Краса та здоров'я

Загартовування: чернігівський лікар зробив важливе пояснення

Торакальний хірург Чернігівського обласного онкологічного диспансеру  Андрій Полетавкін розповів про загартовування.

Загартовування — це передусім послідовне уміле тренування та вдосконалення фізіологічних термоадаптаційних механізмів захисту, їхня підготовка до своєчасної мобілізації — один із методів профілактики захворювань і укріплення здоров’я.

IMG_9918-kopyiaЗдійснюється повітрям, сонцем та водою широко. Систематичне використання загартовуючих процедур знижує кількість простудних захворювань у 2-5 разів, а то й зовсім позбавляє їх. Проте загартовування не лікує, а попереджає хворобу, саме у цьому його профілактичне значення.

В основі загартовування водою (обтирання, обливання, душ, купання) лежить поєднання різних за інтенсивністю температурних, механічних і хімічних подразників, які діють на рецептори шкіри.

Водні процедури суттєво змінюють хімічну й фізичну терморегуляцію організму, підвищують обмін речовин, стимулюють діяльність центральної нервової системи. Звуження й розширення кровоносних судин — це своєрідна гімнастика судин, яка тренує шкіру, змушує її краще пристосовуватись до зміни температури навколишнього середовища.

Температура води напочатку загартовування водними процедурами повинна бути такою, щоб людина могла переносити її спокійно, а температура повітря не нижче +18°С.

Рекомендується починати з обтирання 1-2 хв. мокрою губкою або рушником, потім обливатись спочатку теплою водою, потім водою кімнатної температури, а потім прохолодною (+15°С).

Більш інтенсивним загартовуванням водою є душ. Спочатку його приймають із температурою води +30-35°С, знижують її щоденно на 1-2°С, доводячи поступово до +15°С.

Дуже корисним є контрастний душ, тобто періодичні зміни гарячої й холодної води, які повторюють 5-6 разів. Душ використовують не лише для загартовування, але і для профілактики судинних захворювань.

Холодні (+20°С і нижче) або прохолодні (+21-33°С) водні процедури збуджують центральну нервову систему, підвищують силу і сповільнюють частоту серцевих скорочень, підвищують артеріальний тиск, стимулюють обмін речовин і енергії, підвищують тонус поперечносмугастих і гладеньких м’язів.

Теплі водні процедури (+36-37°С) діють заспокійливо, сприяють сну, знижують артеріальний тиск, розслаблюють м’язи, стимулюють функції шлунково-кишкового тракту й печінки.

Купання в природних водоймищах або у басейнах — один із найбільш розповсюджених методів загартовування. Починати його слід навесні при температурі води +15-17°С. Спочатку купаються 15-20 с, але поступово час купання збільшують. Особливо корисно поєднувати водні процедури з рухами (гімнастикою, іграми тощо), це рекомендують не лише здоровим людям, але і хворим на ішемічну хворобу серця, гіпертонію.

Прискореним засобом загартовування є купання у морській воді. Починати купатись слід при температурі повітря +20°С і води +17-18°С, а завершувати купальний сезон при температурі води 12-14°С, а повітря +15°С.

Своєрідним методом загартовування є обтирання снігом верхньої половини тулуба, але це потрібно робити лише після тривалого загартовування холодною водою. Спочатку ця процедура проводиться у приміщенні протягом 2 хв, а пізніше на відкритому повітрі.

Від розтирання снігом можна перейти до «моржування». Купання в дуже холодній воді сильно збуджує нервову системи і, таким чином, діє на весь організм, можна проводити 2-3 рази на тиждень. Тривалість купання в крижаній воді першої зими не повинно перевищувати 20 с, у другу — 40-50 с, у третю — 1 хв.

Для загартовування рекомендується, крім загальних, застосовувати також і місцеві водні процедури (обмивання ніг, полоскання горла холодною водою). Спочатку використовують воду при температурі +26-28°С, поступово температуру знижують і доводять ЇЇ до +10- 12°С.

Хвороб, при яких купання в ополонці протипоказане, безліч. Вам напевно заборонять купатися в ополонці, якщо у вас є проблеми з серцем або судинами, адже під час крижаного купання сильно підвищується артеріальний тиск. При будь-яких захворюваннях центральної нервової системи теж не можна «моржувати» – різкий холод може спровокувати порушення свідомості або втрату координації. Жінкам при вагітності або годуванні грудьми рекомендують також уникати екстремального переохолодження. До загартовування дітей потрібно підходити особливо обережно.

До речі, протипоказань до обтирання або обливання прохолодною водою набагато менше, вони підуть на користь багатьом. Не можна починати загартовування, якщо ви страждаєте на простудні захворювання. Категорично заборонено купатися в ополонці людям, які вживали алкоголь, він розширить ваші судини і дасть уявне відчуття теплоти, але насправді ви отримаєте згодом дуже сильне переохолодження. Крім того унеможливлює концентрацію на перших ознаках обмороження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Голі та налякані: як сіверяни на Водохреще купалися

Загальне переохолодження організму — стан, коли на поверхню тіла людини впливає сильний холод, при цьому температура тіла опускається нижче 35 градусів за Цельсієм. При тривалому впливі низької температури тканини замерзають, відбувається пригнічення або повне згасання функцій організму. Варто відзначити, що обмороження і переохолодження є спорідненими поняттями, але розрізняються за типом впливу на людину. Критичним вважається зниження температури тіла до 25 градусів — може настати смерть. Причини переохолодження бувають самими різноманітними.

Для організму найбільш небезпечним є загальне переохолодження, розвивається у людини, яка:

-голодна;

-в стані алкогольного сп’яніння;

-втомлена;

-знаходиться у воді;

-травмована;

-похилого віку або дитина.

Поганий, незручний, вологий одяг і важкі погодні умови підсилюють негативні ефекти загального переохолодження тіла. Варто відзначити, що переохолодження настає швидше за все, якщо людина знаходиться в холодній воді. При температурі води близько 0 градусів нетренована організм здатний протриматися не довше, ніж годину.

Початкові симптоми переохолодження: посиніння губ, холодний шкірний покрив, задишка, збудження, блідість, озноб, швидке серцебиття, «гусяча шкіра». У тому випадку, якщо не надати людині своєчасну допомогу, проявляються такі симптоми: втома, загальна слабкість, скутість, сонливість, апатія, втрата свідомості, зупинка серця. Загальне переохолодження організму розділяється на ступеня, згідно температурі тіла, поведінки і іншим характеристикам потерпілого. Перша ступінь — 34-35 ° C, можливі обмороження кінцівок, озноб, утруднена мова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Держстаті повідомили, на скільки в Україні скоротилась чисельність населення

Друга ступінь — 31 ° C, слабке серцебиття, низький артеріальний тиск, сонливість, рідке дихання, може спричинити серйозне обмороження кінцівок.

Третя ступінь — нижче 31 ° C, кисневе голодування мозку, судоми і блювота, втрата дихання.

При переохолодженні постраждалому неодмінно слід надати медичну допомогу. Важливо відзначити, що навіть незначне загальне переохолодження послаблює організм, порушує функції судин головного мозку, провокує респіраторні захворювання в тому числі тяжкі запалення легень з ускладненнями.

Потрібно відзначити, що купання в ополонці – це величезний стрес для будь-якого організму. Навіть здорова людина може сильно захворіти після цього. Ви повинні розуміти, що це у будь-якому випадку ризик, і купатися потрібно виключно в місцях, які спеціально для цього обладнано, з лікарями, місцями обігріву та гарячими напоями. Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації — це до неї не потрапляти. Тому перед тим, як почати загартовування, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, ним буде обраний безпечний та корисний метод в залежності від наявності конкретної хвороби.

Джерело: Чернігівський обласний онкологічний диспансер

Ще статті по темі

Back to top button