Що треба знати про Чистий четвер

108877

Чистий четвер випадає на останній тиждень Великого посту і знаменує собою початок підготовки до світлого свята Воскресіння Христового. Історія Страсного четверга сягає своїм корінням у раннє християнство і пов’язана з Таємною Вечерею, однією із найбільш значущих євангельських подій, що передували розп’яттю Христа.

У четвер, зібравши своїх учнів, Ісус омив їм ноги, щоб показати, яким безмежним має бути смиренність справжнього християнина. Тому суть Чистого четверга — показати, наскільки ви готові бути терпимим, щирим, співчутливим до всіх навколишніх людей.

Чистий четвер для будь-якого християнина — це символ повного духовного і фізичного очищення. Правила наказують цього дня обов’язково відвідати храм, щоб причаститися та посповідатися у своїх гріхах. На світанку Чистого четверга треба скупатися в проточній воді (озері або річці) або піти до лазні. Вважається, що вода цього дня наділена потужними магічними властивостями, допомагає зміцнити дух й очистити душу, а гаряча пара сприяє оздоровленню тіла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вихідні на Великдень: скільки відпочиватимуть чернігівці

Ще вдосвіта, до сходу сонця, селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір’ї, в хатах — все повинно бути чистим і мати святковий вигляд. У саду і на городі господар згрібав на купу торішнє листя, бадилля бур’янів і підпалював, «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті та всякої нечисті».

Дуже важливо пам’ятати, що Чистий четвер — це початок найсуворішої частини поста, яка триває аж до настання Великодня. Пост передбачає значні обмеження в їжі, повне утримання від куріння і прийому алкоголю.

Звісно ж, Страсний четвер — день капітального прибирання будинку та прання. Ні в п’ятницю, ані в суботу жодними господарськими справами вже не можна буде займатися, інакше “пил і бруд можуть потрапити в очі Ісусу”. Крім прибирання, треба подбати і про великодній стіл: випекти паски, зробити сирну паску, пофарбувати яйця. В давнину Чистий четвер був справжнім днем пивоваріння — пиво варили на тиждень вперед!

Головна прикмета дня пов’язана з випічкою паски. Якщо паска вийшла пухкою, важкою і не пропеченою, вас чекає важкий рік, повний турбот. Якщо ж паска піднялася, зарум’янилася, вийшла легкою, тоді жодних лих у вашому житті не передбачається. Поганою прикметою також вважається віддати або винести на вулицю в Чистий четвер що-небудь зі своїх речей або домашнього начиння.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чернігівський священик розповів, як зустрічати Великдень і що обов’язково треба покласти у святковий кошик

Чистий четвер — найкращий день, щоб уперше постригти волосся дитині, якій уже виповнився один рік. Стрижене волосся не викидають, а зберігають у спеціальному полотняному мішечку. Вважається, що це сильний оберіг, який захищає малюка від хвороб і бід. Також цього дня варто підстригти кінчики волосся і жінкам — їхні кучері стануть ще красивішими та пишнішими.

Із Чистим четвергом пов’язані й численні народні замовляння. Якщо у вас проблеми зі здоров’ям, облийте себе водою опівночі цього дня — хвороби зніме як рукою. Якщо ви хочете захистити будинок від злих сил, охрестіть стіни та стелі церковною свічкою і прочитайте ту молитву, яку ви знаєте. А жінкам, яким ніяк не вдається влаштувати особисте життя, люди похилого віку радять у ніч на Чистий четвер зайти по пояс у річку та попросити вищі сили зняти з них вінець безшлюбності.

У Карпатах Чистий четвер називали ще «живим», а тому гуцули з цієї нагоди розпалювали вогонь і тримали його доти, доки не виганяли тварин на пасовиська. Ним окурювали домашню худобу від злих духів. Ввечері після відправи в церкві люди запалювали свічки і намагалися принести «живий» вогонь до хати, щоб зробити кіптявою на сволокові чорний хрестик.

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register