Лікар розповів, чому збільшуються лімфовузли
Захист організму здійснюється природним і набутим імунітетом. Природний імунітет – це клітини крові: нейтрофіли, макрофаги, моноцити, клітини кілери, а специфічний імунітет створюють Т і В лімфоцити.
Лімфатична система представлена лімфатичними судинами, лімфатичними вузлами та грудним лімфатичним протоком. Лімфатичні вузли білявушні, підщелепні, потиличні, пахвові і пахові добре доступні пальпації і кожен може самостійно виявити їх збільшення.
Лімфаденіти частіше бувають у дітей, особливо при інфекціях порожнини рота, зіва, глотки гортані при ангінах, стоматитах, гінгівітах, аденовірусних захворюваннях, корі, краснусі, СНІДі, герпетичних захворюваннях. Досить часто лімфаденіти бувають при хворобі „кошача подряпина”. При ряді інфекційних захворювань – сифіліс, дифтерія, бруцельоз, токсоплазмоз збільшуються лімфовузли в різних ділянках лімфатичної системи.
Про це розповідає лікар-гематолог гематологічного відділення обласного онкологічного диспансеру — Дворак Діна.
Ряд імунних захворювань – колагенози, ревматоїдні артрити, сироваткова хвороба супроводжуються лімфаденопатіями.
В останній час спостерігаються випадки появи туберкульозу легень з туберкульозним лімфаденітом та туберкульозом лімфатичних вузлів.
На особливу увагу заслуговує діагностика злоякісних захворювань лімфатичних вузлів, які збільшуються при хворобі Ходжкіна, лімфосаркомах, гострих і хронічних лейкеміях, а також при метастазах злоякісних пухлин.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщині невтішна статистика щодо захворювань на рак шлунка
При виявленні збільшеного лімфовузла ні в якому разі не можна займатись самолікуванням. Протипоказані зігріваючі компреси, примочки, прикладання мазей. Самолікування часто приводить до нагноєння, розповсюдження процесу.
При виявленні збільшених лімфовузлів необхідно звернутись до терапевта або хірурга за місцем проживання, звідки хворий з підозрою на злоякісний процес буде направлений в онкологічний диспансер до лікаря-гематолога.
В онкологічному диспансері виконується повний об’єм обстеження з метою діагностики злоякісного процесу, після чого проводиться повне програмне лікування.
Сучасне обстеження хворого з підозрою на злоякісне захворювання лімфосистеми включає розгорнутий аналіз крові, рентгенологічне дослідження органів грудної клітини, ультразвукове дослідження черевної порожнини, комп’ютерну томографію голови, грудної та черевної порожнини, пункцію лімфовузлів з цитологічним дослідженням, хірургічну біопсію з гістологічним та імуногістохімічним дослідженнями. Для отримання матеріалу з пухлини середостіння і легень виконується трансторакальна пункція, торакоскопія діагностична, торакотомія діагностична, пункція та біопсія легень під контролем комп’ютерної томографії. Для діагностики патології черевної порожнини проводиться лапароскопія з біопсією лімфатичних вузлів, лапаротомія з видаленням селезінки та лімфатичних вузлів.
Своєчасне звернення до спеціалістів онкологічного диспансеру є гарантією правильної діагностики злоякісної патології, своєчасно розпочатого лікування, видужання хворого і повернення до повноцінного життя.