Ракетний удар по готелю у Чернігові, порятунок з-під завалів і правила під час тривоги: інтерв’ю із рятувальником (Відео)
Минув уже третій рік повномасштабної війни, а дискусії щодо правил поведінки під час повітряної тривоги не вщухають. Дехто вважає, що слід дотримуватися правила двох стін, інші радять ховатися у ванній кімнаті. Ми ж вирішили розібратися, яке місце справді є найбезпечнішим і як правильно діяти під час загрози.
«Під час оголошення сигналу повітряної тривоги необхідно насамперед прямувати в укриття. Укриттям може слугувати як підвал, підземний перехід, підземний паркінг, бомбосховище або спеціально обладнане сховище на підприємстві чи в будинку. Якщо немає можливості пройти в спеціально обладнане сховище, то в квартирі потрібно дотримуватися правила двох стін. Отже, правило двох стін – це коли між вами і зовнішнім простором є дві стіни, перша стіна слугує для того, щоб прийняти на себе удар, вибухову хвилю, друга стіна захищає від уламків будівель, цегли та інших будівельних конструкцій, що можуть вам нашкодити», — Роман Білоконський – заступник начальника частини – начальник групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини.
Під час повітряної тривоги багато людей нехтують правилами безпеки, що може коштувати їм життя. Важливо знати, яких помилок слід уникати, щоб зменшити ризики.
«Під час повітряної тривоги багато людей ігнорують сигнали тривоги та не переходять в укриття. Багато людей, почувши звуки ракет або шахедів, ідуть на балкон або до вікна, дивитися, фотографувати. Це дуже серйозна помилка, тому що якщо цей об’єкт полетить у ваш бік і десь здетонує біля вас, то просто не буде шансів вижити. Багато людей користується ліфтами, спускається на ліфтах під час прильотів, відбувається знеструмлення будинку, людина застрягає в ліфті, просто шансів евакуюватись у неї немає», — Роман Білоконський – заступник начальника частини – начальник групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини.
Роман служить у ДСНС із 2013 року. За цей час він брав участь у багатьох рятувальних операціях, але кілька випадків стали для нього найбільш складними.
«Найскладніша евакуація – під час прильоту по готелю «Профспілковий», де завалило достатню кількість людей, вони опинилися під завалами. Прибувши на місце події, ми провели розвідку, визначили місця знаходження людей і почали евакуювати тих, хто потребував допомоги. Роботу ускладнювало те, що була зруйнована частина 9-поверхової будівлі і була небезпека безпосередньо для рятувальників, бо в будь-яку мить будівля могла обвалитися та завалити рятувальників. Найскладніше, коли приїжджаєш на виклик, людина жива, кличе на допомогу і ти розумієш, що від тебе залежить її життя. У моїй службі був випадок, який мені запам’ятався. У нас у Чернігові є підприємство з виготовлення картону, вони переробляють макулатуру на картон, і там випадково рука одного з працівників потрапила у верстат, що пресує папір. Прибувши на місце події, ми побачили, що людині зажував руку пресувальний верстат. Вона не могла самостійно її вивільнити і для деблокування довелося обрізати пресовані вали, вони були з дуже міцної сталі. За допомогою спеціального обладнання зрізали ці вали, час ішов на секунди, людина стікала кров’ю, було дуже боляче, наклали турнікет, зрізали вали та передали людину медикам швидкої допомоги», — Роман Білоконський – заступник начальника частини – начальник групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини.
Рятувальники також часто виїжджають на виклики, пов’язані з порятунком тварин. Найчастіше це каченята, які падають у дамбу, лебеді, що замерзають у водоймах і не можуть злетіти, та коти, які застрягають на деревах.
«Також був дуже складний виїзд, коли виїжджали на дику тварину. Лось упав у теплий канал бетонний і самостійно не міг звідси вибратися. Ми за допомогою маніпулятора та мотузок обв’язали його. Тварина була дуже агресивна, не давала себе обв’язати. Поки він не знесилився і не втратив свідомість, діставати його було дуже важко. Наприкінці рятувальної операції тварина вже втратила свідомість, там час ішов на хвилини, він уже опустив голову в воду, захлинався водою, та за допомогою рятувальних мотузок і кранів-маніпуляторів його підняли, був без свідомості, він п’ять хвилин полежав, а потім уже підвівся і пішов», — Роман Білоконський – заступник начальника частини – начальник групи рятувальних робіт аварійно-рятувальної частини.
Найголовніше – не ігнорувати сигналу тривоги та дотримуватися правил безпеки, швидко йдучи до укриття. Якщо ж не встигли і стався приліт, знайте: рятувальники вже на шляху до вас. Усвідомленість і відповідальність – це гарантія вашої безпеки в умовах війни.
Журналіст: Іра Пономаренко
Оператор: Сергій Бутько