розстріляний у Чернігові.
Із протоколу допиту відомо, що мешкав Федір Піпа в Чернігові за адресою вул. Садова, 2, разом із ним жила дружина Сердюк Ольга Іларіонівна, 1921 р.н., із села Зайці, що поблизу Чернігова, та донька Тамара Піпа, 1944 року народження», – розповів Олександр Ясенчук. Пан Олександр також хоче дізнатися, чи є серед його знайомих або друзів хтось, хто знає нащадків Федора Піпи та може надати його фотографію.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv