Суспільство

Неподалік Чернігова знайшли цінний артефакт – унікальну бойову сокиру з орнаментом (Фото)

Національний музей історії України отримає в подарунок унікальну сокиру з тризубом. Знахідку врятував від так званих «чорних археологів» львів’янин Тарас Хмеловський. Залізна сокира Х-ХІІІ століть потрапить до зібрання Національного музею історії України — МІСТ. Сокиру вирізняє унікальна інкрустація сріблом із зображенням тризуба.

Тарас Хмеловський – археолог за освітою, хоча і не працює за фахом. Кілька років підтримує дослідження Інституту археології НАН України. Від науковців він і дізнався про унікальну сокиру, яка потрапила на «чорний ринок» старожитностей і могла бути вивезена закордон. Тарас Хмеловський вирішив врятувати артефакт. Єдиним реальним виходом було викупити сокиру на аукціоні, що і зробив львів’янин.

237694171_2128330570641739_3352250485865025606_n

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як чернігівець популяризує історію через YouTube-канал

Пам’ятку треба було вберегти не лише від грабіжників, але і від руйнування. Реставрацію сокири провів художник-реставратор вищої категорії Віктор Голуб. Він переконався в автентичності знахідки, коли побачив її наживо. Про оригінальність свідчили ступінь корозії залізної основи сокири, техніка виконання та рідкісне оздоблення. Основна задача під час реставрації полягала в тому, щоб розкрити інкрустацію сріблом та стабілізувати предмет.

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зазначає, що сокира належить до доволі рідкісної групи інкрустованих бойових сокир. Кілька таких екземплярів відомо з теренів Швеції та Русі.

238263521_373162930917452_4786947062357448577_n

«Форма цього екземпляру, вочевидь, місцева, аналогії їй відомі та датуються доволі широким часовим періодом Х—ХІІІ століть. Проте мотив орнаменту рідкісний, якщо не сказати — унікальний. За окремими елементами, з яких складається орнамент, його можна датувати в межах вужчого часу, від кінця Х до початку ХІ століть. Цьому відповідає й інкрустація тризубом, іконографія якого датується періодом княжіння Володимира Святославича», — говорить Федір Андрощук.

Цінну знахідку Тарас Хмеловський вирішив передати до Національного музею історії України (МІСТ). Цю подію приурочили до 30-річчя незалежності країни. Тарас Хмеловський зізнається, що йому вже кортить побачити сокиру в експозиції МІСТ. Чоловік розмірковує: «Спочатку я хотів лише допомогти своїм друзям-археологам, згодом — показати іншим, що варто допомогти музеям, замість того, щоб знищувати нашу історію, тишком скуповуючи безцінні предмети та розорюючи задля цього пам’ятки».

Передача сокири відбудеться 21 серпня о 16:00 у будівлі Національного музею історії України (Київ, вул. Володимирська, 2). Найближчим часом музей планує експонувати сокиру, щоб артефакт міг побачити кожен відвідувач.

«Ця сокира була знайдена неподалік Чернігова. Сказати, що це цінний артефакт – нічого не сказати. Це національний скарб, який заслуговує на державний захист, як перлина нашої історії», — зазначає чернігівський краєзнавець Анатолій Ярошенко.

Ще статті по темі

Back to top button