Люди: «Кожна людина – це творча особистість» – Юлія Солонець про те, як розкрити в собі «культурні» таланти
Самовіддана та наполеглива, але водночас принципова й вимоглива до себе та інших. Це про Юлію Солонець, директора комунального закладу «Обласний центр народної творчості». Сьогодні вона – герой нашої постійної рубрики «Люди».
Юліє, розкажіть про себе, про дитинство.
Народилася я в м.Щорс (тепер м.Сновськ). Дитинство пройшло дуже швидко, тому що була дуже зайнятою – музична школа, танці, гуртки м’якої іграшки та малювання, а у вільний час допомагала батькам із вихованням меншого брата, на городі, в домашній роботі. Коли залишався час, багато читала.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди: «Приречена на любов» – життєвий шлях Валентини Мастєрової
Ким мріяли стати в дитинстві?
Конкретної мрії, ким хочу стати, в мене якось не було, бо вся сім’я працювала в культурі і мене приваблювало абсолютно все. Вражали творчі люди, які мали різні професії, але виражали себе творчо на сцені та розкривалися з іншої, невидимої для мене сторони. Мені подобалося слухати різні історії життя і я завжди знаходила можливість проникнути в ці «залаштункові» розмови.
Освіту вибрали відповідну? Культура?
Так. Загалом, маю дві вищі освіти, науковий ступінь і вчене звання. Першу вищу освіту здобула в Київському національному університеті культури і мистецтв, а другу – за місцем роботи, в Чернігівському педагогічному університеті імені Т.Г.Шевченка. Вже в останньому університеті продовжила навчання в аспірантурі, де після захисту отримала вчений ступінь кандидата педагогічних наук, а згодом і вчене звання доцента.
Вибір першого вищого навчального закладу був логічним, бо все дитинство минуло в культурі, а другий став уже необхідним для роботи викладачем цього університету.
Розкажіть про роботу в Центрі народної творчості.
Потяг до творчості відчувала постійно, і, мабуть, так склалася доля та певні життєві обставини, що привели мене в культуру головним балетмейстером, головою Чернігівського обласного центру народної творчості і згодом директором комунального закладу «Обласний центр народної творчості» Чернігівської обласної ради з 2017 року.
Робота цікава абсолютно всім, у будь-яку пору року і в будь-який день. Спілкування з творчими особистостями, організація різноманітних заходів, а головне – талановиті люди, які працюють у Центрі.
У чому цікавинка Центру?
Обласний центр народної творчості є єдиним закладом у Чернігівській області та унікальним в Україні центром, який навчає дітей і дорослих народним ремеслам та художнім промислам, спрямовуючи свою діяльність на збереження, відродження та розвиток традиційної національної культури.
Головною метою діяльності Центру є вивчення та координація процесів культурного розвитку регіону, досвіду збереження та розвитку народної творчості й аматорського мистецтва, традицій, звичаїв, обрядів, впровадження нових технологій і методик культурно-освітньої роботи, організації дозвілля, співпраця з іншими суб’єктами культурної діяльності незалежно від відомчого підпорядкування та форми власності.
Центр організовує та проводить фольклорно-етнографічні експедиції, мистецько-фольклорні акції, відтворює автентичні народні обряди, звичаї, відроджує традиційні народні свята.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Люди. Олена Конечна: «детективна» історія перетворення агрохіміка на відому письменницю
Чи є особисто ви творчою особистістю?
Наскільки я творча особистість, оцінити не можу, але те, що всі робочі справи, вирішую творчо та неординарно – це точно.
Наскільки зараз народна творчість популярна серед населення?
На сьогодні сприйняття народної творчості трохи змінилося, краще говорити про популярність народної культури серед населення, про традиції в сім’ї та суспільстві, про вивчення своєї історії через культурні цінності, пісні, танці, ремесла тощо. Наразі народна творчість дуже популярна серед населення і головне – серед молоді. Не всі займаються якимось видом ремесла, але вивчають, досліджують і цікавляться історією свого краю, а це важливо.
Які культурно-мистецькі заходи, організовані вами, найбільше запам’яталися?
Я пам’ятаю кожен організований захід, вони всі унікальні. У проведенні будь-якого заходу задіяно багато людей: від організаторів і учасників до глядачів. Усі вони несуть свою енергію, своє бачення, свої враження та залишають свій неповторний слід і внесок в історію культури.
На що чи на кого в сенсі культурного розвитку нам треба рівнятися?
Вважаю, що ні на кого ми не повинні рівнятися. Ми маємо абсолютно своє неповторне обличчя та душу, які вражають серця багатьох, саме в цьому і є наша унікальність!
Що ви побажали б жителям області у сенсі творчості?
Кожна людина – це творча особистість. Творчість проявляється по-різному, від вирішення життєвих завдань до створення шедевру. Але навчатися та розвивати в собі творчі навички повинна абсолютно кожна людина.
Моє бажання, щоб нація нарешті усвідомила, що історія та культура – це надважливі складові фундаменту нашого майбутнього. І якщо починати будувати щось без цього усвідомлення, то рано чи пізно все розвалиться без цієї потужної опори. А через народну творчість ми занурюємося в глибини нашої генетики.
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Підготував Олег Дешура