По могилі художника зі світовим іменем проходить дорога?
Тургенєв, Некрасов, Костомаров, Герцен – це ще не повний перелік визначних людей, яких малював відомий український художник Микола Ге, котрий з 1874 року проживав на хуторі Іванівський, нині село Шевченка Бахмацького району.
Ось як сьогодні про поселення, в якому жив Микола Ге, а в гості до нього навідувався навіть Лев Толстой, розповідає ніжинський активіст Владислав Попович:
«Сьогодні там десь двоє людей тільки живуть. Туди майже неможливо доїхати. Тільки в таку суху погоду й доберешся», — говорить він.
Владислав Попович, координатор громадської ініціативи «Почесна варта» та студент-історик Ніжинського університету, розповідає, що не так давно отримав інформацію, що породила сумніви щодо місця поховання великого українця: «Востаннє, коли ми їздили, 13 квітня, була експедиція на могилу Миколи Миколайовича, і до нас підійшов старенький дідусь та розказав історію, що колись пам’ятник Миколі Ґе валявся отам і отам, на нього, каже, всі нужду справляли, а потім десь у 1982 році його поставити (приурочили до однієї з річниць Миколи Ґе). А сама могила ж сьогодні – не на місці пам’ятника, і сказав, що пам’ятає, де вона. Показав. Це десь за 50 метрів від пам’ятника. Там зараз проходить дорога. По могилі начебто ходять люди. Тепер хочемо перевірити інформацію. Ймовірно, «совєти» могли таке допустити».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Реконструкція на могилах: чернігівці оцінили заяви мера щодо Болдиних гір
Сьогодні, за словами Владислава Поповича, ніжинські активісти чекають спеціаліста із Києва, з георадаром. Він покаже порожнини в землі і там буде чітко видно, де ж могила – на місці пам’ятника чи на місці, вказаному місцевим жителем.
«Експедиція може бути і в найближчі дні, оскільки в нас біля Ніжина проводять дослідження археологи, а до них мають приїхати ці «георадаристи» – ми хочемо залучити їх до нашого вивчення. Якщо не вдасться, то плануємо на 30 червня самостійно залучити спеціаліста з Києва», – розповідає Владислав Попович.
Про постать Миколи Ґе розповів цікавий факт зі слів місцевих, буцімто, крім того, що малював, добре робив людям пічки. Хотів, щоб жителі в селі мали таку зручність.
Крім пейзажів і портретів, творчість Миколи Ґе славиться біблійними сюжетами, наприклад, «Христос і Нікодим», «Голгофа», «Розп’яття».
Сьогодні активісти проводять дослідження місця поховання художника за власні кошти, без жодної підтримки, тому й звертаються до небайдужих долучитись до їхньої ініціативи. Небайдужих просять звертатись за номером 067-268-7100 (Владислав Попович).