Куріння: шкода, вплив та небезпека
Останнього весняного дня, 31-го травня, міжнародна спільнота відзначає Всесвітній день без тютюну.
За багаторічною традицією цього дня в країнах Європи, Америки та в Австралії проводять просвітницькі акції, спрямовані на подолання цієї згубної звички. Тих, хто не може знайти в собі сили кинути курити, закликають хоч би один день провести без цигарок, бо раптом це стане поштовхом для відмови від тютюну на все життя…
Шкода від тютюнокуріння очевидна, щодня у світі від хвороб, спричинених курінням, помирають майже 6 мільйонів людей, в Україні – понад 25 тисяч. Такі дані оприлюднив Комітет громадського здоров’я ВООЗ. Досліджуючи стан поширення тютюнокуріння у світі, він констатує: останнім часом в Україні окреслилися позитивні тенденції щодо відмови від тютюну.
«Ще кілька років тому Україна посідала третє місце у світі за відсотком курців серед населення, тепер вона перемістилася до третього десятку країн, залишивши позаду Росію, Грецію, Аргентину, Іспанію та ще близько 20-ти держав, де куріння – невід’ємний атрибут повсякденного життя», – повідомляє співголова Комітету Арно Пекка.
Утім, заспокоюватися не варто, адже, попри потужну масово-роз’яснювальну роботу, в нашій державі поки що курить кожна четверта доросла людина і кожен 15-й підліток.
«Немає жодного органа та системи людського організму, що не страждав би від тютюну, точніше, від тієї хімічної суміші, що міститься в цигарках», – запевняє головний лікар обласного наркологічного диспансеру Петро Седень.
«Якщо раніше медики, намагаючись змусити людину кинути курити, говорили здебільшого про небезпеку серцево-судинних захворювань і рак легенів, то зараз можна із впевненістю сказати, що тютюнокуріння здатне викликати сліпоту, псоріаз, панкреатит, імпотенцію, жіноче безпліддя та ще безліч інших недугів. Це пов’язано із тим, що від цигарок страждають судини, особливо капіляри. Тобто в разі тривалого стажу куріння судини стають ламкими і звужуються, а відтак – порушується кровотік і донесення до органа поживних речовин. Орган страждає від гіпоксії, бо змінюється його фізіологія», — розказав він..
Чому ж так важко кинути курити, адже всім вже відомо, що від тютюну маємо тільки шкоду? Петро Седень дає вичерпну відповідь.
«Річ у тім, що у тютюновій суміші містяться психоактивні речовини, що спричиняють певну ейфорію. Тобто залежність від тютюну схожа на залежність від інших наркотичних речовин. У мозку людини утворюється зв’язок між речовинами, що викликають задоволення (ендорфіни, катехоламіни), та ділянкою, куди вони потрапляють, створюючи молекулярні ланцюжки. Тому не легені, серце або кишківник, а головний мозок потребує нової дози нікотину. До речі, ці ланцюжки доволі стійкі, тож часто-густо буває таке, що людина, яка вже кинула курити, може зненацька «зірватися». Відтак, порада для всіх, зокрема для молоді – за жодних обставин не починайте курити, адже кидати іноді буває важко, хоча це цілком можливо зробити як самостійно, так і за допомогою лікарів, зокрема наших наркологів», — зауважив він.
Отже, кидати курити необхідно, причому робити це варто негайно. Спробуйте прожити хоч би один день без цигарки. Побачите, це стане початком шляху до нового життя , а ваш організм за це віддячить.