Чернігівці не дружать із літерою «ґ» (Відео)

Кілька останніх років українці почали масово переходити на спілкування рідною мовою. Чернігів поки що пасе задніх. Минулого року в місті провели дослідження: серед населення 75 % володіють українською мовою, проте лише 15% спілкуються нею.

Тож ЧЕline вирішив перевірити рівень обізнаності чернігівців, зокрема з каверзною літерою «ґ».

-Буква «ґ» в українській мові, знаєте?

 – Знаємо. А слова, де вона використовується?

– Знаємо.

– А назвіть.

– Зараз так швидко – ні.

– Гарбуз, ґудзик може бути, слово…Дуже рідко говорю українською, тут регіон такий, більше російськомовний.

Зобразити писану літеру виявилось ще складнішим завданням.

«Я думаю, що це ось так, я не пам’ятаю, мені соромно», – чернігівка Ксенія Новосьолова.

«Коли я навчалася, вона була… – А писану? – А писану… хм… Як писана пишеться. Студенти?», – чернігівка Тетяна Панчевська.

До речі, мало хто знає, як знайти цю літеру на комп’ютерній клавіатурі. Комбінація проста – натискаємо праву клавішу Аlt в поєднанні з «г».

Сама літера «Ґ» виникла ще у праслов’янський період, розповідають філологи. Тривалий час вона вживалася не послідовно, кілька разів її викреслювали з абетки під впливом інших мов. Остаточно до українського алфавіту її ввели у 1990-му році.

«На сьогодні в активному словнику українців приблизно 40 слів із звуком і літерою «ґ», але, якщо взяти словник Грінченка, то там приблизно 250, а в 11-томному словнику української мови приблизно. Багато слів ми вже призабули, ну, хто вживає слово «ґанж»? Це вада. Але всі скажуть: краще вада, ніж ґанж», – доцент кафедри української мови і літератури НУЧК ім. Т.Г. Шевченка Валентина Красавіна.

Вчити рідну мову ніколи не пізно, запевняють мовники, тим паче, в Чернігові вже три роки існують безкоштовні курси української мови. Цьогоріч кілька сотень чернігівців різного віку покращать свої знання солов’їної.

Журналіст Аліна Клименко

Оператор Дмитро Дриганов

загрузка...

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register