У Чернігові вшанували пам’ять жертв Голокосту (Фото)
Сьогодні, 27 січня, в усьому світі відзначається Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Ця пам’ятна дата запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 1 листопада 2005 року. В Україні на державному рівні вона відзначається з 2012 року.
У Чернігові біля групи братських могил жертв нацизму в урочищі «Березовий Рів» зібралися представники влади, єврейських громад та організацій і просто мешканці міста, щоб згадати загиблих у тій страшній трагедії.
Голокост – це уособлення людських страждань з одного боку і нелюдської жорстокості — з іншого. За загальними оцінками, жертвами масового знищення євреїв під час Другої світової війни стали 4,5 мільйони дорослих та 1,5 мільйона дітей. У Національному меморіалі Яд-Вашем в Єрусалимі зберігаються персональні документи, що свідчать про приблизно 4 мільйони жертв Голокосту, які поіменно ідентифіковані. Голокост призвів до винищування однієї третини євреїв і масових жертв з числа представників інших національних меншин, яких нацистський режим нищив за національною ознакою.
27 січня 1945 року відбулося визволення в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі (Польща). Першими браму головного табору відкрили солдати 100-ї Львівської дивізії. Північний шлях до табору звільняла 152-га танкова бригада під командуванням Анатолія Ковалевського з Чернігівщини. У результаті звільнили близько 7 тисяч ув’язнених, яких нацисти не встигли вивезти або вбити.
Втікаючи, керівництво табору не встигло замести сліди своїх злочинів: перед очима визволителів постали крематорії й газові камери, знаряддя тортур, тисячі кілограмів людського волосся й перемелених кісток. У таборі широко практикувалися медичні експерименти й досліди. Вивчалися дії хімічних речовин на людський організм. Випробовувалися новітні фармацевтичні препарати. За різними оцінками, в Освенцимі знищили від 1,4 до 4 мільйонів осіб.
Символом Голокосту у Чернігові є яр — Березовий Рів, де нацисти проводили масові розстріли євреїв. Всього ж на території області, за різними підрахунками, за період окупації було вбито від 2,7 до 6 тисяч євреїв. У братській могилі тут поховані мирні жителі, жертви геноциду, які були розстріляні нацистами упродовж 1941-1943 рр. Сюди, на околицю міста, нацисти привозили у вантажних машинах – чоловіків, жінок, дітей з міської психоневрологічної лікарні. За свідченнями очевидців, у глибокому яру розстріляно більше 1500 людей. Пам’ятник їм встановлений у 1963 році.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Прес-служба Чернігівської міської ради