Люди: Олександр Бондарев – голос чернігівського ЄвроМайдану
Цього року – шоста річниця однієї з найстрашніших сторінок української історії: жорстоких зіткнень у Києві 18-20 лютого, кульмінацією яких став розстріл беззбройних активістів ЄвроМайдану на вулиці Інститутській. Унаслідок цих подій загинуло понад 100 людей, більше тисячі отримали поранення. Кілька десятків людей пропали безвісти.
20 лютого в Україні відзначається День пам’яті Героїв Небесної Сотні. Українці вшановують подвиг учасників Революції гідності, по всій Україні проходять сотні пам’ятних акцій.
Громадський діяч Олександр Бондарев, якого прозвали «голосом чернігівського ЄвроМайдану», поділився спогадами цих буремних часів.
«Моя громадська діяльність розпочалася ще з тих часів, коли вбили відомого журналіста Григорія Гонгадзе, у 2000 році. Повернувшись після армії, я зрозумів, що наша система в Україні хвора і, аби щось змінити, необхідно впливати на цю систему, переробляти та перебудовувати її. І, на мою думку, один із виходів – стати громадським діячем.
Тоді ми з однодумцями почали збиратися на «Просвіті», в підвалі, створили ініціативну групу «Патріотична молодь Чернігівщини», з цього й почалася активна громадська діяльність», – розказує він.
За словами Олександра Бондарева, головним поштовхом для початку Євромайдану в Україні стала політика уряду Азарова під керівництвом президента Януковича щодо зміни вектору від Європи. Саме тоді молодь вийшла на Майдан у Києві, а в Чернігові почали збиратися ініціативні групи й обговорювали, як протистояти таким рішенням влади.
«Я був у Києві на Майдані вже після розгону студентів, коли вже фактично розпочався етап Революції Гідності. Тоді ми з групою однодумців поїхали на великий Майдан, де зустріли багато чернігівців.
Тоді вже в нас був свій Майдан. Спершу це були невеличкі зібрання на підтримку руху до Європи – «Чернігів обирає ЄС». Але після того, як розігнали активістів із наметом й апаратурою в Чернігові, удар по студентах у Києві став поштовхом для організації чернігівського ЄвроМайдану. Він мав на меті допомагати й київському Майдану і почалася робота», – розказує громадський діяч.
Олександр Бондарев зазначив, що вчинки тодішньої влади підштовхнули людей до того, аби вийти на вулиці та висловитися.
«Від того дня розпочалися зустрічі з небайдужими містянами в парку ім.Попудренка. Ми проводили вечірні акції, де збиралися від 100 до 500 осіб. Але в той момент, коли розганяли, там стояв намет, апаратура і три людини на чергуванні. Тоді, 25 листопада, приїхали приблизно 80 працівників поліції, зокрема й «Беркут». Вони затримали цих трьох учасників, які були на чергуванні, забрали намет і розгромили апаратуру.
До цього всі акції були виключно громадськими, а вже потім, після розгону, долучилися політики, бо той «бєспрєдєл», який влаштувала влада стосовно людей, збурив усе суспільство. Саме тому політичні партії та громадські діячі об’єдналися та створили штаб національного спротиву в Чернігові. З цього й почалася Революція Гідності у Чернігові», – каже Бондарев.
На цьому ж зібранні, так би мовити, оргкомітету і було прийняте рішення призначити спікером міського ЄвроМайдану Олександра Бондарева. Члени штабу національного спротиву розділили між собою повноваження: хтось займався зв’язками з громадськістю, хтось забезпечував звуковою апаратурою, хтось надавав юридичні консультації. «Штаб вирішив, що оскільки я не є політичною особою, то повинен бути ведучим цього Майдану. Ми кожен день проводили акції і я там був», – ділиться спогадами Бондарев.
Активіст каже, що кожен день на чернігівському ЄвроМайдані був яскравим і запам’ятовувався по-своєму: «Виділити чи штурм адміністрації, чи захоплення обласної ради, чи марші, чи палаючі очі людей неможливо. Це все запам’ятовувалося. Але кожного дня були переживання за те, що робиться на київському Майдані, що там тече кров – це дійсно чіпляло не лише особисто мене, а й усіх громадян України».
Загиблих Героїв Небесної Сотні Олександр Бондарев вважає найбільшими героями не лише сучасності, а й всієї історії України.
«Це люди, які віддали життя за свою рідну державу. Віддали безкомпромісно, віддали безкоштовно, віддали з надією на те, що наша держава повинна стати державою для людей, для їхніх мам, дружин і дітей», – розповідає він.
На думку громадського діяча, жертва загиблих героїв виправдалася на 100% і навіть більше: «Україна стала на шлях розвитку, про який вони мріяли. І ще виправдалася в тому, що вони завжди будуть прикладом жертвенності заради суспільної мети нашої держави».
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Білоус Світлана