Прикордонний різьбяр: мистецтво з лісів Чернігівщини
Сповнена талантів земля чернігівська. Одним із них є Владислав Безручко. Житель прикордонного села Млинок Сновського району. Чоловік у 2003 році переїхав із районного центру Сновська до невеликого села Млинок, що налічує приблизно 25 жителів і розташоване поміж прикордонних єлінських лісів.
Талант Владислава Безручка – різьблення по дереву.
Пане Владиславе, чому вибрали замість райцентру маленьке село? Чим займались у Сновську?
Працював на станції «Юний технік». Навчав дітей різьбленню. Сам мало що тоді виготовляв. А в 2003-му році перебрався до села. За сімейними обставинами. Одружився.
Як прийшли до різьблення?
Навчався в Костромській області за спеціальністю «різьблення по дереву». Далі служив на півночі в морфлоті, на атомному підводному кораблі. Потім повернувся додому. Працював на меблевій фабриці і після неї вже перейшов до «Юного техніка». Більш-менш професійно почав цим займатись, як переїхав до села – вільний час є, матеріал для роботи також.
Вироби на продаж?
По різному. Здебільшого роблю на подарунки знайомим, рідним. Частину на продаж, під замовлення.
Родина підтримує? Чи мають діти творчі схильності?
Так. Найменшим дітям подобається. Можу іграшку їм змайструвати. В селі роботи мало. А так, якщо є замовлення, щось заробити можна. У доньки Саші є потяг до малювання. Син Юра, як і я, намагається займатись різьбярством. Найменша – першокласниця Анастасія – пробує і малювати, і вирізати з дерева.
Звідки талант маєте? В родині були різьбярі?
Мабуть, від мами передався. Вона також творча людина – художниця. До мене творчі здібності передалися, певно, у вигляді різьблення по дереву.
Що переважно створюєте?
Вирізаю з дерева багато чого. Найбільше подобається маски – і козаків, і звірів різних. Шкатулки роблю. Полички, попільнички, вішалки. Також роблю вироби з фанери – столики, стільчики. Загалом якщо щось з дерева зробити, то це моя стихія.
Де матеріал берете?
Матеріал беру в лісі. Слава Богу, він поряд. Найкраще для роботи підходять деревина липи та вільхи.
Які найоб’ємніші, так би мовити, скульптури пам’ятаєте?
Нещодавно зробив символ цього року – кабана. Мисливці замовляли. Найбільший виріб заввишки 180 см – ведмідь.
Заклад, де працював Владислав, правильно називається- Станція юних техніків- позашкільний навчальний заклад для дітей і молоді, простіше кажучі, гуртки. Заклад і досі плідно працює в райцентрі