На Чернігівщині впровадять проєкт «Рука допомоги», що дасть можливість безробітним розпочати нове життя

389794

Із початку наступного року непрацюючі члени малозабезпечених сімей, які зареєстровані як безробітні, отримають унікальну можливість розпочати нове життя. Держава пропонує їм отримати фінансову допомогу на започаткування власної справи, а також, за потреби, безкоштовне навчання. Допомога розміром до 15 мінімальних зарплат є безвідсотковою та поворотною – її необхідно буде повернути через три роки підприємницької діяльності. Але сума, що повертається, буде зменшена на розмір сплачених за три роки податків та єдиного соціального внеску. Докладний опис механізму надання допомоги можна прочитати за посиланням.

Із 2016 по 2019 рік на тих самих умовах у трьох областях України – Харківській, Полтавській та Львівській – проходив пілотний проєкт, що отримав назву «Рука допомоги». Він був реалізований Міністерством соціальної політики України за підтримки Світового банку в рамках проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України». Тоді близько 240 довготривалих безробітних наважились докорінно змінити власне життя та заснувати власний бізнес. Станом на сьогодні менше ніж 10% із них припинили підприємницьку діяльність. Це приголомшлива цифра, адже, згідно зі статистикою, орієнтовно половина підприємств малого бізнесу припиняє діяльність після першого року роботи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Чернігові реалізують проєкт «Простір DIY»

Середня сума допомоги становила тоді 60-70 тис. грн. Її не видавали людям на руки, а вона йшла на оплату рахунків на придбання необхідного для ведення бізнесу обладнання та матеріалів. Спершу малозабезпечені безробітні дуже обережно реагували на ініціативу держави. Але після успішного старту бізнесу перших учасників проєкту заявки на участь у ньому посипались з усіх регіонів України.

Фантазія і підприємницька енергія нових бізнесменів вражали навіть звичних до всього консультантів проєкту. Вчорашні безробітні стали виробниками модного одягу та взуття, власниками ветеринарних клінік, магазинів, кафе та піцерій, монтажниками висотних конструкцій, аграріями, постачальниками делікатесів для ресторанів, виробниками унікальних сирів… Деякі з них вже відкрили другий або третій бізнес, щоб укладатися в ліміти з оподаткування. Учасники проєкту створили десятки нових робочих місць.

Постпроєктний моніторинг засвідчив, що більшість нових бізнесменів вирішили свої невідкладні життєві проблеми – придбали або розширили житло, фінансують навчання дітей тощо. Майже всі вкладають частину прибутку в розширення бізнесу: закуповують нове обладнання, розширюють асортимент продукції або послуг.

Приблизно 30% учасників проєкту повернули державі кошти допомоги достроково, за рахунок поточних доходів, інші – після завершення трирічного строку, на який допомога видавалась.

За підсумками проєкту держава замість малозабезпечених безробітних, яким щомісяця виплачувалась соціальна допомога, отримала платників податків, які ще й створювали нові робочі місця. ТГ отримали економічне пожвавлення і знов-таки нові робочі місця та більш заможних мешканців. Зрештою самі учасники проєкту взяли свою долю у власні руки і вийшли зі стану бідності. Місячні доходи більшості учасників проєкту після року роботи коливались у межах 30-120 тисяч гривень, а у деяких були і більш суттєві фінансові результати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сів і безкоштовно поїхав: у Варвинській громаді запрацював проєкт «Громадський велосипед»

Проєкт «Рука допомоги», який розробляла нинішній міністр соціальної політики України Марина Лазебна, отримав світове визнання. Міжнародна рада інститутів управлінського консалтингу визнала його одним із кращих у світі, а команда виконавців отримала найвищу світову нагороду у галузі управлінського консалтингу.

Тепер успішний досвід пілотного проєкту «Рука допомоги» буде поширено на всю територію України. Головними його провайдерами мають стати центри зайнятості, підрозділи соціального забезпечення і, звісно, керівники ТГ, які зацікавлені в розвитку своїх громад. Готуватися треба вже зараз – створювати типові бізнес-плани, розвивати передбачені урядовою постановою механізми, вести пошук людей, які хочуть і можуть заснувати власний бізнес.

У розвинених країнах частка малого бізнесу у ВВП становить 30-40%. В Україні – 16-18%. Тож маємо величезний потенціал для вирішення багатьох суспільних проблем – безробіття, рівня життя людей, бюджетних надходжень. Ті місцеві керівники, які першими зможуть реалізувати цей потенціал, отримають вдячність мешканців і значно покращать економіку громади.

Міністерство соціальної політики України

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register