Чи законний бізнес на Валу: що не так із торговельними кіосками та чому їх демонтують (Відео)
«Вони не хочуть зрозуміти, що буде, якщо вони нас знищать, а ми фактично єдина організація в області, що опікується народним мистецтвом»,- Володимир Мороз – голова Чернігівського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Це Володимир Мороз, він – голова обласного осередку Спілки майстрів народного мистецтва України. А це – торговельний кіоск, він належить Чернігівському осередку Спілки майстрів народного мистецтва України. До початку повномасштабного вторгнення в цьому кіоску продавали вироби чернігівських майстрів. Таким чином обласному осередку вдалося заробляти мінімальні кошти на те, аби покривати витрати, пов’язані з діяльністю спілки в Чернігівській області.
«Ми ж уже не фінансуємося. Живемо тільки за рахунок того, що продаємо свої вироби»,- Володимир Мороз – голова Чернігівського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
Кіоск із сувенірами від чернігівських народних майстрів – один із тих, що має бути демонтований із території Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», відповідно до рішення виконкому Чернігівської міськради від 30 жовтня 2024 року.
Загалом же у раніше згаданому рішенні виконкому йдеться про демонтаж дев’яти незаконних тимчасових об’єктів: шести торговельних кіосків, одного літнього майданчика, каркаса для паркана й навісу, що розташовані на Чернігівському Валу.
«До нас надійшло звернення від керівника заповідника «Чернігів стародавній» із проханням перевірити, чи законно вони встановлені»,- Юрій Воробей – начальник відділу з контролю за благоустроєм міста КП «Муніципальна варта» ЧМР.
«Вони встановлені без відповідних дозволів, тому було порушене питання про знесення. Це питання дуже добре вивчила комісія міськради, що засідала кілька разів із цього приводу й ухвалила остаточне рішення.
МАФи мають бути демонтовані з території»,- Наталія Реброва – директорка НАІЗ «Чернігів стародавній».
Власники торговельних кіосків таким рішенням виконкому Чернігівської міськради не задоволені та вважають його незаконним. Та про все по черзі. Спершу коротко розкажемо вам, як і коли ці МАФи на території Валу взагалі з’явилися.
Отже, історія існування торговельних кіосків на Валу почалася на початку двохтисячних років – саме тоді на історичній території міста з’явилися перші торговельні точки, на той час це були спеціально обладнані трейлери.
«Я перша стала тут, ми стояли біля квіткової клумби, якої зараз уже нема, і почали працювати 22 роки тому»,- Ірина Кириченко – приватний підприємець.
«Ми працювали всі ці роки, в нас був трейлер. Трейлер і стояли парасольки.
Я працюю на Валу уже понад 20 років. Моя робота тут почалася у 2003-му, мабуть, так, у 2003 році»,- Валентина Мурзина – приватний підприємець.
Орієнтовно на початку 2010 року тодішній директор «Чернігова стародавнього», а на той час ним був Андрій Курданов, просить приватних підприємців демонтувати трейлери та встановити на цьому місці щось більш сучасне.
«Прийшов на місце директора Курданов і він запропонував нам до Євро-2012 встановити оновлені локації, бо ці були вже застарілі»,- Валентина Мурзина – приватний підприємець.
Підприємці на цю пропозицію погоджуються й облаштовують на місці трейлерів осучаснені локації. За кілька років власників торговельних кіосків укотре попросять внести зміни в зовнішній вигляд МАФів.
«Це все ми встановили, спочатку були в нас інші локації, ми стояли на Алеї Героїв, а потім ми замінили зовнішній вигляд локації. Утім, через початок повномасштабного вторгнення нам так і не вдалося втілити початковий задум, зараз кіоски стоять не «одягнуті»,- Валентина Мурзина – приватний підприємець.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За добу сапери виявили на Чернігівщині 10 вибухонебезпечних предметів
Отак за кілька хвилин ми спробували максимально коротко та змістовно переповісти вам історію появи та подальшого існування на Валу торговельних кіосків. Фактично ми маємо понад 20 років роботи бізнесу незмінних підприємців на території «Чернігова стародавнього».
«Ми працювали і ми знаємо свою роботу. Все, що ми зробили – покрокові кроки, ми все робили з дозволу заповідника та у взаємодії із заповідником»,- Ірина Кириченко – приватний підприємець.
Увесь цей час взаємодія підприємців із керівництвом «Чернігова стародавнього» була вибудувана на договорі про співробітництво. Власне, саме цей договір у комплекті ще з деякими документами слугував таким собі дозволом на торгівлю на території заповідника.
«Ці дозволи ми щороку оновлюємо, цьогоріч він також наявний, він дійсний до 31 грудня 2024 року»,- Валентина Мурзина – приватний підприємець.
Відповідно до умов договору про співробітництво, підприємці мали право здійснювати торгівлю на території «Чернігова стародавнього». При цьому вони мали сплачувати щомісячний благодійний внесок для НАІЗ «Чернігів стародавній» і, за потреби, допомагати фінансово. Це можна назвати своєрідною платою за оренду.
«Коли були потрібні кошти заповіднику на якісь потреби, ми все це робили і вносили ці добровільні внески»,- Ірина Кириченко – приватний підприємець.
«Отакі книжки, ми їх видали сім штук, я, Кириченко й Мороз відшкодовували на їх видання кошти.
Ще ми купували старовинну ікону, адже не було коштів у «Чернігова стародавнього», і ми на добровільних засадах придбали ікону для заповідника, для музею»,- Валентина Мурзина – приватний підприємець.
Рішення про демонтаж МАФів на Валу було прийняте за результатами перевірок здійснених представниками КП «Муніципальна варта». А приводом для цих перевірок стало те, що під час проведення аудиту працівники НАІЗ «Чернігів стародавній» виявили, що кілька об’єктів, розташованих на території заповідника, фактично існують, утім, документально – ні. Простіше кажучи, власники не мають дозвільних документів на розміщення споруд на території Чернігівського Валу.
«До нас надійшло звернення від керівника заповідника «Чернігів стародавній» із проханням перевірити, чи законно вони встановлені»,- Юрій Воробей – начальник відділу з контролю за благоустроєм міста КП «Муніципальна варта» ЧМР.
Нагадаємо також, що саме за результатами цієї перевірки виявилося, що необхідні документи є, утім, не в повному комплекті.
«Щоб надати дозвіл на розміщення, цього договору замало, необхідно мати дозвіл із Міністерством культури, що вони не заперечують проти встановлення, утім, цих договорів у представників не було»,- Юрій Воробей – начальник відділу з контролю за благоустроєм міста КП «Муніципальна варта» ЧМР.
Ну, власне, так: у двох приватних підприємців, маємо на увазі Валентину Мурзину та Ірину Кириченко, відповідного дозволу від Міністерства культури дійсно нема. За їхніми словами, раніше цей дозвіл не був потрібен, і ця вимога взагалі нова, тому вони й не мають цього документа.
«Це була нова вимога, запропонована на 2024 рік. Це перший раз така вимога була»,- Ірина Кириченко – приватний підприємець.
Утім, відповідний дозвіл від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України є у Володимира Мороза, тобто обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва. Теоретично це може означати, що торговельний кіоск із сувенірами має повне право бути на Валу. Утім, фактично ні, адже Валентин Мороз не має раніше згаданого договору про співробітництво з НАІЗ «Чернігів стародавній».
«Якщо вона вважає, що в нас мають бути якісь доповнення чи якісь інші документи, які нам потрібно додати до нашого переліку, ми готові на це піти.
Ми готові це зробити, але нас ніхто не чує, ніхто не пропонує нам щось доповнити, а просто вимагають демонтувати і все»,- Ірина Кириченко – приватний підприємець.
«Територія Дитинця унікальна. Про це знає кожен українець і це цінує кожен чернігівець. Все, що відбувається на цій унікальній історичній території має відбуватися в нормах чинного законодавства, зокрема пам’ятко-охоронного законодавства»,- Наталія Реброва – директорка НАІЗ «Чернігів стародавній».
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv
Журналіст Таліна Тарасенко
Оператор Сергій Бутько